Pri zakonskih predlogih, ki jih bo treba pripraviti v skladu z omenjenim načrtom, sta poleg pokojninske reforme denimo zdravstvena reforma in reforma sistema plač v javnem sektorju, je spomnil predsedujoči Ekonomsko-socialnemu svetu (ESS) Jakob Počivavšek, ki je predsednik konfederacije sindikatov Pergam. Kot je pojasnil, želijo predstavniki delojemalcev in delodajalcev predvideni časovni okvir za obravnavo predlogov na svetu zato, da bodo lažje načrtovali svoje aktivnosti.
ESS je na seji obravnaval tudi spremembe pokojninskega načrta poklicnega zavarovanja, ki so po Počivavškovih navedbah sicer manjše. Vendar pa naj bi izboljšale položaj zaposlenih, ki so vključeni v to zavarovanje.
Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Miro Smrekar je pri tem dejal, da so se dogovorili, da se bo pokojninska reforma dotaknila seznama poklicev, vključenih v poklicno zavarovanje. Socialni partnerji si po njegovih besedah želijo, da se seznam poklicev končno prenovi.
Svet je soglašal tudi s predlogom pravilnika o zagotavljanju varnosti in zdravja pri ročnem premikanju bremen, ki so ga pripravili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Besedilo prinaša ukrepe, ki jih mora delodajalec sprejeti za večjo varnost in zdravje na delovnih mestih, kjer ročno premeščajo težja bremena, je pojasnil Počivavšek.
Današnja seja, predvidoma zadnja pred počitnicami, je po Smrekarjevi oceni potekala v konstruktivnem duhu. Je pa tudi res, da so bile obravnavane teme lažje, je dodal.
Delodajalci so namreč sejo 23. junija bojkotirali, ker se premier Robert Golob ni odzval na njihov poziv in se ni udeležil točke o vodenju socialnega dialoga in kršitvah pravil o delovanju ESS. Vendar so potem tako predstavniki delodajalcev in delojemalcev kot vlade na izredni seji ESS v torek poudarili pomen socialnega dialoga in zgladili nastala nesoglasja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.