
Davčni zavezanci bodo morali po uveljavitvi zakona davčni upravi oddajati trimesečna poročila o svojih dobavah blaga v države EU, je na novinarski konferenci po seji vlade povedala državna sekretarka na finančnem ministrstvu Milojka Kolar. Po novem bodo ob koncu vsakega naslednjega meseca plačevali le še razliko med izstopnim in vstopnim DDV, kar je Kolarjeva označila za pomembno likvidnostno razbremenitev gospodarstva. Zakon bo predvidoma začel veljati z dnem vstopa Slovenije v EU, torej 1. maja 2004.
Novela zakona o DDV na novo opredeljuje le promet z blagom in storitvami z državami članicami EU, medtem ko določila o poslovanju z vsemi ostalimi državami ostajajo nespremenjena, je poudarila Kolarjeva. Promet blaga bo po vstopu v unijo praviloma obdavčen v državi prejemnika blaga, vendar le v primeru, da gre za promet med zavezanci za DDV. Če blago kupuje končni potrošnik, pa se bo blago obdavčilo z DDV v državi nakupa. Za promet storitev pa velja načelo, da so obdavčene v državi, kjer ima sedež davčni zavezanec, ki to storitev opravlja.
Predlog novele zakona o DDV uvaja tudi izjeme, in sicer za elektronske storitve in za storitve oddajanja RTV programov. V teh primerih so storitve z DDV obdavčene v tisti državi članici EU, kjer ima sedež prejemnik te storitve, je poudarila Kolarjeva. Izjeme se nanašajo tudi na nova prevozna sredstva. Kadar jih kupi končni uporabnik, se namreč z DDV obdavčijo v tisti članici, kjer se vozilo registrira.
Z vstopom Slovenije v EU bodo prenehale obstajati zunanje meje z Unijo, carinski organ pa bo izgubil nadzor nad nabavo oz. dobavo blaga in storitev iz držav članic. Zato se bo del zahtev po podatkih prenesel na davčne zavezance, del pa na davčno upravo. Zavezanci za DDV bodo tako morali na vsake tri mesece davčni upravi oddajati poročila o svojih dobavah v države članice EU. Veljalo bo tudi obratno, in sicer bodo morali davčni zavezanci iz članic EU slovenski davčni upravi oddajati trimesečna poročila o svojih dobavah blaga v Slovenijo. Ta poročila bo obdelovala davčna uprava.
Naši zavezanci za DDV bodo z uveljavitvijo novele zakona o DDV ohranili svoje sedanje davčne številke, prednje bodo dodali le oznako SI.
Z uveljavitvijo zakona se bo administracija zavezancev zmanjšala, saj ne bo več carinjenja, je napovedala Kolarjeva. Poudarila je še, da bodo zavezanci po novem ob koncu vsakega naslednjega meseca plačevali le še razliko med izstopnim in vstopnim DDV. Ob vstopu blaga v Slovenijo se namreč DDV ne bo plačeval. Likvidnostni izpad proračunskih prihodkov od meseca dni po včlanitvi v unijo do konca leta 2004 iz naslova DDV je Kolarjeva ocenila na 12 milijard tolarjev.