Kupci raje izberejo modne motive in kakovost
Da bi ugotovili, koliko starše v povprečju stane košarica s tovrstnimi potrebščinami, smo se podali v eno od trgovin. "Kupci še vedno izbirajo kakovost, ergonomijo, vidnost v prometu, modne motive in temu pogosto dajejo prednost pred ceno,“ so nam sprva pojasnili predstavniki DZS. Od tega pa je seveda odvisna tudi končna cena.
Odločili smo se, da pripravimo dve košarici, eno s cenejšimi in drugo z dražjimi izdelki. Začeli smo pri šolskih torbah. Njihove cene se po besedah vodje trgovine Meri Debevec gibljejo nekje od 20 evrov, za to ceno pa smo našli ergonomsko oblikovan nahrbtnik, z več zadrgami, različnimi predali ter s peresnico v isti liniji. Sledile so potrebščine, kot so šestilo, radirka, šilček, škarje, mape, nekaj navadnih svinčnikov, nalivno pero, brisalec črnila, lepilo ter kompletna garnitura izdelkov, ki jih petošolec potrebuje za likovni pouk. Med zbiranjem smo morali pozabiti na sam izgled ter kakovost pripomočkov, v košarico pa smo dodali tudi zvezke z mehkimi platnicami in enostavnega izgleda. Končna vsota izdelkov v naši košarici je znašala 80 evrov. Po besedah predstavnice podjetja Nataše Ješe bi lahko z še bolj vestnim upoštevanjem in iskanjem izdelkov, ki so v akciji, ceno zmanjšali še za kakšnih dvajset evrov, morda še bolj.
Odločili smo se, da bomo pri izboru druge košarice bolj izbirčni. "Glede na kupno moč potrošnikov, lahko ti izbirajo tudi med dražjimi stvarmi,“ je dejala Debevčeva ter za nas izbrala ergonomsko oblikovan nahrbtnik ter peresnico višjega cenovnega razreda. Ko smo v košaro naložili še izbrane dražje šolske pripomočke, je naš račun dosegel 145 evrov. Enako primerjavo smo naredili tudi v eni od spletnih trgovin in naše ugotovitve so bile pravzaprav enake: s skrbnim izborom šolskih potrebščin za enega otroka lahko privarčujemo skoraj sto evrov družinskega proračuna.
Starši otrokom hitro popustijo
Ko smo o tem povprašali tamkajšnje kupce, so nam ti priznali, da otrokom le s težavo odrečejo bodisi šolsko torbo z otroku ljubimi motivi bodisi lepše, a tudi dražje zvezke. "Brez šolske torbe za druge potrebščine skupno odštejemo približno 200 evrov,“ nam je s posebnim spiskom v rokah pojasnil naš sogovorec Dražen. Z enako številko nas je presenetila sogovornica Vida. "Ko prištejemo šolsko torbo, copate in ostale stvari se številka povzpne na kakšnih 200 ali 300 evrov. Bolj gledamo na to, da so ji stvari všeč,“ je sogovornica pokazala na svojo hčerko, ki obiskuje peti razred osnovne šole. Sogovornica Manca nam je zaupala, da izgledu zvezkov ne pripisuje velike vrednosti, je pa zato bolj pozorna pri izbiri beležke.
Koliko prihranimo z učbeniškim skladom?
Učbeniški sklad v osnovni in srednji šoli je v skladu z zakonom o financiranju vzgoje in izobraževanja ter pravilnikom o upravljanju učbeniških skladov ustanovljen zato, da se učencem oziroma dijakom zagotovi učbenike, ki jih potrebujejo pri pouku, brezplačno oziroma ceneje. Na osnovnih šolah je učbeniški sklad obvezen in brezplačen, po podatkih ministrstva pa ga uporablja 98 odstotkov učencev. Na srednjih šolah učbeniški sklad sicer ni obvezen, vendar ga ima 90 odstotkov šol. Dijaki za izposojo učbenikov v šoli plačajo eno tretjino cene učbenika. Izračuni tako kažejo, da lahko z izposojo učbenikov prihranijo okoli 150 evrov.
Ministrstvo je v šolskem letu 2010/11 za učbeniške sklade namenilo 2,7 milijona evrov. V novem šolskem letu pa naj bi za učbeniške sklade namenili dobra dva milijona evrov, vendar številka zaradi napovedanega rebalansa državnega proračuna še ni dokončna.
Kot je znano, dijaki plačajo za izposojene učbenike izposojevalnino, ki v skladu s pravilnikom lahko dosega največ eno tretjino nabavne cene učbenika. Znesek izposojevalnine je enak za vse dijake, razen za tiste, ki jih ravnatelj določi s pisnim sklepom, ker so zaradi socialnega položaja lahko delno ali v celoti oproščeni plačila izposojevalnine, piše v navodilih.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.