Preiskovalna sodnica je v okviru preiskave suma storitve dveh kaznivih dejanj nedovoljenega sprejemanja daril v torek odpravila pripor za osebo, ki je bila v priporu od 13. februarja, so sporočili z ljubljanskega okrožnega sodišča. Gre za člana razpisne komisije javnega podjetja Kontrola zračnega prometa Slovenije Tomaža Žiberta.
V gradbeno afero naj bi bil vpleten tudi nekdanji tajnik v kabinetu premierja Janeza Janše, Borut Petek. Kot je razvidno iz prisluhov, naj bi se Petek v začetku februarja sestal z direktorico Vegrada Hildo Tovšak, ki naj bi po sestanku z njim Petkom poklicala sodelavca in mu sporočila: posel izgradnje stolpa na Brniku je naš in o tem je obveščen tudi predsednik.
Vendar teh prisluhov, da naj bi bil v dogovore vpleten tudi Petek, ni v tožilski zahtevi za preiskavo.
Kaj se je dogajalo?
6. februarja letos naj bi se nekaj minut čez četrto popoldne na počivališču Lopata na štajerski avtocesti dobila Borut Petek in Hilda Tovšak. Sestanek naj bi trajal dobre pol ure, takoj za tem pa je Tovšakova poklicala Mateja Košiča, ki v Vegradu vodi gradnje za trg. Njun pogovor so policisti ujeli v prisluhih.
Hilda Tovšak (HT): Halo.
Matej Koršič (MK): Prej sem te hotu, nisem vedel s kom, sem mislu da si se s kerim nadzornikom dobila.
HT: Poslušaj, jst sem se zdelel dobila. Poslušaj.
MK: A z unim gospodom?
HT: Poslušaj absolutno gremo naprej, je reko, mu je naroču naj se z mano dobi, pove, nagnal vse svoje stran.
......
MK: Super.
HT: In da naj se z Mihevcem in z vsemi neham ukvarjat ... Je reko a ne, glejte je reko mir. Pol mi je pa še za stolp razlagal! Je reko, da je prišlo do predsednika in da stolp zdaj dobimo.
Kriminalisti so v analizi podatkov zapisali, da Tovšakova v tem pogovoru najverjetneje misli Boruta. Vendar v nobenem od prisluhov ni zaslediti, da bi Tovšakova kateremu koli sogovorniku dejala, da je bil prav Borut Petek tisti, ki naj bi ji sporočil, da bodo dobili stolp, prav tako ni razvidno, o katerem predsedniku je tekla beseda. A po navedbah časopisa Dnevnik je prav Petek na tem sestanku na Lopati Vegradu obljubil kontrolni stolp in da je zadeva prišla do predsednika vlade Janeza Janše.
"Glede srečanj privatnih oseb z drugimi privatnimi osebami pa pravtako ne bi želel komentirat. Nič od tega, kar se špekulira in kar naj bi se dogajalo po mojem naročilu ali po naročilu vlade ni res,“ je dejal premier. Tudi Borut Petek pravi, da se s Tovšakova nista pogovarjala o kontrolnem stolpu, debata naj bi tekla predvsem o Peterletovi predvolilni kampanji.
Zanimivo je še to, da je isti dan, torej 6. februarja, Hilda Tovšak poklicala tudi Ivana Krofliča, prav tako z Vegrada, in tudi njemu dejala: Stolp je naš, kar je razvidno tudi iz te zahteve za preiskavo. Ob tem pa sestanek s Petkom tukaj sploh ni omenjen. Da Petka ni v zahtevi za preiskavo in da ni med vabljeni pričami, je dokaz, da je Petek nedolžen, meni njegova odvetnica.
Tožilstvo zaradi tajnosti postopka ne komentira, zakaj v zahtevi za preiskavo ni omenjenih dogodkov.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.