Posebne komisije, ki so jih ustanovile občine, začenjajo s popisom škode, ki jo je v noči s petka na soboto neurje povzročilo na objektih, vinogradih in drugih kmetijskih površinah. Poročila o škodi naj bi bila končana še pred četrtkovo sejo vlade.
Petkovo neurje je bilo najmočnejše na območju Podravja in Pomurja. Po prvih ocenah je bilo samo v Podravski regiji v desetih občinah poškodovanih okrog 3700 objektov, škode naj bi bilo za več kot 10 milijonov evrov. V občinah na Kozjanskem in v Obsotelju ljudje strehe prekrivajo s folijo in rešujejo, kar se rešiti da. Prizadeti računajo na čimprejšnjo pomoč države.
Kot so pojasnili v Upravi RS za zaščito in reševanje, so najprej stekli nujni interventni ukrepi, kolikšna je celotna škoda pa bodo — kot že omenjeno — za svoja območja ugotavljale posebne komisije, ki so jih ustanovile občine. Škodo na objektih naj bi ocenili do 5. septembra, do 10. septembra pa naj bi ocenili tudi škodo v kmetijstvu.
6400 uporabnikov brez električne enegije
Na elektroenergetskem omrežju Elektra Celje je nastala velika škoda. Najhuje je bilo na področju Šentjurja, Šmarja pri Jelšah, Rogaške Slatine ter v krajih ob Sotli, pa tudi na področju Krškega, Brežic, Sevnice in Planine. Od petka ponoči so bile na terenu vse razpoložljive ekipe, okoli 140 ljudi, ki jim je do sobote popoldne uspelo zagotoviti elektriko približno 80 odstotkom odjemalcem.
"Škoda je ogromna, tako na srednje kakor tudi na nizkonapetostnem omrežju. Potrgani so bili električni vodniki, podrti leseni električni drogovi, močnemu vetru pa niso kljubovali tudi betonski drogovi. Veliko škode so povzročila tudi podrta drevesa, ki so padla na električne žice. Sama višina škode še ni znana, saj posledice še odstranjujejo, popravila pa so začasna," so zapisali v Elektru.
Skupno je bila po neurju motena oskrba z električno energijo pri približno 6398 odjemalcih, od tega jih je približno polovica elektriko dobilo že v soboto dopoldne, v popoldanskih urah pa še nadaljnja četrtina. V nedeljo do 20.30 ure pa so imeli elektriko tudi zadnji odjemalci iz najbolj prizadetih območij.
Brezobrestni krediti za prizadete
Nadzorni svet Eko sklada je na današnji korespondenčni seji razširil seznam upravičencev do brezobrestnih, brezstroškovnih kreditov za odpravo posledic neurij. V ta razpis za kreditiranje okoljskih naložb so zdaj poleg prizadetih v neurjih 13. in 14. julija, vključeni tudi tisti, ki so jih prizadela neurja 8. in 15. avgusta. Kot so sporočili z okoljskega ministrstva, so nadzorniki sklada tudi sklenili, da se bo najnižji znesek brezobrestnega kredita s prvotnih 2000 evrov znižal na 1500 evrov, podaljšali pa so tudi veljavnost razpisa, in sicer do 31. oktobra letos.
Osnovna dejavnost Sklada, ki deluje pod okriljem Ministrstva za okolje in prostor, je ugodno kreditiranje različnih naložb varstva okolja po obrestnih merah, nižjih od tržnih.
Prijavite škodo!
Ptujski župan Štefan Čelan se je s predsedniki četrtnih skupnosti dogovoril, da bodo do srede poskušali ugotoviti okvirno škodo in jo posredovati vladi. Zato pozivajo vse, naj na sedežih četrtnih skupnosti dvignejo obrazce in prijavijo škodo, nastalo na stavbah in ostali infrastrukturi. Prijavitelje prosijo, naj ne pozabijo napisati tudi parcelne številke objekta, ki ga je prizadelo neurje. Obrazci so na voljo na sedežih četrtnih skupnostih, kamor
izpolnjene obrazce tudi vrnete, po možnosti do 18. ure danes, so
zapisali. Kmetijske škode se ne prijavlja, saj bodo te informacije posredovane naknadno.
Občanom
svetujejo, naj čim prej uredijo svoje obveznosti z zavarovalnicami in
pristopijo k saniranju posledic. Kot opozarjajo, so bili ukrepi
gasilcev začasni, zato obstaja nevarnost, da pri novem neurju pride do
ponovitve katastrofe. Občinske komisije bodo sestavili danes, te pa bodo preglede nastale škode opravile v torek in sredo.
Zavarovalnice imajo polne roke dela
Zavarovalnice že množično prejemajo zahtevke za povračilo škode po neurju.
V Zavarovalnici Triglav ocenjujejo, da je neurje njihovim zavarovancem povzročilo za več kot 23 milijonov evrov škode. Prve odškodnine bodo izplačali že danes, je na novinarski konferenci v Mariboru povedal prvi mož zavarovalnice Andrej Kocič in pojasnil, da so dan prej ocene kazale, da je nastalo med 10 in 15 milijonov evrov škode, vendar so po množičnih prijavah nastale škode ugotovili, da je le- ta precej višja. Ob tem je dodal, da je bilo v zadnjem neurju poškodovanih 7000 objektov in 1000 vozil, škoda na posevkih pa še ni ocenjena.
Prvi mož Zavarovalnice Triglav je spomnil, da je tokratno neurje že tretja letošnja večja naravna katastrofa, zato je v prvih sedmih mesecih letos zavarovalnica svojim zavarovancem že izplačala več kot 60 milijonov evrov odškodnin, kar je trikrat več kot v letu 2007.
"Medtem, ko je bilo lani okoli 20 mio EUR zavarovalnin, letos ocenjujemo, da je bo skoraj trikrat toliko. Samo neurje 13. in 14. 07. 2008 je v Zavarovalnici Triglav povzročilo 12.000 škodnih dogodkov z ocenjeno višino 25 mio EUR; približno 50 odstotkov škod je že rešenih. Neurje v okolici Ljubljane, Trbovelj in Postojne 08. 08. 2008 je povzročilo preko 5.000 škod v višini blizu 10 milijonov evrov", je še dejal Kocič.
Kocič je razložil, da ima zavarovalnica Triglav več kot 700 zavarovalnih zastopnikov, škodo na terenu pa trenutno ocenjuje okrog 150 cenilcev. Zavarovancem, ki so utrpeli precejšnjo škodo ob zadnjem neurju, bo zavarovalnica akontacijo izplačala takoj, odškodnine pa bodo izplačane najkasneje v 14 dneh.
Glede na množičnost naravnih katastrof v Sloveniji razmišljajo o dvigu zavarovalnih premij, a po Kocičevih besedah se to ne bo zgodilo, če bo prišlo do rasti obsega zavarovanj.
Na Zavarovalnici Maribor so za 24ur.com pojasnili, da podatke po petkovem neurju še zbirajo, pričakujejo pa, da bo škodo na nepremičninah, premičninah in posevkih prijavilo več kot 5000 zavarovancev in bo ogromna. O znesku, ki ga bodo izplačali svojim zavarovancem, še ne morejo govoriti, 'vsekakor pa bo škode za več milijonov evrov', so zapisali. Dodali so še, da nastalo škodo ocenijo, po cenitvi in po tem, ko jim zavarovanci dostavijo vso potrebno dokumentacijo, pa jo izplačajo v najkrajšem možnem času — ponavadi v dnevu ali dveh. "Zavarovancem, ki so škodo utrpeli v neurju, bomo le-to poplačali prednostno.“
Njihovi cenilci in zastopniki so sicer na terenu že od sobotnih jutranjih ur in popisujejo ter ocenjujejo škodo. Ekipe, ki so jih danes še
povečali, bodo z delom nadaljevale, dokler ne bodo opravljeni
vsi ogledi poškodovanih nepremičnin, premičnin in avtomobilov.
"Vse zavarovance, ki so utrpeli škodo na nepremičninah, prosimo, da le-to poslikajo in pokličejo svojega zastopnika ter pričnejo s sanacijo škode. Zaradi gneče, ki nastaja na cenilnih mestih za cenitve avtomobilov, prosimo zavarovance, ki nimajo poškodovanih stekel, da škodo prijavijo v naslednjih dneh, saj se bodo tako izognili gneči ali pa škodo prijavijo na servisnih cenilnih mestih. Seznam servisnih cenilnih mest je objavljen na naši spletni strani," je povedal Srečko Čebron, namestnik predsednika uprave Zavarovalnice Maribor.
Škodo na objektu v primeru toče povrne OPA! premoženjsko zavarovanje z osebno in pravno asistenco ter asistenco doma. Škodo, nastalo na avtomobilih zaradi toče, lahko pri Zavarovalnici Maribor uveljavljajo zavarovanci, ki imajo sklenjeno kasko zavarovanje. Če jim je toča razbila stekla, lahko škodo uveljavljajo tudi tisti zavarovanci, ki imajo sklenjeno delno kombinacijo 'stekla in svetlobna telesa' ali samo 'stekla' (kombinaciji J in E). Prav tako lahko zavarovanci svoja vozila odpeljejo na servisna cenilna mesta, ki imajo z Zavarovalnico Maribor sklenjeno pogodbo.
Iz zavarovalnice Generali so za 24ur.com sporočili, da prijave še zbirajo, njihovi cenilci pa so na terenu. "Glede na izkušnje iz prejšnjih neurij, bodo okvirni podatki mogoče v drugi polovici tedna," so še zapisali.
Zavarovalnica Adriatic Slovenica bo prijavo škode sprejemala še ta in prihodnji teden. Po prvih ocenah bo primerov več kot 1100, predvsem na nepremičninah in avtomobilih, manj pa pri poljščinah. "Škoda po zadnjem neurju lahko preseže poldrugi milijon evrov, podrobnejše ocene pa bodo znane v drugi polovici oz. konec tedna," so zapisali. Po njihovih ocenah bo škoda največja na območju poslovnih enot Maribor, Murska Sobota, pa tudi Celje in Novo mesto. Zavarovanci naj opravijo prijavo škode, predvsem pa poskrbijo, da ne bo še večja. Škodo lahko prijavijo tudi prek obrazcev na njihovi spletni strani.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.