Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj je za STA povedal, da dogovora ni bilo in da je Sviz večkrat ponovil, da želi plačna nesorazmerja odpraviti v okviru stavkovnega sporazuma o splošni stavki v vzgoji in izobraževanju.
"Vlada je danes ponovno priznala te zaostanke, je pa napovedala, da bo v ponedeljek do 12. ure posredovala pisni pogajalski predlog, ki ga je sicer ustno predstavila, vendar smo želeli to, preden se opredelimo do njega, imeti črno na belem oz. napisano," je po sestanku dejal Štrukelj.
Ko dobijo vladni predlog, bodo v torek s tem seznanili glavni stavkovni odbor. Ta bo nato opredelil prihodnje ravnanje Sviza kar se tiče stavke in stavkovnega sporazuma, je še dodal.
Predsednik Visokošolskega sindikat Slovenije Gorazd Kovačič ocenjuje, da je sestanek v prvem delu potekal kot neka "dolga in rahlo zablodela polemika o plačni reformi", po odmoru pa je vlada ponudila konkreten predlog, v kakšni meri in kdaj naj bi se odpravila plačna nesorazmerja med šolstvom in zdravstvom.
"Nenavadno pri tem predlogu je to, da za tisto, kar vlada razume kot novo orientacijsko delovno mesto v šolstvu, ponuja en plačni razred več dodatka kot pa za tisto, kar pojmuje kot novo orientacijsko mesto v visokem šolstvu. To utemeljuje z nekim starim aneksom h kolektivni pogodbi iz leta 2002," je poudaril.
Nadaljevanje 1. marca
O tem se bodo morali po njegovih besedah še temeljito pogovoriti z vladno stranjo, najprej pa naj bi v ponedeljek dobili pisno ponudbo predloga. Namreč to, kar je bilo danes rečeno ustno, je mogoče po Kovačičevih navedbah razumeti na različne načine, tudi v luči tega, kako to vladna pogajalska skupina povezuje ali pogojuje z reformo plačnega sistema.
"Nekaj, kar je otipljiv in pozitiven dosežek današnjega dne, je pa to, da je vlada končno pristala na to, da se že pred reformo odpravi plačna krivica v višini dveh plačnih razredov, ki so že od leta 2009 deležni visokošolski delavci brez doktorata," je dejal.
Pogajanja o razrešitvi stavkovnih zahtev visokošolskega sindikata se nadaljujejo 1. marca. "Do takrat je dovolj časa, da stvari premislimo in se odločimo, kako reagirati na pisno ponudbo vladne strani," je še po sestanku dodal Kovačič.
Vladna stran pogajanja preklicala
"Tako želi vladna stran dialog ne samo nadaljevati, temveč ga tudi razširiti na vsebine, ki bi jih urejala v plačnem stebru za področja vzgoje, izobraževanja, znanosti in raziskovalne dejavnosti, ob čemer poudarjamo, da pogajalski proces ne bo zaobšel stavkovnih zahtev obeh sindikatov," so pred sestankom zapisali v skupnem odgovoru ministrstev za javno upravo, za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter za vzgojo in izobraževanje, ki sodelujejo v pogajanjih.
Del teh je skupen obema sindikatoma, hkrati pa se stavkovne zahteve prekrivajo tudi z vsebinami, ki bi jih želela vlada pri oblikovanju plačne reforme reševati v okviru že omenjenega stebra, so še dodali.

Ta teden bi se sicer morala nadaljevati ločena pogajanja o razrešitvi stavkovnih zahtev Visokošolskega sindikata Slovenije in Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), a jih je vladna stran preklicala. V visokošolskem sindikatu so to potezo označili za neprimerno, v Svizu pa podcenjujoč odnos vlade do izobraževanja.
Po mnenju predsednika visokošolskega sindikata Gorazda Kovačiča gre za ambicijo vladne strani, da se plačni del obojih stavkovnih pogajanj prestavi v nov kontekst, in sicer v kontekst oblikovanja novega plačnega stebra. A v sindikatu vztrajajo, da gre vendarle za stavkovne zahteve, ki jih želijo rešiti v okviru pogajanj o razrešitvi stavkovnih zahtev.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.