Priznanje Palestine je vzvod pritiska za končanje spopadov v Gazi, je po današnji seji vlade, na kateri je ta sprožila postopke za priznanje Palestine, dejal premier Robert Golob in poudaril, da je koalicija v tem enotna. Po njegovih besedah so grozote v Gazi nedopustne in se morajo končati.
"Grozote, ki smo jim vsak dan priča v Gazi, so nedopustne in se morajo končati," je dejal Golob in poudaril, da so vsa prizadevanja vlade, vključno z današnjim sklepom o začetku postopkov za priznanje Palestine, usmerjena v to. Zagotovil je, da je koalicija glede tega enotna. Tudi iz Levice so sporočili, da pozdravljajo, da je vlada pripravljena priznati Palestino kot neodvisno in suvereno državo, v okviru rešitve dveh držav iz leta 1967. Močno upajo, da se bodo s tem uresničila dolgoletna prizadevanja Levice, da Slovenija končno naredi to, kar je prav - prizna Palestino kot samostojno državo. Glede na dejstvo, da je Gaza danes praktično popolnoma uničena, v Levici pričakujejo, da vladni postopek priznanja ne bo dolgo trajal in da bomo do dokončnega priznanja prišli že v naslednjem mesecu.
Golob je izpostavil, da Slovenija kot nestalna članica Varnostnega sveta Združenih narodov nosi bistveno večjo odgovornost, kot bi jo v preteklosti. "Današnje dejanje je pod lupo celotnega sveta," je dejal in pojasnil, da je Slovenija pri svoji odločitvi iskala ravnotežje med interesi Zahoda, arabskega sveta in vseh ostalih članic ZN.
"Vlada je danes naredila prvi korak, pomemben korak k priznanju samostojne, neodvisne, suverene države Palestine," je povedala ministrica Tanja Fajon. Izrazila je upanje, da bodo postopki čim prej končani, saj si Slovenija želi zagotoviti končanje grozot v Gazi, trajno premirje, dogovor o izpustitvi talcev, varnost Izraela in mirno sobivanje Izraelcev in Palestincev.
Po njenih besedah bodo napredek v regiji spremljali, saj cilj ni zgolj priznanje kot simbolično dejanje, temveč si želijo doseči umiritev razmer oziroma končanje vojne.
Pojasnila je, da je vlada odločitev o začetku postopkov sprejela na podlagi meja med Izraelom in Palestino iz leta 1967, kar pomeni, da bi Palestina obsegala Gazo, Zahodni breg in Vzhodni Jeruzalem.
Izpostavila je še, da pri priznanju vsekakor ne gre za priznanje "teroristične organizacije Hamas". "Nasprotno, gre za to, da opolnomočimo prenovljene palestinske oblasti, ki bodo lahko iz Ramale imele nadzor tudi na Gazo," je dejala.
Z začetkom postopkov za priznanje Palestine Slovenija pošilja jasno sporočilo o nujnosti vzpostavitve miru na Bližnjem vzhodu in rešitve dveh držav, pa je Fajon glede današnje odločitve zapisala na omrežju X.
Zunanja ministrica je ob odhodu z vladne seje izrazila upanje, da bodo Sloveniji sledile podobno misleče države in tudi same sprožile postopke priznanja Palestine. Ob tem je zagotovila, da koordinacija s temi državami ves čas poteka.
Premierji Slovenije, Španije, Irske in Malte so namreč konec marca ob robu vrha EU sprejeli skupno izjavo, v kateri so izrazili pripravljenost priznati Palestino, ko bo to lahko učinkovito in bodo okoliščine primerne.
V Sloveniji predlog za priznanje države pripravi vlada, nato ga mora potrditi parlamentarni odbor za zunanjo politiko in zatem še državni zbor. Kot je danes povedala Fajonova, bo vlada odločitev v DZ poslala najpozneje v enem mesecu oziroma do 13. junija.
Lenarčič o priznanju Palestine: Če podpiramo rešitev dveh držav, moramo tudi obe priznati
Priznanje Palestine je samostojna odločitev slovenske vlade in parlamenta, a če podpiramo rešitev dveh držav, moramo tudi obe priznati, je danes v Ljubljani dejal evropski komisar za krizno upravljaje Janez Lenarčič. Po njegovih besedah je sicer ključno, da se končajo spopadi v Gazi in da se ljudem zagotovi humanitarno pomoč.
"Priznanje Palestine je samostojna odločitev slovenske vlade in parlamenta. Če pogledamo na zadevo z mednarodnopravnega vidika, je očitno naslednje: če podpiramo rešitev dveh držav, moramo tudi obe priznati," je ob robu dogodka ob dnevu Evrope na Kongresnem trgu v Ljubljani dejal Lenarčič.
Priznanje Palestine samo po sebi ne bo prispevalo veliko k dostavi humanitarne pomoči, je še dejal Lenarčič. "Treba je ustaviti morijo, za kar si odločno prizadevamo, treba je dostaviti nujno potrebno humanitarno pomoč in začeti moramo z delom na terenu za vzpostavitev dveh držav. Absolutne prioritete so prenehanje spopadov, bombardiranja, vojaških operacij in dostava humanitarne pomoči v tem vrstnem redu."
"V Gazi smo priče humanitarni katastrofi, ki je posebne narave. V konfliktih imajo ljudje običajno možnost pobegniti, medtem ko Palestinci v Gazi nimajo te možnosti. Ujeti so v ozkem in gosto naseljenem pasu ob morju, zato je še nujneje zagotoviti humanitarno pomoč v zadostnih količinah. To se ne dogaja in glavno odgovornost za takšno stanje ima Izrael. Doseči moramo prekinitev sovražnosti, izpustitev talcev, ki so v rokah Hamasa že več kot pol leta v grozljivih okoliščinah, in to čim prej," je še dejal evropski komisar iz Slovenije.
Priznanje Palestine po mnenju opozicije ne bo prispevalo k umiritvi razmer na Bližnjem vzhodu
Sprožitev postopkov za priznanje Palestine ne bo prispevala k umiritvi razmer na Bližnjem vzhodu, prej obratno, je danes ocenil predsednik SDS Janez Janša. Da priznanje Palestine ne bo olajšalo življenja ljudi na Bližnjem vzhodu in v Gazi, je menil tudi predsednik NSi Matej Tonin, ki je dodal, da si bo Slovenija s tem le Pilatovsko umila roke.
Janša je na današnji novinarski konferenci ob predstavitvi tožbe proti Evropski komisiji poudaril tudi, da je slovenska vlada za začetek postopkov za priznanje izbrala neprimeren čas. Priznanje entitete, kjer ima oblast gibanje Hamas, ki je lani izvedlo teroristični napad na drugo državo, po njegovih besedah je videti kot nagrada za teroristično dejanje.
V notranjepolitičnem smislu pa gre pri postopku priznanja Palestine po Janševih besedah za populistično dejanje, ki se bo že srednjeročno za Slovenijo izkazalo kot škodljivo. Slovenska vlada se namreč pridružuje peščici evropskih držav, ki se za ta korak odloča ravno v trenutku, ko to predstavlja prilivanje olja na ogenj, je dejal predsednik SDS.
Omenil je še, da ima Hamas v svojem statutu kot cilj zapisano uničenje judovske države. "Skratka, Slovenija, slovenska vlada zdaj začenja nek postopek za priznanje teroristične organizacije, ki se kot teroristična proklamira v svojem ustavnem aktu," je dejal in dodal, da je cinično in neodgovorno to razglašati za prispevek k miru.
"Ne moreš priznati države, ki praktično nima osnovnih postulatov, kot je ozemlje, prebivalstvo, vladavina prava in podobno," pa je menil evroposlanec Milan Zver.
Tonin dvomi, da bi priznanje Palestine do Slovenije, Španije, Irske in Malte bistveno spremenilo razmerje in trenutno humanitarno krizo v Gazi.
"Po oceni nove Slovenije bi bil naslednji postopek bolj pravilen, in sicer najprej je treba doseči premirje in mir na Bližnjem vzhodu, potem je treba izvesti nove volitve med palestinskimi oblastmi, da imajo novo kredibilnost in tudi avtoriteto, nato pa pride ustanovitev države in priznanje Palestine," je dejal ob predstavitvi potujoče kavarne NSi pred evropskimi volitvami.
Ob tem je izrazil željo, da bi Slovenija resnično delala kot pošten posrednik, da bi se pogovarjala z obema stranema in s svojimi aktivnostmi prispevala k temu, da čim prej pride do premirja, ki bi vzpostavilo podlago za uresničitev rešitve dveh držav.
KOMENTARJI (1025)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.