popisovanje

Jure Kirbiš po lepi gesti Barbare Ribič do prve imunitete

03. 04. 2025 22.20

Jure Kirbiš je odlično opravil izziv, ki ga je za tekmovalce pripravil Michelinov chef Uroš Štefelin. Z najbolje poustvarjeno jedjo si je na svoje veliko veselje priboril značko imunitete, ob tem pa je izrazil hvaležnost sotekmovalki Barbari Ribič.

Beleženje delovnega časa: po enem letu se obetajo spremembe

02. 12. 2024 17.52

Dobro leto dni mineva od začetka veljave zakona o tako imenovanem štempljanju: strožja pravila naj bi zaščitila delavce pred izkoriščanjem, a prinesla so predvsem dodatno birokracijo, opozarjajo delodajalci. In leto dni kasneje so na mizi že prve spremembe zakona. Med drugim bi črtali dnevno beleženje odmora za malico, delodajalci pa bi po novem tedensko in ne več dnevno popisovali, ali delavci opravljajo izmensko ali nočno delo.

Delodajalci kljubujejo evidentiranju, sindikat: To je dobro za delavce

02. 11. 2024 19.51

Na mizo socialnih partnerjev se po praznikih vrača "štempljanje". Po uvedbi strožjega evidentiranja delovnega časa, ki je zaradi dodatnih birokratskih obremenitev razburil predvsem delodajalce, namerava vlada vendarle nekoliko popustiti. A evidence ostajajo še naprej obvezne za vse, ne le za kršitelje, napoveduje minister Luka Mesec. Inšpektorji so sicer letos odkrili tretjino več kršitev kot lani. In če so delodajalci prepričani, da je to posledica neživljenjskih pravil, sindikati poročajo, da nova ureditev delavcem prinaša koristi.

Spremembe v smeri administrativne razbremenitve podjetij

29. 10. 2024 13.52

Socialni partnerji bodo v začetku novembra v okviru ESS zasedali na temo sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, do katerega so kritični predstavniki gospodarstva. Kot je pojasnil minister za delo Luka Mesec, je cilj obdržati pozitivne lastnosti novele, hkrati pa administrativno razbremeniti podjetja.

'Popisovanje malice in delovnega časa samo tam, kjer inšpektorat zazna kršitve'

09. 03. 2024 07.00

Po burnem sestanku z ministrom za delo Luko Mescem in delodajalci o tem, kako se bo spreminjal zakon o evidentiranju delovnega časa, so sindikati po slabih 30 minutah protestno in jezno odvihrali iz dvorane. Po številnih kritikah in več kot 200 pritožbah po treh mesecih štempljanja je po novem jasno, da so pravila v praksi neizvedljiva, pa vztrajajo delodajalci, ki nasprotujejo vsemu, kar je novembra prinesla nova zakonodaja o evidentiranju delovnega časa.

Nenavadne pocenitve nekaterih živil. 'Namen je spremljanje gibanja cen'

27. 12. 2023 14.15

Na kmetijskem ministrstvu poudarjajo, da niso zatrjevali, da je košarica najcenejših živil (15 osnovnih skupin živil) v kakršnem koli smislu vplivala na umiritev rasti inflacije pri hrani, ki jo je sicer zaznal Statistični urad Republike Slovenije. "Prav tako ni bilo nikoli rečeno, da je to namen košarice živil," pravijo. Glede "določenih zavajajočih informacij" o košarici živil so tako dodatno pripravili pojasnilo, ob tem pa so okrcali tudi nekdanjega varuha odnosov v verigi preskrbe s hrano. V Trgovinski zbornici Slovenije dodajajo, da bi moral varuh, če je zaznal nepravilnosti, ukrepati.

Incident med popisom prebivalstva: popisovalci uporabljali pisala piši-briši

15. 12. 2023 20.08

Popisna komisija je med popisom prebivalstva v Črni gori ta teden ugotovila, da je 16 popisovalcev v Podgorici uporabilo t. i. piši-briši pisala. Vse so izključili iz popisovanja, primer pa preiskujeta policija in državno tožilstvo. Doslej so pri treh ugotovili spremembe na obrazcih. Popis, ki naj bi se končal v ponedeljek, so zato podaljšali.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'

09. 10. 2022 07.17

Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Primerjava cen živil: med najcenejšo in najdražjo košarico 11 evrov razlike

19. 09. 2022 07.10

V okviru vladnih ukrepov za naslovitev draginje je zaživela spletna stran, ki bo potrošnikom ponujala primerjavo cen osnovnih živil in lažjo izbiro med primerljivimi izdelki. Kot je pojasnila kmetijska ministrica Irena Šinko bodo potrošniki na portalu pridobili informacije ceni, poreklu in kakovosti izdelka. Dostopni bodo podatki 15 skupin živil pri šestih največjih trgovcih. Med najcenejšo in najdražjo košarico določenih živil je okoli 11 evrov razlike, v primerjavi s Hrvaško, Italijo in Avstrijo pa je košarica osnovnih živil najdražja pri naših severih sosedih. Na kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije pozdravljajo namero vlade, a opozarjajo, da je v tej verigi kmet najšibkejši člen. Na razpisu za opravljanje popisa je bilo izbrano ljubljansko podjetje April 8, ki je oddalo ponudbo v vrednosti nekaj več kot 47.000 evrov, a ker so se nato odločili še za popis petih sezonskih izdelkov, so podpisali aneks v višini 11.000 evrov.

Protokol hrambe denarja pacientov: popis s pričami, nato pa odklenjeni sefi?

16. 09. 2022 07.16

Vodstvo UKC Maribor ne želi razkrivati podrobnosti glede 6000 evrov, ki jih je nekdo ukradel njihovim pacientom. Zagotavljajo, da ob sprejemu vsakega bolnika popišejo gotovino in jo shranijo v sefu ali pa jo ima ta pri sebi in zanjo tudi sam odgovarja. A po naših podatkih nedavna tatvina še zdaleč ni osamljen primer, poleg denarja pa naj bi izginjali tudi telefoni in zlatnina. Popisovanje s pričami v resnici nima smisla, saj naj bi bili sefi na oddelkih večinoma odklenjeni in do njih lahko dostopajo tudi nepooblaščene osebe. Kako pa se s tem soočajo v UKC Ljubljana?

'Kras rabi čas in mir, da se pozdravi sam'

15. 08. 2022 15.34

Mesec dni je, odkar je na Krasu zagorelo prvič. Mesec dni od prvega plamena, vendar le slaba dva tedna od pogasitve najhujšega požara v zgodovini Slovenije. Ognjeni val, ki se je neustavljivo kotalil po hribu, tresenje tal, kot bi bili sredi potresa, prestrašeni pogledi okoliških prebivalcev. Spomin na besnenje ognjenih zubljev je še kako živ. A kot žarek upanja se medtem narava počasi znova odeva v zelene barve, vrača se tudi divjad. Z umiritvijo razmer pa prihajajo tudi nezaželeni t. i. požarni turisti. "Kras rabi zdaj čas in mir, da se pozdravi," so jasni sogovorniki, člani ekip, ki so se več kot dva tedna spopadale z divjanjem ognja.

Nova pomočnica direktorja NPU je kriminalistka in pravnica Tanja Dužnik

14. 08. 2022 08.32

Z vrnitvijo Darka Muženiča nazaj na direktorsko mesto Nacionalnega preiskovalnega urada je prvi mož slovenske Policije Boštjan Lindav za njegovo pomočnico pooblastil kriminalistko Tanjo Dužnik, sicer diplomirano pravnico z opravljenim pravniškim državnim izpitom. Na NPU je doslej opravljala najzahtevnejše kriminalistične preiskave, pravijo na Policiji. Izbrani pa so tudi že štirje novi preiskovalci, ki bodo zamenjali razrešene člane delovne skupine za zaostanke. Prihodnji teden odhajajo na nove naloge v Tacen.

NPU: zakaj je popisovanje prilog trajalo kar pet mesecev?

11. 08. 2022 08.06

Večkrat smo poročali o številnih zapletih, ki so spremljali kriminalistično preiskavo glede nabave zaščitne opreme, kjer je bil med osumljenci tudi nekdanji gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Da je bilo več različnih okoliščin, ki so vplivale na časovnico reševanja te zadeve, so ugotovili tudi nadzorniki, ki so opravili strokovni nadzor nad delom Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU). Preverili so tudi, zakaj je popis prilog h kazenski ovadbi trajal skoraj pet mesecev.

Grah Lazarjeva ne bo reševala zaostankov v Tacnu, saj odhaja na Pošto

18. 07. 2022 15.20

Potem ko je bila Petra Grah Lazar razrešena z mesta direktorice NPU in premeščena v tacenske pisarne, kjer naj bi se ukvarjala z zaostanki, sedaj odhaja na povsem drugo delovno mesto. Z začetkom avgusta se bo zaposlila pri Pošti Slovenije. Njeno delovno mesto bo strokovni koordinator-specialist I. Toda njena zgodba s Policijo še vedno ni zaključena. Tam so namreč še vedno v teku postopki, ki analizirajo (ne)uspešnost njenega dela na čelu NPU.

Neuradno: NPU spisal ovadbo zoper ministra Počivalška in dobavitelja Bitenca

23. 05. 2022 09.43

Nacionalni preiskovalni urad na tožilstvo še vedno ni poslal kazenske ovadbe, čeprav so jo neuradno spisali že pred več meseci. Zaradi domnevno sporne nabave zaščitne opreme so po naših neuradnih informacijah zaradi suma zlorabe uradnega položaja ovadili gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, za pomoč pri kaznivem dejanju pa tudi njegovo sodelavko na ministrstvu Andrejo Potočnik. Prav tako tudi dobavitelja medicinskih ventilatorjev, prvega moža družbe Geneplanet diagnostika Marka Bitenca. Tako kot za Počivalška so morali preiskovalci po naših podatkih v Nemčijo na odklepanje poslati tudi zasežen mobilni telefon Bitenca, ker ni želel sporočiti gesla oziroma pin kode. Odklepanje obeh telefonov v tujini je Policijo neuradno stalo okoli štiri tisoč evrov.

Iz Slovenije v Ukrajino trije tovornjaki humanitarne pomoči

03. 03. 2022 09.57

Po Sloveniji so v odzivu na stopnjujočo vojno stekle številne akcije v podporo Ukrajini in njenim prebivalcem. Do danes smo iz Slovenije v Ukrajino po podatkih Veleposlaništva Ukrajine v Sloveniji poslali tri tovornjake humanitarne pomoči, največ oblačil in živil.

'Kalkulator smrti': ne vidimo, ne slišimo, samo služimo

30. 01. 2022 08.01

Te dni smo se spomnili 77. obletnice osvoboditve tovarne smrti, uničevalnega taborišča Auschwitz na Poljskem. A sovraštvo ni poteptano, spet se razrašča, zavedati pa se je treba, da je bila pomembna komponenta nacističnega morilskega stroja tudi koristoljubje. Cel spekter ljudi in podjetij je bilo pripravljenih sodelovati z morilskim režimom, odkrito ali se pretvarjati, da ne vedo, kaj se dogaja. To pa je Adolfu Hitlerju omogočilo tudi napredni "informacijski sistem", s katerim je lažje lovil in moril Jude, pa tudi druge, po njegovem življenja nevredne ljudi.

Dan pri meteorologih na Kredarici: Pri dvajsetih pod ničlo ni hecev

28. 12. 2021 06.06

Ali brije močan veter, lije kot iz 'škafa', gosto sneži, ali so temperature nizke – tudi do minus 20 stopinj Celzija – meteorologi, ki so predani delu na naši najvišji ležeči meteorološki postaji na Kredarici, vsako uro odčitavajo vremenske podatke, ki jih izmerijo aparature, nameščene pred kočo. Njihov delovnik traja običajno 11 dni, potem se ekipa dveh meteorologov zamenja, za kar poskrbi helikopterska posadka Slovenske vojske. A mnogokrat se zaradi nepredvidljivega vremena zaplete in meteorologa morata podaljšati službo tudi za več dni, celo tednov. Obiskali smo ju na Kredarici.

Po vdoru na kampus: 'Uničevanje lastnine je zavržno dejanje'

29. 05. 2021 14.50

Med petkovimi protesti je večja skupina ljudi vdrla tudi na območje študentskega kampusa in povzročile za nekaj sto evrov škode. Pred prihodom policije so se neznane osebe razbežale. "Nasilnega uničevanja javne lastnine si ne sme dovoliti nihče, saj je to zavržno dejanje," pa je dejanje protestnikov komentiral predsednik Študentske organizacije v Ljubljani Klemen Petek.

Policisti na protestu v nekaterih primerih prekoračili pooblastila

28. 08. 2020 19.52

Eni bolj vročih protivladnih protestov do zdaj so bili 19. junija. Tudi zaradi policistov, ki so, kot zdaj ugotavlja varuh človekovih pravic Peter Svetina, v nekaterih primerih prekoračili svoja pooblastila. Preverjali so namreč več ljudi, pri tem pa ni povsem jasno, na kakšni podlagi so ugotavljali identiteto zgolj 69 oseb in ne vseh sedem tisoč udeležencev shoda, ocenjuje varuh. Notranji minister Aleš Hojs očitke v celoti zavrača in je prepričan, da je policija ravnala zakonito in strokovno.

Nasprotujoče si informacije Kacina in Hojsa, cerkev o spremembah ne ve nič

09. 07. 2020 19.40

Nov vladni odlok, ki dovoljuje združevanje do največ 10 ljudi, s seboj prinaša celo vrsto nejasnosti, opozarjajo organizatorji dogodkov. Veliko zmede so povzročila tudi povsem drugačna navodila vladnega govorca Jelka Kacina na eni in notranjega ministra Aleša Hojsa na drugi strani glede poteka cerkvenih obredov.

Na Hrvaškem 91 novih okužb. Precej primerov 'uvoženih', deset tudi iz Slovenije

09. 07. 2020 09.42

V zadnjih 24 urah so na Hrvaškem potrdili novih 91 primerov okužbe in eno smrtno žrtev. Največ novih primerov prihaja iz Zagreba, kjer imajo 23 novih okužb. V Istri so potrdili devet novih primerov okužbe, v Dalmaciji pa skupno 17 primerov. Hrvaški zdravstveni minister pa je dejal, da so številni primeri uvoženi, tudi iz Slovenije, od koder naj bi prišlo deset okužb, nato pa je zbolelo še pet njihovih kontaktov.

Drugi val koronavirusa in politične nestabilnosti

04. 07. 2020 07.00

Še nekaj tednov nazaj se nam je zdelo, da smo opravili z novim koronavirusom. Države so se začele odpirati, čez Slovenijo so v znak zmage nad novim koronavirusom slavnostno poletela ameriška vojaška letala. A ta zahrbtni virus ima svojo računico – prvi val okužb po svetu še vedno ne pojenja, gospodarska in politična kriza pa sta vedno bolj očitni.

Avstrijci na Googlu najpogosteje iskali besedo Slovenija, Britanci pa polete do Slovenije

12. 06. 2020 10.22

Se nam poleti obeta večji obisk avstrijskih turistov? Sodeč po seznamu najpogosteje iskanih besed v Avstriji, naše severne sosede zelo zanimajo počitnice v Sloveniji. Najpogosteje so iskali vremensko napoved za obmorska mesta Piran in Portorož in ponudbe kampiranja ob slovenski obali. Prav tako so veliko zanimanje za Slovenijo pokazali britanski turisti.

Glavni vzrok smrti risov je krivolov

15. 05. 2019 12.23

Ris Goru iz Romunije je prvi od desetih zakorakal v slovenski gozd. Doseljevanje naj bi rešilo populacijo risov v našem okolju, ki ji zaradi sorodstvenega parjenja grozi izumrtje. To pa ni prvo reševanje najmanj konfliktne zveri pri nas – pred 46 leti smo jo 'uvozili' prvič. Kakšna žival je ris in kaj obeta projekt njegove ohranitve Life Lynx?

FOTO in VIDEO: Begunci čez mejo v Dobovi po novem sistemu veliko hitreje, Šentilj še naprej izjemno obremenjen

27. 10. 2015 06.22

Da bi sprostili zeleno mejo in tudi sprejemne centre, so med Hrvaško in Slovenijo testno preizkusili nov sistem sprejemanja beguncev, ki glede na prve ugotovitve omogoča hitrejši prehod. Na postajo v Dobovi je tako prispel vlak z okoli 1100 begunci, ki so se najprej napotili v prostore, ki so namenjeni za oskrbo in popis. Nato so vstopili na drug vlak, ki jih je odpeljal v Šentilj.

FOTO in VIDEO: Vlak pripeljal 1200 beguncev, prišlo tudi več avtobusov

17. 10. 2015 07.01

Zapora zelene meje med Hrvaško in Madžarsko je begunski val usmerila proti Sloveniji. Pristojni ga zaenkrat učinkovito obvladujejo, pravijo, da upajo, da bo Hrvaška spoštovala odločitev, da Slovenija dnevno sprejema do 2500 beguncev in tako obvladuje begunski tok skozi državo.

VIDEO: Kot da brez F-ja na čelu nisi 'fazan'. Policija zaradi metanja jajc in kečapa prejela tri prijave

01. 09. 2015 12.55

Obredno sprejemanje prvošolcev na šolo vključuje popisovanje in označevanje 'fazanov' s črko F, nemalokrat pa jih polivajo tudi z vodo ali obmetavajo z jajci in moko. Policija je zaradi metanja jajc in kečapa na javnih površinah v Ljubljani prejeli tri prijave.

Potres stresel Srbijo, na območju epicentra poškodovanih najmanj sto hiš

09. 03. 2015 07.37

Potres z močjo 4,6 je imel epicenter v vasi Mrčići, na zahodu države. Sunke so zaznali na območju skoraj celotne države. Pri tem je bilo poškodovanih najmanj sto hiš. Gre za starejše hiše, na katerih so se zrušili dimniki in podobno.

Popise škode začele le nekatere občine

15. 09. 2014 17.31

Po doslej zbranih podatkih so v zadnji ujmi najbolj prizadete stavbe in transportna infrastruktura. A težava je, da občine svojih komisij še ne morejo poslati na teren, saj se razmere še niso umirile. Kdaj se bo torej začel popis?