Kot so pojasnili zaposleni, Slovenska tiskovna agencija (STA) že več kot 120 dni za javno službo, ki jo opravlja, ni prejela plačila od svojega ustanovitelja, torej Republike Slovenije oziroma – v njenem imenu – trenutne vlade Janeza Janše. "Agencija je kljub dosedanjim dobrim pogojem za delo ter odličnim in verodostojnim novinarjem na robu prepada, v katerega bo brez primerne rešitve padla prav v času 30. rojstnega dne samostojne Slovenije in tudi STA. In to kljub temu, da vlado k našemu sofinanciranju zavezuje zakon o STA, od konca lanskega leta pa še dodatno določilo v sklopu protikoronskega zakona, ki ga je potrdila vladna koalicija in vladi za letos nalaga plačilo javne službe v skladu s sprejetim poslovnim načrtom tudi brez sklenjene pogodbe."
Prav v zvezi s tem se je vlada "izključno zaradi zavlačevanja naše agonije" odločila vprašati Evropsko komisijo o morebitni nedovoljeni državni pomoči in se takrat zavezala, da bo denar nakazala, takoj ko bo prejela ustrezen odgovor. "Zaposleni na STA smo zelo hvaležni za hitro reakcijo Evropske komisije, a znova se je izkazalo, da je vlada Janeza Janše ta korak uporabila zgolj kot še en zavlačevalni manever. Še več, nov izgovor je, da je vlada glede omenjenega denarja spraševala za nazaj in da so bila sredstva v višini 2,5 milijona evrov že izplačana," so zapisali.
Enako velja tudi glede njihovih zahtev po predaji zahtevane poslovne dokumentacije, ki je, potem ko so jo kar nekaj časa zahtevali preko svojih medijev in družbenih omrežij, nikoli pa uradno, zdaj obtičala neznano kje, saj je nenadoma ne želijo sprejeti, še dodajajo. "In to kljub temu, da je bil minister za notranje zadeve Aleš Hojs ob prisotnosti komisarke Ylve Johansson na dan, ko je bila dokumentacija poslana, vidno vzhičen in je napovedal takojšnjo rešitev za STA. Od vsega tega ni bilo nič. Kot kaže, se je minister ponorčeval – ne le iz nas, pač pa tudi iz evropske komisarke."
Zaposleni na STA opozarjajo, da očitno ne morejo računati na aktualno vlado, da bo zagotovila njihov obstanek. "Tudi zato sta se v Sloveniji prebudili novinarska srenja in civilna družba ter prav v ponedeljek, na svetovni dan svobode medijev, zagnali kampanjo zbiranja sredstev za obstanek STA. Odziv je veličasten in zaposlene na agenciji navdaja z upanjem, da nam lahko uspe. Toda ali je res edina možnost, da skupaj sredi Evropske unije ubranimo svobodo medijev in s tem demokracijo, to, da nam s sredstvi pomagajo ljudje, morda med njimi tudi kakšni taki, ki bi je sami bili bolj potrebni?"
Veseli jih, da se je Evropska komisija odločila poiskati učinkovitejša orodja za zaščito svobode medijev, vendar je za STA morda že prepozno. "Ker si verjetno nihče ne želi, da bi se madžarski scenarij nadaljeval tudi v Sloveniji in morda še v kateri od držav članic EU, je nujno, da Evropska komisija še naprej z vsemi vzvodi poskrbi za to, da se črni scenarij ne bo uresničil. Morda tudi z neposredno finančno podporo STA iz sredstev, o alokaciji katerih odloča Evropska komisija sama," pozivajo.
Podporo STA izrazili tudi v Sindikatu policistov Slovenije
Solidarnost in podporo Sindikatu novinarjev Slovenije in zaposlenim na STA so izrazili tudi v Sindikatu policistov Slovenije. Kot so zapisali v pismu podpore, ne želijo soditi o krivdi za nastalo situacijo, vendar posledic ne smejo nositi zaposleni in njihove družine. "V Sindikatu policistov Slovenije z zaskrbljenostjo opazujemo dogajanje glede financiranja STA, saj je zaradi tega ogroženih okoli 100 delovnih mest novinark in novinarjev, ki pa za nastalo situacijo niso popolnoma nič krivi," so zapisali.
Dodali so, da so novinarji vedno podpirali prizadevanja sindikata pri urejanju statusa policistov in jih javno podpirali. Ravno zaradi dobrega sodelovanja so tako v preteklih letih uspeli dvigniti ugled policijskega poklica ter javnost prepričati o upravičenosti svojih zahtev.
Kot so še navedli, bo zamrznitev financiranja STA najbolj prizadela najranljivejše skupine zaposlenih v agenciji, "saj zaradi tega ne bodo prejeli plačila za opravljeno delo in tako ne bodo mogli več preživljati svojih družin".
Pravičnost, solidarnost in pomoč so temeljne vrednote poklica policista, zato so v sindikatu vse člane ter zaposlene v policiji in na ministrstvu za notranje zadeve, ki želijo po svoji vesti pomagati, pozvali, da izrazijo solidarnost z zaposlenimi in donirajo sredstva za STA.
KOMENTARJI (228)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.