Tožilec s specializiranega tožilstva Jože Levašič je v današnji zaključni besedi na sojenju v zadevi Vzajemna za nekdanjega prvega moža te zavarovalnice Marka Jakliča predlagal, naj se mu izreče štiri leta in enajst mesecev zapora. Izreče naj se mu tudi 20.000 evrov kazni, je še predlagal sodišču. Za obe vpleteni podjetji predlaga milijonsko kazen.
Za nekdanjega člana uprave Vzajemne Franca Henigmana tožilec predlaga tri leta zapora in 10.200 evrov kazni, za nekdanjega vodilnega v podjetju S&T Klavdija Godniča pa tri leta in osem mesecev zapora ter 14.000 evrov denarne kazni. Drugega nekdanjega vodilnega v S&T pa naj se po predlogu tožilstva obsodi na tri leta zapora in se mu prav tako izreče 14.000 evrov kazni.
Podjetju S&T naj se po predlogu tožilca naloži trikratnik povzročene škode v tej korupcijski aferi, in sicer 1,65 milijona evrov, kazen v višini trikratnika pridobljene koristi oziroma 1,49 milijona evrov pa naj se naloži podjetju M-Kontakt, je danes v zaključnih besedah še dejal Levašič.
Obtoženim naj se vzame še nezakonito pridobljeno premoženjsko korist, sodišče pa naj jim naloži tudi stroške postopka, je nadaljeval tožilec, prepričan, da je v poslu med Vzajemno in S&T šlo za korupcijo.
Pravni pooblaščenec Vzajemne prav tako zahteva povrnitev povzročene škode z obrestmi od leta 2006, ki naj jo obtoženi kot domnevni sostorilci poplačajo solidarno. Škoda znaša nekaj več kot 551.000 evrov, kolikor naj bi Vzajemna preplačala storitve S&T. Da bi se zagotovila sredstva za poplačilo škode, je pooblaščenec predlagal tudi zavarovanje nepremičnin na Korčuli, domnevno kupljene s tem denarjem.
Zapor je po mnenju tožilca treba izreči zaradi vseh oteževalnih okoliščin, od samega načina storitve kaznivega dejanja in večletnega organiziranega delovanja vpletenih pa do obnašanja obtoženih po storitvi kaznivega dejanja.
Obtožnica: Jaklič in Henigman zlorabila položaj
Obtožnica Jakliča in Henigmana bremeni, da sta kot člana uprave Vzajemne zavestno odobrila preplačilo dejanske vrednosti pogodbe s S&T za nabavo informacijske opreme in spremljajoče storitve v višini 551.213 evrov in pri tem zlorabila položaj.
Denar naj bi potoval prek družbe S&T Slovenija in z njo povezanimi podjetji v tujini, na koncu pa prek več deset fiktivnih poslov končal na računu podjetja M-Kontakt, čigar lastnik je bil, kakor izhaja iz obtožnice, Marko Jaklič. Podjetje naj bi bilo ustanovljeno z izključnim namenom pranja denarja iz omenjenega domnevno spornega posla. Denar se je kasneje prelil v nepremičnine na Korčuli.
Obtoženi so se branili zelo pasivno
Tožilec je danes ocenil, da so se obtoženi branili zelo pasivno, saj da niso sodelovali pri pridobivanju dokumentacije oziroma dokazov, ki bi jih lahko oprali krivde. Imeli so možnost dokazati, so bi bili vsi posli, za katere tožilstvo meni, da so bili fiktivni, dejansko opravljeni, je prepričan tožilec.
Večkrat je tudi omenil, da se je obramba vodila "organizirano kriminalno". Nekaterim pričam je očital, da so pričale naučeno, saj da nihče ni znal povedati, kaj se je počelo na podlagi številnih sklenjenih poslov. Opozoril je tudi, da so številne pogodbe o domnevnih poslih nastale leta po tem, ko naj bi bili ti posli dejansko izvedeni.
"Korupcijo je težko dokazati, ker je prikrita očem, ampak tukaj se dejansko vidi, kako so se dogovarjali," je Levašič komentiral kopico poslov, ki so izhajali iz prvotnega med Vzajemno in S&T.
Prihodnji ponedeljek bodo na vrsti še zaključne besede obrambe. Če bodo zaključili v doglednem času, bo sodba izrečena še isti dan, sicer pa v sredo, 11. novembra, je danes napovedal sodnik.
Jakliča danes na sodišče sicer ni bilo, je pa sodnik njegovo zagovornico pozval, naj na naslednji narok njena stranka le pride.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.