"V obdobju kreiranja lažnih novic moramo biti zelo pazljivi, še posebej pri takem tipu novice. Vendarle pa fotografije nekaj govorijo. Na njih so uporabljene tudi uniforme slovenske vojske, slovenske zastave in še marsikaj drugega. Imamo tudi človeka, ki pojasnjuje, da je vodil nek postroj, zato se očitno nekaj dogaja," opozarja strokovnjak za področje terorizma in nacionalno varnost Iztok Prezelj.
Nekdanji predsedniški kandidat Andrej Šiško nam je potrdil, da je vodil enoto, ki jo imenuje Štajerska varda in da je orožje, ki je prikazano na fotografijah pravo. Napovedal je tudi, da bodo podobne sestave ustanovili še drugod po Sloveniji.
'Kar smo videli, ima številne znake nezakonitih dejanj'
Prezelj pojasnjuje, da ima tako oboroženo združevanje številne znake nezakonitih dejanj: "Najprej, gre za oboroženo formacijo, z uniformami in dejstvom, da so ljudje zamaskirani. Takoj se je treba vprašati, v skladu s čim je ta oborožena formacija ustanovljena. Vsi posamezniki v Sloveniji in drugje po svetu imamo pravico do individualne samoobrambe, ki je lahko tudi organizirana, vendar se to povečini dogaja v izrednih razmerah ali v vojni."
Prezelj še spomni, da je do določenih poskusov samoorganizacije prišlo leta 1991, a so bili časi drugačni: "Trenutno Slovenija ni oboroženo ogrožena, zato ne vidim potrebe po organizaciji kakršne koli oborožene formacije, poleg vojske in policije. Seveda pa, če pa bi se kaj takega organiziralo, je treba to takoj podrediti varnostnim organom v Republiki Sloveniji, a jaz ne vidim potrebe. Do poskusov samoorganizacije je prišlo po slovenski osamosvojitveni vojni, a to je bila vojna, zdaj je pa ni."
Formacija ima vse znake paravojaške enote
"Paravojaška enota je vsaka organizirana skupnost ljudi, ki ima hierarhijo, je oborožena, ima simbole in uniforme, kot simbol enotnosti. Oni imajo zastavo in uniforme, tudi s fotografij pa je vidno, da imajo neke skupne embleme na majicah," Prezelj razloži, zakaj gre brez dvoma za paravojaško enoto.
"Tukaj je več elementov nezakonitosti kot zakonitosti. Organi pregona in obveščevalne službe morajo zadevo absolutno proučiti do konca," še izrecno poudari.
V tujini taki primeri predvsem na kriznih žariščih
V tujini se podobne sestave organizirajo predvsem na kriznih žariščih, kjer prihaja do oborožene vojaške ogroženosti in je legitimno, da se ljudje, če čutijo, da jih država ne varuje, povežejo v oboroženo formacijo, še dodaja obramboslovec Prezelj in nadaljuje: "Dogaja pa se to tudi v razvitih, mirnih državah, kjer posamezniki z radikalnim ali ekstremističnim prepričanjem čutijo, da se morajo z orožjem upirati proti nečemu, kar ni vojaška grožnja. Torej obstajajo neke paralele z našim primerom, pomembno pa je, da se organi pravilno odzovejo."
Kot primera v zadnjih desetih letih navaja Madžarsko in Slovaško in dodaja: "Ob teh fotografijah kombinacije vojaškosti, orožja in zamaskiranosti sem bil presenečen in rahlo šokiran."
KOMENTARJI (301)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.