lahovnik

Kaj vse je šlo narobe pri 83 milijonov evrov težkem razpisu?

19. 01. 2025 18.42

Kaj vse je šlo narobe pri 83 milijonov evrov težkem razpisu za gospodarsko prestrukturiranje premogovniških regij? Revizija ministrstva za gospodarstvo naj bi trajala dva meseca, da je bilo dodeljevanje sredstev v nekaterih primerih nenavadno, pa pokaže že nekajminutno brskanje po javno dostopnih evidencah. Večmilijonski zneski so bili dodeljeni tudi podjetjem z le nekaj ali celo brez zaposlenih, z nizkimi letnimi prihodki. Dobitnica sredstev je tudi nečakinja poslovneža Sandija Češka, ki naj bi investirala v razvoj inovativnih ležišč, znanje pa kupila od strica.

20 milijonov prejeli podjetji, ki imata le pet zaposlenih in istega ustanovitelja

18. 01. 2025 18.50

Ministrstvo preiskuje sum hudih nepravilnosti pri razdeljevanju več kot 80 milijonov sredstev za prestrukturiranje premogovniških regij. Skoraj 20 milijonov sta prejeli dve podjetji, ki imata skupaj le pet zaposlenih in istega ustanovitelja. Sedem milijonov bi po odločitvi agencije Spirit dobilo tudi podjetje brez zaposlenih. Na agenciji pravijo, da so prejemnike milijonskih subvencij izbrali na podlagi kriterijev, s katerimi je soglašalo tudi gospodarsko ministrstvo. Minister Matjaž Han je že naročil notranjo revizijo, dokumentacijo pa predal tudi Računskemu sodišču.

Delavci so za zaprtje poslovalnic M Tehnike izvedeli pol ure pred uradno objavo

19. 11. 2024 19.05

"Zapiramo vse preostale poslovalnice M Tehnike in dva Cash&Carryja," je najavila lastnica Mercatorja Fortenova. Sindikalisti so na nogah, pa ne, ker bi bili ogroženi zaposleni – za te se bo namreč našlo novo delovno mesto znotraj Mercatorja, ampak ker je Fortenova novico sporočila tik pred javno najavo in brez predhodne uskladitve s svetom delavcev, kot to navaja zakon. Se bo končalo le pri teh poslovalnicah ali bi lahko Mercator v kratkem videli v drugih rokah, kot po odpovedanem nakupu Tuša, morebiti prav zaradi finančnih težav Fortenove, špekulira ekonomist Matej Lahovnik?

Zakaj Tuš prodajamo močno zadolženemu tujemu podjetju?

19. 10. 2024 19.55

Bo trgovec Tuš naslednje slovensko podjetje, ki bo romalo v roke Hrvatov? Mercator še naprej čaka na zeleno luč agencije za varstvo konkurence, da prevzame še Tuš. Neuradno naj bi zaradi zahtevnosti združitve agencija odločitev sprejela šele v drugi polovici prihodnjega leta. Ob tem pa odmevajo tudi vse glasnejši pomisleki, zakaj nekoč paradne konje slovenskega gospodarstva prodajamo tujim, močno zadolženim družbam. Vladajoča politika, ki zaskrbljeno spremlja dogajanje, ima, opozarjajo ekonomisti, tudi zakonske možnosti, da kupcem postavi pogoje ali, če je to za državo strateškega pomena, posel tudi prepreči.

'Opuščanje slabih navad': sladke in žgane pijače ter pivo drugo leto dražji

28. 08. 2024 20.07

Med napovedanimi spremembami so tudi dvig davka na sladke pijače iz 9,5 na 22 odstotkov ter dvig trošarin za pivo in žgane pijače. Slovenski trgovci ob tem opozarjajo, da so v Italiji in Avstriji alkoholne pijače že zdaj cenejše kot pri nas. Pa še ena podražitev prihaja. Vlada je potrdila zvišanje RTV prispevka, ki bo po novem znašal dobrih 14 evrov.

Je Furs Juretu Jankoviću odpisala več kot pol milijona evrov dolga?

03. 08. 2024 20.33

Finančna uprava se je umaknil z deleža Jureta Jankovića, mlajšega od sinov ljubljanskega župana, ki ga ima ta v podjetju Electa Holding. Prav tako so umaknili hipoteko na 1400 kvadratnih metrov veliki parceli. Po nekaterih informacijah naj bi del dolga mlajši od bratov Janković odplačal, del pa naj bi zastaral. "Živimo v državi dvojnih meril," medtem meni ekonomist Matej Lahovnik, Finančna uprava pa zaradi varovanja podatkov o podrobnostih molči.

Razočarani dostavljavci: O odhodu Glova smo bili obveščeni prek aplikacije

03. 05. 2024 19.27

Španski Glovo, eden od dveh največjih dostavljavcev hrane in drugih izdelkov pri nas, po vsega treh letih zapušča Slovenijo, kamor je prišel s prevzemom slovenske E-hrane. Le še teden dni bomo tako na naših ulicah videvali kolesarje in mopediste v rumenem, v modro obarvani Wolt pa bo tako, vsaj začasno, ostal brez konkurence. In kaj ob odločitvi vodstva pravijo dostavljavci? Razočarani smo, obveščeni smo bili prek aplikacije, tik pred zdajci, tako rekoč hkrati z ostalimi uporabniki.

Je Slovenija vstop v EU dobro izkoristila ali zapravila priložnost?

02. 05. 2024 19.32

Vstop Slovenije v EU pred dvema desetletjema je bil velika prelomnica tudi za gospodarstvo, podjetja. Prej omejena predvsem na slovenski trg in države nekdanje Jugoslavije, so podjetja dobila veliko priložnost: vstop na velik evropski trg in to brez carin, z manj birokracije. Ob številnih priložnostih, ki jih je odprlo članstvo, pa jih je Slovenija očitno več zapravila kot izkoristila. Statistika življenjskih standardov namreč razkriva, da je naša država med deseterico, ki se je evropski družini priključila pred dvema desetletjema, v tem času napredovala najmanj. Slovenijo prepogosto zapuščajo najbolj perspektivni kadri, na drugi strani pa se zdi, da smo, ko gre za privabljanje tujega kapitala, še vedno razmeroma neuspešni. Zakaj?

Meja za starostno upokojevanje bi se pomaknila na 67 let

01. 04. 2024 19.30

Bomo po propadli zdravstveni in spodleteli davčni reformi dobili vsaj pokojninsko? Prenovljen pokojninski sistem kot glavni pogoj za upokojitev ohranja 40 let dela, premika pa mejo za starostno upokojevanje na 67 let, torej za tiste, ki bodo delali manj kot 40 let, napovedujejo avtorji reforme z ministrstva za delo. Vlada, ki bi sicer o izhodiščih morala odločati že v začetku leta, pa zaradi popravkov finančnega ministrstva še ni, se bo s predlogom predvidoma seznanila čez nekaj tednov. In če so premierjevi izbranci za področje ekonomije denimo pozdravili, da se pri izračunu pokojnine upošteva 40 let in ne več 24, so glede finančne vzdržnosti doslej znanega zadržani.

Golobovo ožjo ekipo sodelavcev zapušča še en obraz

19. 03. 2024 19.49

Še en v vrsti umikov iz ožjega kroga sodelavcev premierja Roberta Goloba. Šefinja državnega Umarja Maja Bednaš ni več predsednica strateškega sveta za makroekonomska vprašanja pri predsedniku vlade. Morebitna nesoglasja s premierjem Golobom zanika, je pa njena odločitev presenetila nekatere kolege ekonomiste. Eden glasnejših in do vladnih odločitev bolj kritičnih članov premierjevega sveta Matej Lahovnik pa dodaja, da ga še bolj preseneča, kako pogosto se Golob in finančni minister z njihovimi predlogi strinjata, nato pa vlada ubere povsem drugačno pot ali pa se nad parlamentom vlije kozmični dež.

Si vlada lahko privošči 1,3 milijarde evrov za plačno reformo?

28. 02. 2024 06.09

Medtem ko javni sektor vre, stavke se vrstijo, zdravniki bodo v petek umaknili soglasja za nadurno delo, kar lahko vodi v razpad sistema, se zdi, da vladi drugega kot plačna reforma ne preostane. Pa vendar – se je vlada pri kalkulacijah, koliko državna blagajna premore, uštela in bo morala pri željah sindikatov stopiti na zavoro? In na kaj lahko ob vseh teh vrtoglavih številkah računajo tisti davkoplačevalci, ki niso zaposleni v javnem sektorju? Boljše in hitrejše storitve?

Subvencije za električna kolesa: država naj bi razdelila dva milijona evrov

13. 02. 2024 19.49

Država bo subvencionirala nakup električnih koles, s čimer želijo zmanjšati uporabo avtomobilov na krajših razdaljah. Koliko denarja bo za to namenila in kako ga bo razdelila, še ni znano, neuradno naj bi šlo za dva milijona evrov iz podnebnega sklada. Napovedani ukrep pa je že naletel na kritike ekonomistov. Tudi zato, ker povpraševanje po električnih kolesih v zadnjih letih narašča tudi brez subvencij.

'Z obveznicami želi država spodbuditi manjše in previdnejše vlagatelje'

12. 01. 2024 06.00

Bodo tudi pri nas obveznice za državljane, ki jih boste lahko kupovali v februarju, zgodba o uspehu, tako kot v tujini? Sosedje Hrvati so jih pokupili za več kot milijardo evrov, pri nas pa želi država na tak način od ljudi zbrati 250 milijonov evrov. Vsak bo lahko vpisal najmanj 1000 evrov in največ 100.000 evrov. Ekonomist in član vladnega strateškega sveta za makroekonomska vprašanja Matej Lahovnik meni, da bodo obresti okoli treh odstotkov.

Sobodajalci Golobu: Smo grešni kozel za spodletelo stanovanjsko politiko države

19. 12. 2023 19.40

Premier Robert Golob je napovedal zamejitev kratkoročnega turističnega oddajanja nepremičnin. Oddajanje prek platform, kot sta Airbnb in Booking, naj bi napihovalo cene, zato je, kot pravi, regulacija nujna. Smo grešni kozel za spodletelo stanovanjsko politiko države, pa mu odgovarjajo sobodajalci. Prepričani so, da bi imel takšen ukrep širše posledice, saj bi veliko tujcev odvrnil od obiska Slovenije.

'Ljudje se morajo štempljati, predsednica pa zahteva dodatke'

14. 12. 2023 19.36

Kritike na zahtevek predsedničinega urada o ureditvi dodatkov za izvoljene funkcionarje ne pojenjajo. Predsednik društva pisateljev napoveduje bojkot vseh sprejemov, ki jih ob koncu leta prireja predsednica. Želja predsednice po dodatnem zaslužku je poenotila celo poslance Gibanja Svoboda in stranke SDS. Z večjim razumevanjem kot javnost pa predsedničin dopis sprejema finančni minister, ki se strinja, da je dodatke funkcionarjev treba urediti. Medtem pa v predsedničinem uradu vztrajajo, da za predlogom, ki so ga poslali na ministrstvo za javno upravo, vsebinsko stojijo.

Poziv Golobu: Vas ni sram, da ste se spravili na dolgotrajno bolne?

28. 11. 2023 18.16

Predstavniki iniciative Glas ljudstva so ministrici za zdravje Valentini Prevolnik Rupel predstavili predlog svojega interventnega zakona, ministrica pa je po sestanku dejala, da se v večini rešitev strinjajo, razlikujejo se le v procesu, kako priti do cilja. V Delavski svetovalnici so medtem kritični do ukrepa predloga interventnega zakona, ki bi znižal višino nadomestila ob dolgotrajni bolniški odsotnosti. Od vlade pričakujejo, da bo iz zakona umaknila omenjeni ukrep. Na posvetu politične fundacije vladnih Socialnih demokratov pa so se kresala mnenja o tem, kako reševati zdravstvo. Soočila sta se tudi vodja vladnega strateškega sveta Erik Brecelj in eden najvplivnejših ljudi iz zasebnega zdravstva Marko Bitenc.

Soočenje petih poslancev: o korupciji, inflaciji, novem evidentiranju, davkih

18. 11. 2023 07.00

Skoraj ni jeseni, ki ne bi bila politično zelo napeta. Tudi letošnja ni izjema. Minister za delo Luka Mesec ni zamrznil izvedbe novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, kljub ogorčenju v gospodarstvu in kritiki gospodarskega ministra iz vrst SD Matjaža Hana. Ob tem pa še burna razprava v DZ o korupciji, pa novi davki in obremenitev podjetnikov. Glede proračunskih dokumentov je zelo kritičen fiskalni svet, član strateškega sveta pri premierju, ekonomist Matej Lahovnik, je ostro komentiral še predlog interventnega zakona. Gre za davčno reformo iz ozadja?

Bodo morale banke kreditojemalcem v frankih vrniti presežna plačila?

04. 11. 2023 19.36

Nova sodba Vrhovnega sodišča v zadevi švicarski franki: bodo banke slovenskim kreditojemalcem v švicarskih frankih morale povrniti presežna plačila? Vrhovni sodniki so ugodili zahtevku za ničnost kredita v švicarskih frankih, ker da banka za razliko od najemnika posojila ni imela valutnega tveganja. Kaj to pomeni za druge kreditojemalce? In kaj za banke? Poznavalci sicer pričakujejo, da bo o tem presojalo še ustavno sodišče.

Teš 6: Pahor, Lahovnik in Križanič oprani vseh sumov

25. 10. 2023 10.31

Pred petimi leti je DZ Policiji naznanil sume, da so Pahor, Lahovnik in Križanič v aferi z 1,41 milijarde evrov vrednim projektom Teš 6 storili kaznivo dejanje nevestnega dela v službi. Policija je opravila preiskavo, a na specializirano državno tožilstvo oddala zgolj poročilo, nihče od omenjenih pa ni bil ne zaslišan ne kazensko ovaden.

Višje cene nafte: Če se konflikt ne razširi, razmere ne bodo kritične

11. 10. 2023 06.00

Posledice konflikta v Izraelu in Gazi bomo čutili vsi. V soboto je bilo na svetovnem trgu že mogoče opaziti najvišjo dnevno podražitev nafte v zadnje pol leta. Ekonomist Matej Lahovnik sicer ocenjuje, da razmere, dokler konflikt ostane v mejah Izraela in Gaze, ne bodo kritične. Kaj pa bi se lahko kljub temu še spremenilo?

NLB bo v sklad za obnovo po poplavah nakazal 15 milijonov evrov

25. 08. 2023 09.37

Nova Ljubljanska banka bo v sklad za obnovo po uničujočih poplavah prispevala 15 milijonov evrov. Nadzorni svet banke je namreč potrdil predlog uprave pod taktirko Blaža Brodnjaka o enkratnem vplačilu v sklad. Dividendna politika medtem ostaja nespremenjena.

Po kritikah na račun sramotnih obresti na depozite NLB napovedala dvig

24. 08. 2023 13.32

Banke so v zadnjih mesecih deležne vse več kritik zaradi nizkih obrestnih mer na depozite in sočasnega precejšnjega dviga obrestnih mer na posojila. Še posebej, ker so dobiček v prvem polletju več kot podvojile. NLB je že sporočila, da jih s septembrom dviguje. Država pa razmišlja o različnih ukrepih, tudi o uvedbi davka na dobiček. Hkrati od bank pričakuje več solidarnosti pri popoplavni obnovi. Ekonomist Polanec opozarja, da banke ne morejo biti osrednji vir financiranja. Rešitve vidi drugje.

Golob naj bi od bank pričakoval vsaj pol milijarde evrov

23. 08. 2023 21.42

Kakšne predloge bodo bankirji prinesli na sestanek z vladajočimi? Po zadnjem burnem srečanju z Robertom Golobom pred kamere sicer ne želijo, med rešitvami pa naj bi poleg moratorija ponudile denimo tudi predčasno koriščenje depozitov ali pa nižje obrestne mere. Kot poudarjajo, oškodovane komitente že obravnavajo posamično. Premier, ki je bankam dal 48 ur časa, pričakuje še bolj konkretne rešitve in – kot smo neuradno izvedeli – vsaj polmilijardno finančno injekcijo. Ekonomist Matej Lahovnik pa opozarja, da so pričakovanja vlade v tem delu pretirana, in ocenjuje, da bi zadostoval že bistveno manjši prispevek.

Bi lahko država za obnovo po poplavah ustanovila novo državno podjetje?

17. 08. 2023 19.55

V Novi Sloveniji vlado pozivajo, naj razmisli o ustanovitvi družbe po vzoru 2TDK. Ta je zadolžen za izgradnjo tira v vrednosti milijarde evrov, tu pa bo v infrastrukturo vloženih več milijard, idejo pojasnjujejo krščanski demokrati. Prvi odzivi ekonomistov so skeptični. Za vsak državni projekt ne potrebujemo svojega podjetja, pravijo, v strateškem svetu za makroekonomska vprašanja pa premierju svetujejo, naj z denarjem za obnovo upravlja SID banka.

Je Krka talka okoljskih aktivistov ali ne izpolnjuje predpisanih pogojev?

03. 08. 2023 19.38

Bodo načrti novomeške Krke, ki je pred tremi leti napovedala širitev in 500 novih delovnih mest v Krškem, splavali po vodi? Dve leti po pridobitvi gradbenega dovoljenja farmacevtski gigant še naprej bije bitko z naravovarstveniki in s sodnimi mlini. Okoljevarstvenega dovoljenja pa jim, kljub dopolnitvam, za zdaj ni uspelo pridobiti. Je Krka res talka okoljskih aktivistov, ki zavirajo projekt? Gre za obrat z nevarnimi snovmi, Krka pa išče obvode in ne izpolnjuje predpisanih pogojev, odgovarjajo okoljevarstveniki.

Nižje plače za slovenske diplomate. Se bodo nekateri vrnili domov?

01. 08. 2023 19.33

Bodo slovenski diplomati sploh še odhajali na predstavništva v tujino? Se bodo tisti, ki so že tam, predčasno vrnili domov? Z novim letom naj bi namreč imeli nižje neto plače zaradi spomladi sprejetega Zakona o čezmejnem izvajanju storitev. Socialni prispevki bodo po novem obračunani od višjih bruto plač, ki jih dejansko prejemajo v tujini, in ne več od tistih, ki bi jih zaslužili doma.

'Pričakovanja vseh so prevelika, jeseni nas čaka soočenje z realnostjo'

07. 07. 2023 07.24

Državna blagajna poka po šivih, vlada je v pol leta pridelala 400-milijonsko luknjo. Kakšne bodo posledice za državljane? Ekonomist Matej Lahovnik opozarja, da nas čaka vroča jesen in soočenje z realnostjo. "Pričakovanja vseh akterjev glede dviga in usklajevanja plač so nerealna, enostavno bomo morali uskladiti svojo javno porabo z dejanskimi možnostmi, ker dajatev v nedogled ne bo možno dvigati, saj so to dodatna bremena za gospodarstvo in državljane," pojasnjuje.

Bomo poleg visokih cen za elektriko plačevali tudi višjo omrežnino?

23. 05. 2023 06.00

Na Agenciji za energijo so pripravili novo ureditev, ki bo uporabnikom odmerjala ceno omrežnine glede na porabo. Razdelili so jo v pet cenovnih blokov, ki se razlikujejo glede na obremenjenost omrežja, od odjemalcev pa s tem načinom pričakujejo, da bodo pri spremljanju porabe postali bolj aktivni.

Za isto ceno manj izdelka: vitaminski napitki, mačja hrana, testenine ...

03. 05. 2023 19.27

Evropa je v krču visoke inflacije. Najbolj se dražijo energenti, hrana in pijača. Vse bolj opazen pa je tudi trend "skrč" in "skimpflacije". To so triki proizvajalcev, ko za isto ceno zmanjšajo količino oziroma kakovost izdelka. Objavljamo konkretne primere.

Do brniškega letališča v nekaj letih z vlakom?

02. 05. 2023 19.28

Se bomo lahko v nekaj letih do brniškega letališča iz Ljubljane odpeljali kar z vlakom? Naše letališče je namreč eno redkih državnih letališč brez železniške povezave – pogoste javne razprave, tudi politične obljube, da bi železnico zgradili, pa so se doslej vselej izjalovile. Na direkciji za infrastrukturo so – tako kaže – velikopotezne načrte obudili in – kot so sporočili – sprožili prve postopke za umeščanje v prostor. A so se s tem obudili tudi pomisleki. Ali takšno povezavo, ki bi nedvomno močno zarezala v javno blagajno, sploh potrebujemo?