Na prometnem ministrstvu resno razmišljajo, da bi dovoljeno mejo 0,5 promila (zdaj 0,24 miligrama v litru izdihanega zraka) spustili na 0,2 ali celo na 0,0, je za TV KLUB povedal Ljubo Zajc z ministrstva. Zdaj je meja 0,0 samo za mlade voznike.
Obenem načrtujejo uvedbo rehabilitacijskega programa za vinjene voznike. Tako bi moral vinjeni voznik dokazovati, da ni odvisen od alkohola. ''Šele po nekaj mesecih, ko bi dokazali, da niso alkoholiki, bi dobili vozniško dovoljenje nazaj,'' je napovedal.
Povzročitelju pri Arji vasi grozi do 12 let zapora
Tudi povzročitelj petkove prometne nesreče v Arji vasi, v kateri so umrle tri osebe, je bil vinjen. Po nesreči so ga pridržali, po opravljenem zaslišanju so ga izpustili še isti dan. Zoper njega so podali kazensko ovadbo na tožilstvo, in sicer zaradi suma storitve kaznivega dejanja predrzna vožnja v cestnem prometu, zaradi vožnje pod vplivom alkohola pa so zoper povzročitelja podali obdolžilni predlog.
Novi Kazenski zakonik v členu 'predrzna vožnja v cestnem prometu' označuje ''voznika motornega vozila, ki s predrzno vožnjo v cestnem prometu ogrozi življenje ali telo sopotnikov ali drugih navzočih udeležencev cestnega prometa s tem, da prekorači hitrost za enkrat več od dovoljene na cesti, v naselju, v območju za pešce, v območju umirjenega prometa ali v območju omejene hitrosti, ali vozi pod vplivom alkohola z več kot 1,1 grama alkohola na kilogram krvi ali več kot 0,52 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka, ali vozi pod vplivom mamil, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi, in pri tem / … / na cesti, ki ima dva ali več označenih pasov za vožnjo v eno smer, vozi po vozišču, namenjenem vožnji v nasprotni smeri''. Ker je povzročil nesrečo ''s smrtjo ene ali več oseb'', mu grozi od enega do 12 let zapora in prepoved vožnje.
Alkohol ostane v krvi 12 ur
Alkohol, mamila, psihoaktivna zdravila in druge psihoaktivne snovi ter utrujenost bistveno vplivajo na varno in zanesljivo udeležbo v cestnem prometu. Alkohol namreč najprej oslabi sposobnost normalnega miselnega presojanja, sledijo slabša sposobnost zaznavanja, napačne ocene razdalj, počasne reakcije, motnje pri ravnotežju, zožen zorni kot in tako dalje. V organizmu ostane tudi do 12 ur ali več po zaužitju.
In ravno neprilagojena hitrost, zlasti v povezavi z alkoholom, je na slovenskih cestah na žalost še vedno glavni razlog za najhujše prometne nesreče. Leta 2007 se je na slovenskih cestah zgodilo 271 smrtnih nesreč, od tega je bilo 104 povzročiteljev pod vplivom alkohola. V povprečju so napihali 1,63 promila. Lani je bilo 211 nesreč s smrtnim izidom, 68 so jih povzročili vinjeni vozniki, ki so imeli v krvi povprečno 1,6 promila. Policijska statistika na srečo še kaže, da je na cestah čedalje manj vinjenih voznikov.
Lažen občutek varnosti?
Največ smrtnih prometnih nesreč se je lani sicer zgodilo avgusta (30), sledita april s 25 in oktober z 21 nesrečami s smrtnim izidom. April in oktober sta zaradi prehoda z zime na pomlad in poletja na jesen verjetno problematična zaradi spremenjenih voznih razmer. Avgusta je tudi turistična sezona na višku, ko je na cestah veliko prometa predvsem ob koncih tedna, ko pa tega prometa ni, so ceste bolj prazne in dajejo navidezen občutek večje varnosti.
KOMENTARJI (196)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.