Društvo novinarjev Slovenije (DNS) skupaj s Sindikatom novinarjev Slovenije danes pripravlja novinarsko konferenco o položaju novinarjev v Sloveniji, predvsem pa o nezakonitem finančnem izčrpavanju STA. Hkrati bodo napovedali uradni začetek kampanje, da bi premostili finančne težave, v katerih se je znašla STA. Ta je po besedah predsednice DNS Petre Lesjak Tušek steber kakovostnega in profesionalnega medijskega prostora.
Kampanja bo potekala v mesecu maju. "Njen cilj je, da ne bo prišlo do insolventnosti, ki grozi agenciji. Prvi odzivi kažejo, da je odločitev prava in da so številni doma in v tujini na strani svobode medijev," je dejala Lesjak Tuškova. Zahvalila se je vsem, ki so že donirali, in tistim, ki še nameravajo.
"STA je naš skupni servis in kompas v medijski krajini. Nujna je širša mobilizacija, da obvarujemo ta steber propada. Morda ni pretirano reči, da na tej točki vsi stojimo ali pademo, gre za biti ali ne biti, stati in obstati. Ne gre samo za STA, ampak za vse nas, za pravico do obveščenosti in vprašanje v kakšni družbi želimo živeti," je povedala.
"DNS je povezalo več med seboj neodvisnih pobud z željo po reakciji na finančno izčrpavanje agencije, ki si ga je v nasprotju z zakonom privoščil vladni urad za komuniciranje oziroma vlada. Zaradi neplačila javne službe, ki jo STA še vedno dnevno zagotavlja, je ogrožen obstoj profesionalne in uredniško avtonomne nacionalne agencije, ki je doslej poslovala brez težav," so zapisali v društvu in opozorili na to, da zaposlenim v javnem servisu v skrajnem primeru grozi izguba službe zaradi profesionalnega in neodvisnega opravljanja dela. "Mediji pa bodo ostali brez izjemno pomembnega vira preverjenih in verodostojnih informacij o dnevnem dogajanju."
Cilj kampanje je zbrati dva milijona evrov, kolikor približno sicer znaša letno plačilo države za opravljanje javne službe STA. "Če vsak državljan prispeva en evro, bomo s tem zagotovili obstoj profesionalnega, neodvisnega in nepristranskega javnega servisa, ki ga za domačo in tujo javnost že 30 let opravlja STA," so zapisali.
Lesjak Tuškova je dejala, da ne odstopajo od zavezanosti odstiranju dejstev in njihovemu umeščanju v kontekste, "ki jih vlada očitno ne prenese".
Predsednica novinarskega sindikata Alenka Potočnik je dejala, da medijev in novinarjev ni mogoče zaustaviti. "Poslanstvo obveščanja javnosti je naša in vaša pravica," je dejala in dodala, da si ljudje zaslužijo kakovostno službo obveščanja. "Za obstoj STA je nujen odziv vseh, ne le medijev in novinarjev."
Odgovorna urednica STA Barbara Štrukelj se je zahvalila za zagon donacijske kampanje. "Žalostno je dejstvo, da je bila STA še ob koncu leta 2020 uspešno podjetje, danes pa je na robu insolventnosti, In to zaradi vladnega nespoštovanje zakona o STA in PKP 7."
Mednarodni inštitut za tisk (IPI) je ob današnjem začetku kampanje zbiranja sredstev za pomoč Slovenski tiskovni agenciji Za obSTAnek pozval slovensko vlado Janeza Janše, naj takoj odpravi blokado financiranja agencije, ki traja že 123 dni. "Če STA ne bo kmalu prejela sredstev, ki jih potrebuje, bo utišan ključni del slovenskega medijskega ekosistema ter izgubljen vir neodvisnih novic in informacij v državi," je v današnjem sporočilu ob svetovnem dnevu svobode medijev zapisal namestnik direktorja IPI Scott Griffen.
Varuh človekovih pravic Peter Svetina ob današnjem svetovnem dnevu svobode medijev izpostavlja, da so temeljna sestavina demokratične družbe tudi svobodni, pluralni in neodvisni mediji. "Neodvisni mediji in javni servisi so temelj demokratične družbe, zato ne smejo biti talci v rokah vsakokratnih zmagovalcev volitev," je poudaril.
Odzvali so se tudi na Delovski svetovalnici, v Svobodnem sindikatu Slovenije, Sindikatu kulture in narave Slovenije Glosa ter Gibanju za dostojno delo, kjer so najostreje obsodili "politično mrcvarjenje STA, ki se vrši tudi na plečih njenih delavcev". Ob tem so opozorili tudi, da "najvišji predstavniki vlade s tovrstnim ustrahovanjem, ciničnim, zaničevalnim komuniciranjem z vsemi navideznimi 'sovražniki' proizvajajo javno ozračje ustrahovanja, cinizma in zaničevanja, ki se z deljenjem in komentiranjem vseh teh njihovih izjav eksponentno širi po družbenih omrežjih, medijih in posledično po slovenski družbi".
Da bi to "vladno tovarno ustrahovanja, cinizma in zaničevanja skrčili na neznatno velikost" so pozvali h kolektivnemu ignoriranju takšnih objav na družbenih omrežjih.
Tudi predsednik republike Borut Pahor je ob letošnjem svetovnem dnevu svobode medijev izkoristil priložnost za vnovičen poziv vladi za ureditev "stabilnega financiranja STA, ki ima v Sloveniji nenadomestljivo agencijsko vlogo". "Svoboda medijev je temeljnega pomena za demokratično družbo. Svobodni mediji vzpostavljajo javnost, v kateri je mogoče preko različnih pogledov oblikovati skupna stališča. Sooblikujejo politično kulturo, ki naj spodbuja strpnost in zavrača sovražnost in izključevanje," je še zapisal Pahor.
S svobodo medijev je tako kot z vsemi pridobitvami demokracije, pa je danes na družbenem omrežju zapisal Marjan Šarec. "Šele ko je ogrožena, se zavemo, kaj izgubljamo. S salonskim aktivizmom je ne bomo obranili. Vse institucije, ne samo politika, morajo imeti pogum. Medijska svoboda je steber demokracije."
KOMENTARJI (1667)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.