Uporabnik Twitterja z vzdevkom "RadikalniUpokojenec", ki je objavil fotografije, je ob njih zapisal "začenja se vroča jesen". Med posnetki postroja zamaskiranih moških je tudi fotografija stisnjene pesti, obarvane v slovensko zastavo, ob kateri piše: "Dovolj nam je. Zavzemamo parlament." Za 13. septembra pa napovedujejo "protest proti vladi, ki bo Slovenijo spremenila v Venezuelo".
Mnogi sprva niso verjeli, da gre za dogajanje v Sloveniji, saj takšni prizori spominjajo na paravojaške kampe, o katerih poročajo iz tretjih držav. Nekateri so bili zato prepričani, da so posnetki iz Rusije. Vendar smo po preverjanju ugotovili, da ne gre za neslano šalo, photoshop ali "lažno novico", saj nam je Andrej Šiško, predsedniški kandidat, potrdil, da je bil on tisti, ki je vodil vojaški postroj.
Policija preverja več sumov storitve kaznivih dejanj
Policija je sporočila, da je takoj po objavah na družbenih omrežjih pričela z izvajanjem ukrepov na podlagi zakona o kazenskem postopku. Vsi ukrepi so vezani na sum storitve kaznivih dejanj, ki se preganjajo po uradni dolžnosti.
Udeleženci in tisti, ki so objavljali slike ter komentirali pod objavami, so tako osumljeni:
- javnega vzpodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti
- nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksploziva
- kaznivega dejanja zoper javni red in mir
- kaznivega dejanja zoper človečnost
- kaznivega dejanja zoper suverenost RS in njeno demokratično ustavno ureditev
Šiško: Orožje je pravo
Šiško se je z nami pogovoril o podrobnostih slik in videa. Potrdil je, da je sam vodil enoto, ki jo imenuje Štajerska varda (varda je starejši izraz za gardo), v kateri sodeluje več kot 100 ljudi.
Na vprašanje, zakaj je takšen postroj nastal, trdi, "da so 24. junija 2017 po 99 letih ponovno ustanovili Deželo Štajersko. Žal, zaradi predsedniških in državnozborskih volitev, se s tem nismo imeli časa ukvarjati, zdaj, ko je to mimo, se bomo lahko s tem ukvarjali v skladu z našim načrtom".
Javnost pa predvsem razburja dejstvo, da so bili nekateri posamezniki oboroženi. Potrebo po oborožitvi in obrambni strukturi Šiško utemeljuje s tem, da vsaka država in vsaka pokrajina potrebuje varnostne sile: "Dežela mora zagotavljati red in mir." Zato so ustanovili zastavo, črno-belo z grbom Štajerske in prekrižanimi meči.
Šiško je potrdil, da je orožje na fotografijah pravo. Na to, kako so prišli do orožja, pa je odgovoril: "Zelo enostavno, izdali smo odlok dežele Štajerske o oborožitvi in smo orožje nabavili. Po stari pravdi nam ta pravica pripada."
Nadaljeval je, da so se kot svobodni ljudje "samostojno odločili za roto in postroj, saj so tisti, ki so državo ukradili, nesposobni, da bi spoštovali ustavo in državo. Če imamo ljudi na oblasti, ki niso sposobni držati ustave in spoštovati države, jo bomo pa sami. Mi smo se pripravljeni pogovarjati, če pa se ne bodo želeli, bo nastal problem." V kratkem bodo ustanovili podobne strukture tudi v drugih slovenskih regijah, saj naj bi bili postopki že utečeni, ljudje pa pripravljeni sodelovati.
Pahor: To je popolnoma nesprejemljivo
Iz Urada predsednika republike Boruta Pahorja so sporočili, da predsednik izraža veliko zaskrbljenost zaradi obstoja omenjene oborožene skupine. Po njegovem je oblikovanje oborožene skupine, ki naj bi po besedah vodje skupine "zagotavljala red in mir ter nadzirala mejo države", popolnoma nesprejemljivo.
Pahor zato od pristojnih organov pričakuje, da bodo ukrepali v skladu z zakonodajo.
Ob tem je poudaril tudi, da je Slovenija svobodna država, v kateri vsak lahko izpove svoje stališče, vendar je pri tej svobodi omejen z enako svobodo drugega. "Slovenija je varna država, v kateri ni nikomur, ki ni za to pooblaščen, potrebno in dovoljeno samovoljno in protipravno skrbeti za varnost države in njenih meja. Slovenija ima ustrezne ustanove in organe, ki skrbijo za zagotovitev miru, varnosti in nadzor državne meje in svoje delo dobro opravljajo," je še dodal.
"Gre za absolutno nedopustno početje, ki po nepotrebnem vzbuja strah in širi sovraštvo. Slovenija je varna država, policija in vojska zelo dobro opravljata svoje delo. Pričakujem, da bodo pristojni organi takoj ukrepali zoper odgovorne," je na Twitterju zapisal Miro Cerar.
Po mnenju vodje poslanske skupine SD Matjaža Hana ni sprejemljivo, da ljudje kjer koli po Sloveniji hodijo z orožjem. "Verjamem, da pri nas službe, ki so za to zadolžene, spremljajo zadeve in ustrezno ukrepajo," je dejal v izjavi, objavljeni na Facebook strani stranke.
Kaj pravi zakon?
Pozivanje na oboroženi odpor je sicer v Kazenskem zakoniku opredeljeno tako:
(1) Kdor organizira ali vodi oborožen upor, da bi ogrozil obstoj Republike Slovenije, spremenil njeno ustavno ureditev ali strmoglavil njene najvišje državne organe, se kaznuje z zaporom najmanj petnajstih let.
(2) Kdor sodeluje v oboroženem uporu iz prejšnjega odstavka, se kaznuje z zaporom do petih let.
KOMENTARJI (2991)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.