Slovenija

'Če se trendi ne bodo obrnili, bomo v izobraževanju tam, kjer smo danes v zdravstvu'

Ljubljana, 16. 02. 2023 15.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Odpoved torkovih pogajanj za sklenitev stavkovnega sporazuma s Svizom brez jasnih argumentov in razlogov po mnenju Branimirja Štruklja kaže na podcenjujoč odnos vlade do izobraževanja. Sindikat se bo v petek udeležil sestanka, na katerega jih vabi vladna stran, a bo vztrajal pri sklenitvi sporazuma z vsemi sredstvi, ki so mu na voljo.

Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Štrukelj je na današnji novinarski konferenci pojasnil bistvena stališča, povezana z napovedjo novega plačnega sistema in razmerami v pogajanjih za sklenitev stavkovnega sporazuma, ki ga je treba skleniti na podlagi "aktivne splošne stavke v vzgoji in izobraževanju".

Ob tem je spomnil, da je več kot 38.000 zaposlenih 9. marca izglasovalo stavkovne zahteve v splošni stavki v vzgoji in izobraževanju. Kljub temu, da je vlada v koalicijski pogodbi zapisala, da bo takoj ob nastopu mandata začela reševati odprte stavke v javnem sektorju, in sicer v vzgoji in izobraževanju ter zdravstvu, se to v vzgoji in izobraževanju po njegovih besedah ni zgodilo, medtem ko je bil podpisan stavkovni sporazum v zdravstvu.

Štrukelj je prepričan, da vlada njihovih zahtev ne jemlje resno in da je izobraževanje kot problem v državi ne zanima. "Še več, na nek način sporoča vsem zaposlenim, ki so glasovali za stavko, da so njihove zahteve povsem nepomembne in da se z njimi ne bo resno ukvarjala," je opozoril.

Štrukelj je povedal, da dokler ne podpišejo stavkovnega sporazuma, za Sviz novi plačni sistem ni sprejemljiv.
Štrukelj je povedal, da dokler ne podpišejo stavkovnega sporazuma, za Sviz novi plačni sistem ni sprejemljiv. FOTO: Aljoša Kravanja

Ta ignorantski odnos vlade do zahtev Sviza se po njegovih navedbah spreminja v izrazit "gnev in bes" nad tem, do kakšnih razlik je prišlo pri posameznih dejavnostih. Ob tem je izpostavil nekaj zgovornih podatkov in še enkrat opozoril na povprečno plačo v vzgoji in izobraževanju, ki je v primerjavi z zdravstvom in državno upravo najnižja, čeprav je izobrazbena struktura v vzgoji in izobraževanju daleč najvišja.

Nadaljevanje stavke

"Sviz bo pri sklenitvi stavkovnega sporazuma vztrajal, in kot kaže, bomo morali tudi tej oblasti pokazati, da se iz zaposlenih v vzgoji in izobraževanju ne bo norčevala," je bil jasen Štrukelj.

Sviz je že za danes popoldne sklical sejo glavnega odbora, ki bo sprejel odločitev o sklicu glavnega stavkovnega odbora. Ta bo odločal o nadaljevanju stavke, kajti to je po njegovem mnenju edino, kar jim še ostane, če ne želijo tej državi povzročiti velike škode, če bodo stvari ostale take, kot so.

Štrukelj je jasno povedal, da dokler ne podpišejo stavkovnega sporazuma, za Sviz novi plačni sistem ni sprejemljiv, ker se anomalije iz obstoječega plačnega sistema prenašajo v novega. "Nismo pripravljeni teh zaostankov nositi v nov plačni sistem. Zato bomo pri sklenitvi stavkovnega sporazuma za vsako ceno vztrajali z vsemi sredstvi, ki so nam na voljo," je poudaril.

Štrukelj sicer ne ve, kakšen je namen petkovega sestanka v širši sestavi, domneva pa, da bo glavna tema iskanje rešitev za plačni del v okviru novega plačnega sistema.

Novinarsko konferenco je sicer začel z opozorilom, da se Slovenija sooča z resno krizo v izobraževanju in da ni tako atraktivna, kot je kriza v zdravstvu, a zato ni nič manj uničujoča za razvoj slovenske družbe. "Kriza v izobraževanju je v začetni fazi, in če se ti trendi ne bodo obrnili, bomo v izobraževanju natančno tam, kjer smo danes v zdravstvu, torej tik pred propadom in zlomom izobraževalnega sistema," je še dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Potouceni kramoh
16. 02. 2023 18.26
+8
Naša generacija se še dobro spomni starega in odličnega vzgojnega, šolskega sistema ter zdravstva.Nato so prišle pametne in dobro plačane svetovalke v pelc mantlih in kravatarji v belih srajcah iz ministrske Ljubljane in zabelili vse kar se je zabelit dalo.
slovenc59
16. 02. 2023 19.34
+1
In uničili vse , kar se je uničiti dalo !
yanay
16. 02. 2023 17.57
+7
Dobro bi bilo spremeniti tudi učni načrt v šolah. Trenutno šole ne pripravljajo učencev na realno življenje, žal. Preveč je učenja nepotrebnih podatkov, ki za realno življenje nimajo pravega pomena, edino kar šteje pri tem, je to, da so učenci splošno razgledani, ampak iz šol pa pridejo v večini funkcionalno nepismeni. Lahko bi uvedli nekaj predmetov, ki bi učencem predstavili osnove prava in ekonomije. Učencem bi morali predstaviti tudi, kako je potrebno ravnati z denarjem in jim vcepiti razumevanje delovanja kapitala. Sem pa prepričan, da teh predmetov ne bo povsod, razen v specializiranih šolah, saj eliti ustreza, da so ljudje čimbolj neuki, da se lažje manipulira z njimi! V prvih treh razredih pa bi morali več poudarka dati tudi pisanju. Pred 58 leti smo nekaj že v prvem razredu, predvsem pa v drugem in tretjem razredu precej pisali po nareku, saj smo s tem pilili hitrost pisanja. Sedaj pa gledam bratovo vnukinjo, ki se še v tretjem razredu muči s pisano pisavo, saj piše zelo okorno in počasi, pa je zelo bistra, žal pa v šolah to treniranje pisave očitno ni več pomembno.
Maiike
16. 02. 2023 16.53
+6
Pol preveč učiteljev profesorjev da o asistentih ne izgubljamo besed, gre do amena za nažrt sistem ki uničuje narod.
Grma53
16. 02. 2023 18.00
+2
Za ples sta ponavadi potrebna dva. In učitelji so izvolili ples
kritika1
16. 02. 2023 16.38
+11
T gnev Štruklja me veseli, res me zelo veseli. Morda bo le dojel, da je vrag vzel šalo, da je nasmejana in plesoča vlada končno dojela, da ima proračun omejitve, da je denarja zmanjkalo že dolgo nazaj in da je realnost taka kot je, čeprv je vlada dajala vtis, kot da je denarja na pretek, da bo potešila vse apatite ampak streznitev, je bila očitno prehitra. SVIZ je bil navajen, da zagrozi s stavko, morda celo stavka en dan, potem pa se stvari uredijo in e boste vpršali predstavnike sindikata zakaj, vam bodo povedali, da jim vlada ni mogla povišati plač na lepe oči, zato so grozili s stavko .., no danes pa očitno sama grožnja ne zaleže in verjetno tudi stavka ne bo, ker denarja preprosto ni več in to že nekaj mesecev nazaj! Vesel sem, ker bodo tisti, ki so stavili na vlado, ki pleše in poje, končno spoznali realnost, ki je daleč od smeha in plesa, žal.
deny-p
16. 02. 2023 16.28
+6
Otrok je iz leta v leto manj....???
Delavec_Slo
16. 02. 2023 16.22
+8
Bla bla bla učencev je vedno manj, bolanih pa vedno več!
Kometikjami
16. 02. 2023 16.21
+8
SVIZ stanje je tako tudi zaradi vas ki utisate vse poskuse iskrene spremembe solskega sistema, da bi bil kvaliteten in da bi mlade ucitelje privabljal. Zaradi vas je tako kot je.
rogla
16. 02. 2023 16.10
+9
Nekateri učitelji ne izpolnjujejo 45-minutno prisotnost (beri podajanje učne snovi) v razredu. Zamujajo (nekateri) več kot akademsko četrt. Ali so za to upravičeni do plače, ki jo prejemajo?
stoinena
16. 02. 2023 16.01
+5
lepo vas prosim, ne se primerjat z zdravniki. eni so nenadomestljivi in to niste učitelji. je pa res, da je v šolstvu treba narediti red.. predvsem z avtoriteto učitelja do učenca, ker v šolo pošiljamo otroke da ne bi ostali butasti ne zato da delajo zdraho.. torej. ni težava vaša plača in previlegiji ampak to, da v osnovni šoli mora otrok slediti navodilom. srednja ni obvezna. je lahko tudi doma. no, saj v osnovni ga lahko tudi doma sam učiš, vendar ne poznam starša, ki bi bil toliko požrtvovalen.
Ocean36
16. 02. 2023 16.55
+11
Avtoriteto učitelja do učenca?? Zelo veliko učiteljev je spoštljivih do učencev, za feedback pa od učencev dobijo neprimerno, celo nesramno obnašanje in tudi takšne komentarje. Otroci si dovolijo vse, ker vedo, da bodo starši poklicali v šolo in tako mulc ne bo dobil nobene kazni.
devlon
16. 02. 2023 15.53
-6
'Zahtevamo visje place, da bomo potem bolj pametni'
ROMELS
16. 02. 2023 15.34
+3
vsi bi z lenobo radi veliko zaslužili. Zaslužijo si pa nič drugega kot Titove diktature.