Pismo slovenske vlade Svetu Evrope je dvignilo veliko prahu. Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so celo zahtevale sklic nujne seje odborov za zunanjo politiko in za kulturo, v Levici pa so zunanjega ministra Anžeta Logarja pozvali tudi k odstopu. Medtem so se v koalicijskih SMC, NSi in DeSUS od depeše distancirali. Na današnjem odboru pa je Logar dejal: "Laž je navedba, da gre za depešo, Logarjeve depeše ni, ne obstaja."
Ker nas je zanimal protokol pošiljanja vladnih depeš – torej kakšna je veriga priprave, kdo pripravi depešo, kdo jo potrdi, podpiše, kdo vse mora biti seznanjen oziroma obveščen, kdo odloča o vsebini – smo se za pojasnila sprva obrnili na zunanje ministrstvo. Tam so nas napotili na UKOM z odgovorom, "da je pristojen za zadevo". Ista vprašanja smo nato naslovili na vlado in dobili le skop odgovor: "Tako kot pripravljamo v UKOM vse ostale odgovore na medijske zapise, smo ravnali tudi z odgovorom na zapis, ki se je pripravil na Platformi Sveta Evrope. V primeru, ko se zapis pojavi v tujem mediju, se odgovor mediju posreduje prek MZZ."
Na naša ostala vprašanja – o jasnem protokolu pošiljanja – nismo prejeli odgovorov. Zato smo se za dodatna pojasnila obrnili na strokovnjaka za diplomatske in konzularne odnose, izrednega profesorja na Fakulteti za družbene vede Boštjana Udoviča.
Torej zanimalo nas je, kdo je sploh pristojen za pošiljanje depeš in kako poteka postopek. Če govorimo o klasičnih depešah, je za pošiljanje vedno pooblaščeno ministrstvo za zunanje zadeve, je jasen naš sogovornik. Depešo pripravi slovenski diplomat, ki je bil prisoten na sestanku, naslednji korak je, da depešo verificira njegov nadrejeni (veleposlanik, stalni predstavnik, konzul itd.). Šele nato je, ko je še opremljena z vsemi oznakami, poslana po sistemu na ministrstvo.
Udovič pojasnjuje, da je podoben postopek doma: depešo običajno pripravi tisti strokovni sodelavec ali diplomat, ki se je s tematiko ukvarjal (bil na sestanku, sodeloval v pogovorih itd.), verificira jo nadrejeni in je nato, ko pridobi potrebne oznake, poslana naslovniku ali naslovnikom. Nadrejeni pomeni 'prvega' ali 'drugega' nadrejenega. Depeše o npr. nekem sestanku, razen izjemoma, ne bo verificiral državni sekretar ali minister, ampak vodja sektorja ali direktorata.
Konkretnega primera Udovič ni želel komentirati, saj pravi, da ne pozna 'vhodnih' in 'izhodnih' postopkov (prihoda in odpošiljanja depeše).
Konkretni postopki pa tudi javnosti niso znani, saj nam, kot smo že zgoraj zapisali, na to vprašanje na vladi niso odgovorili.
Spomnimo ...
Slovenska vlada je pretekli teden Svetu Evrope posredovala pismo, v katerem je med drugim zapisala, da večina medijev v Sloveniji izvira iz komunističnega režima. V pismu je med drugim opozorila, da so bolj ali manj propadli vsi poskusi oblikovanja novih medijev, ki ne bi temeljili na dediščini totalitarne preteklosti, saj niso dobili prihodkov iz oglaševanja.
Šlo je za odgovor na objavo na Platformi Sveta Evrope za promocijo zaščite novinarstva in varnosti novinarjev s konca marca. Ta je opozorila na tvit premierja Janeza Janše, v katerem je ta Radioteleviziji Slovenija (RTVS) očital, da širi laži, in ocenil, da jih je preveč in so predobro plačani.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.