učbenik

V Strasbourgu o Srbiji, Joveva podporo protestnikom izrazila v njihovem jeziku
11. 02. 2025 19.29Evropski poslanci so razpravljali o politični krizi v Srbiji, pri čemer je bilo slišati kritike na račun srbskih oblasti, pozive k reformam in izraze podpore protestnikom. Komisarka za širitev Marta Kos je ob tem dejala, da EU ostaja zavezana evropski poti Srbije, vendar bodo za to potrebne reforme in spoštovanje temeljnih evropskih vrednot. Irena Joveva je ob zaključku svojega nagovora podporo protestnikom izrazila v srbskem jeziku.

Umrl je nevrokirurg Vinko Dolenc
16. 01. 2025 16.05V 85. letu je umrl priznani nevrokirurg Vinko Dolenc, ki je veljal za pionirja operacij lobanjskega dna. Po njem se imenuje devet operativnih postopkov. Odmevna je bila tudi njegova sodna bitka, potem ko je Evropsko sodišče za človekove pravice lani odločilo, da mora država Dolencu plačati 390.000 evrov odškodnine.

'Nikoli mi niso rekli: Pusti, to je za fante'
17. 11. 2024 07.00V Sloveniji je v inženirstvu po podatkih državnih statistikov le dobrih 13 odstotkov žensk, tudi v drugih poklicih s področja naravoslovja, tehnologije in matematike so v manjšini. A zgledov, ki dokazujejo, da tehnični poklici še zdaleč niso rezervirani le za moške, je ogromno. V rubriki 24UR Fokus nocoj predstavljamo zgodbe štirih uspešnih inženirk, s štirimi različnimi karierami. Kaj je pretehtalo, da so se odločile za tehnične poklice? S kakšnimi ovirami so se soočale?

Zvezdnik Simpatij z opravičilom ljubljenim potrdil, da ima raka
04. 11. 2024 10.01Igralec James Van Der Beek, ki je najbolj znan po vlogi v nekdaj priljubljeni seriji Simpatije, je pred kratkim razkril, da je zbolel za rakom debelega črevesja in danke, na družbenem omrežju pa je pozneje delil daljši zapis, v katerem se je opravičil družini in prijateljem, da so morali novico izvedeti iz medijev.

Kakšno zgodbo bi zapisali v knjigo, če bi videli le njeno platnico?
21. 06. 2024 19.26In kako kreativno bi bilo vaše pokrivalo, če bi ga morali za glasbeni festival izdelati sami? V mednarodni raziskavi so ocenjevali raven ustvarjalnega mišljenja pri 15-letnikih. In rezultati? Naši mladostniki niso dosegli povprečja, temeljne ravni ne dosega dobra četrtina dijakov. Na vrhu lestvice slavi Singapur, med evropskimi državami pa Estonija, Finska in Danska. Pa je v našem učnem načrtu sploh prostor za pristop, ki spodbuja kreativno mišljenje? Seveda, pravita dva nagrajena učitelja – Nermin Bajramović s hrastniške osnovne šole in Uroš Ocepek, profesor na trboveljski srednji šoli. Drugačen pristop zahteva dodaten čas, a prižiga iskrice v očeh otrok, se strinjata pedagoga.

Novi vinilni časi: družbeno relevantna glasba neke mladosti
18. 11. 2023 15.45Zadnja leta vedno bolj postajajo popularne gramofonske plošče, ki so se pred kakimi tremi desetletji že morale umakniti bolj praktičnim in kompaktnim zgoščenkam. A pravi ljubitelji glasbe tudi v času pretočnih platform in MP3-jev najdejo veliko užitkov v fizičnih nosilcih zvoka, predvsem LP ploščah, o katerih so več povedali sami protagonisti in izdajatelj Goran Lisica Fox.

Metanje granat, streljanje in 'nova' ruska zgodovina za otroke
25. 09. 2023 10.52Ruske šole se očitno odmikajo od splošnega kurikuluma, ki je namenjen otrokom, in se bolj posvečajo vojaškemu urjenju. Nacionalni učni načrt vse bolj poudarja obrambo domovine, otroci pa ustanavljajo prostovoljne čete.

'Sovjetska invazija na Madžarsko in Češkoslovaško je bila napaka'
12. 09. 2023 13.33Ruski predsednik Vladimir Putin je kljub temu, da je sam sprožil obsežno invazijo na Ukrajino, na gospodarskem vrhu v Vladivostoku sovjetsko invazijo na Madžarsko in Češkoslovaško označil za napačno. Dodal je, da v zunanji politiki ni prav narediti ničesar, kar škoduje interesom drugih ljudi.

Dopusti po urah, za posvojitev živali in za bolečo menstruacijo – želje ali realnost?
04. 09. 2023 06.00Sobotno leto, dopust za posvojitev živali, izraba dopusta po urah, paliativni dopust in dopust za neformalno oskrbo. Različni primeri ureditev dopustov iz tujine. Sobotno leto imamo tudi v Sloveniji, poznajo ga zlasti v akademskih krogih, a še ni razširjeno. Kje je Slovenija pred drugimi državami pri urejanju dopustov in kaj bi po drugi strani lahko izboljšali? Na kakšen način lahko delodajalci pritegnejo zaposlene tudi z dopusti? In ali se nam glede na izkazano podporo ministra za delo Luke Meseca za uvedbo menstrualnega dopusta ta tudi obeta?

DOS za uvedbo obveznih učbeniških skladov v vseh srednjih šolah
21. 08. 2023 08.18Dijaška organizacija Slovenije (DOS) je ministrstvu za vzgojo in izobraževanje ter Odboru DZ za izobraževanje, znanost in mladino posredovala poziv k zagotovitvi obveznih učbeniških skladov v srednjih šolah. Ministrstvu in odboru predlagajo, da preučita možnosti in izvedljivost uvedbe obveznih učbeniških skladov v srednjih šolah po celotni Sloveniji.

Koliko krivde za kolonializem in ekstremno revščino lahko pripišemo kapitalizmu?
15. 04. 2023 07.00V marčevski kolumni z naslovom "Ne, Jason Hickel, kapitalizem ni ustvaril ekstremne revščine" sem prikazal, zakaj je kritični argument, da gresta kapitalizem in ekstremna revščina zgodovinsko gledano z roko v roki, selektiven in luknjičast. Na kolumno se je kritično odzvalo nekaj ljudi, ki so se med drugim spraševali, kako lahko trdim, da odsotnost kapitalističnih institucij po svetu do 19. stoletja (z izjemo Britanije) dokazuje, da kapitalizem ni mogel biti odgovoren za široko razširjenost ekstremne revščine v tistem času.

Poljska bo Ukrajini poslala vsaj štiri lovce MiG-29
16. 03. 2023 13.53V prihodnjih dneh naj bi velika zaveznica napadene države Poljska v Ukrajino poslala vsaj štiri vojaška letala MiG-29. Več jih bo sledilo v prihodnosti, je ob tem dejal poljski premier.

Mlade želijo naučiti piti vino
09. 11. 2022 06.00Ali veste, da je v Sloveniji skupina ljudi, ki se je odločila, da bo mlade naučila piti vino? In za to so izdali celo poseben učbenik. Toda preden pograbite vile in bakle, naj vam povemo, da to delajo zato, da bi mladi vino okušali, ne da bi se opijali. Člani evropskega reda vitezov vina so prepričani, da je znanje o vinu dober način, kako preprečiti njegovo zlorabo. In v kratkem učbeniku mladim na srce polagajo, kako vino spoštovati.

Skupina Mary Rose po 30 letih delovanja obljublja, da še ni rekla zadnje
02. 10. 2022 19.50Postojnska skupina Mary Rose bi morala biti zapisana v učbenik slovenskega heavy metala. Tako menijo tudi številni glasbeniki, ki so bili ta konec tedna na 30. obletnici njihovega prvenca Rocks Off, ta pa je izšel leta 1990 na kaseti.

'Dan v zaporu mi je bil prekratek za vse aktivnosti, ki sem jih imel'
05. 07. 2022 13.59Četudi se zapori zdijo zelo daleč od našega vsakdana – skriti so za visokimi zidovi, ki jih obdajajo bodeče žice, reflektorji in kamere z vseh strani – so zapori narejeni za ljudi. In ne glede na prepričanje večine izmed nas, zapori niso narejeni samo za tiste "slabe" med nami. Hitro se človeku lahko pripeti, da povzroči na primer prometno nesrečo, pa je nekdo v tej nesreči poškodovan ali na žalost podleže poškodbam, in zaporna kazen je tu, mi je ob srečanju povedal doktor prava Gregor Cerkvenik. V zaporu je preživel tri leta in sedem mesecev zaradi goljufije, ki jo je zakrivil kot namestnik nekdanje generalne direktorice UKC Ljubljana.

Mokre sanje avtoritarcev
10. 04. 2022 07.11Minulo nedeljo sta na volitvah v Srbiji in na Madžarskem znova slavila Aleksandar Vučić in Viktor Orban. Oba z obilno podporo javnih in zasebnih medijev, ki jih praktično v celoti nadzirata. In to – nadzor nad mediji – je tudi ključnega pomena za njuni zmagi, pojasnjuje novinar Branko Soban. "To so mokre sanje vseh diktatorjev, vseh avtoritarcev, tudi v Sloveniji, podrediti tiste ključne medije," pripoveduje Soban.

Med miti in resnicami slavnih psiholoških študij človeškega konformizma in preslepljenosti
18. 09. 2021 07.00Petdeset let nazaj ta mesec je slavni stanfordski psiholog Philip Zimbardo izvedel nevaren "eksperiment", v katerem je hotel raziskati, kako se začnejo spontano vesti navadni ljudje, ki so jim z danes na jutri pripisane vloge avtoritete (paznika) in podrejenosti (zapornika). Se bo njihova individualna osebnost takoj po družbeni redefiniciji radikalno spremenila? Je posameznik prvenstveno le prazen kozarec, ki ga (skoraj) do vrha napolni kultura?

'Vse se da, če vztrajaš, izgubiš, ko se predaš'
01. 08. 2021 08.00Štajerski raper Emkej je nedavno izdal svoj prvi koncertni album, za katerega bi bilo, kot pravi, "škoda, da ne bi izšel". Zagotovo drži, da imajo domači raperji malo koncertnih plošč, sploh s tako dobro zasedbo, kot so Markovi Muzičari.

Obeta se prenova pravopisa – bomo pisali Novo Mesto, Slovenska Vas?
12. 03. 2021 19.49Pravopisna komisija, ki deluje pri Znanstvenoraziskovalnem centru SAZU, je na okrogli mizi drevi predstavila predlog prenove pravopisnih pravil, med drugim poglavja o pisanju velike začetnice. Se bo zdaj pisalo Novo Mesto, Slovenska Vas, Opatje Selo, Stari Trg, Štepanjsko Naselje ...? Bomo poleg prometnih znakov morali zamenjati tudi osebne dokumente?

Zvezdniki, ki so v letošnjem letu izdali knjige
26. 12. 2020 08.00Čas, ki smo ga v letošnjem letu večinoma preživljali doma, smo si lahko krajšali z literarnimi deli, ki so jih izdali slovenski in tuji zvezdniki. Biografije, slikanice za otroke, priročniki in druge knjige so nam dale vpogled v drugo ustvarjalno plat imen iz sveta zabave, nekatere izdane stvaritve pa so se zavihtele celo na same vrhove lestvic najbolj branih knjig tega leta.

Kataya uresničila svoje najstniške sanje
14. 10. 2020 09.30Kataya, pevka in tekmovalka 4. sezone plesnega šova Zvezde plešejo, se je podala v pisateljske vode. V prihodnjih dneh bo izšla njena prva knjiga Vrnitev k sebi, ki je napisana kot nekakšen učbenik življenja in je nastajala kakšno leto. Rdeča nit pa je duhovnost.

Gregor Bauman: Kaj pa so glasbeniki drugega kot 'le' ljudje?
30. 08. 2020 07.00Gregor Bauman je glasbeni novinar, kritik in recenzent. Januarja je nazdravil abrahamu, nedavno pa je okrogli obletnici dodal še knjigo intervjujev Zaodrje. Več o knjigi in pogovorih z glasbeniki nam je zaupal v sproščenem pogovoru v njegovem rodnem Kranju.

'Ne morem slišati, kako super gre to učenje na daljavo'
08. 04. 2020 07.17Pouk na daljavo je velika preizkušnja za vse otroke, tako za starše in učitelje. Kako učence motivirati za samostojno učenje? Kako obremenjeni so ob tem starši? Še pred večji izziv so postavljeni starši otrok z avtizmom. Kot nam je napisala mama enega izmed takšnih otrok, je delo za šolo od doma precej stresno. Opisala je situacije, s katerimi se te dni srečuje veliko staršev osnovnošolskih otrok.

Emilija Pavlič: V kuhinji ne uporabljajte alkohola, čokolade in zamrznjene hrane
21. 12. 2019 08.00Emilija Pavlič je neusahljiv vir nasvetov, kako vrteti kuhalnico, tako v kuhinji kot v življenju. Znana je predvsem kot neustrašna borka za zdravo prehrano otrok. Kot opozarja, mnogi tudi za praznike jedo prazno hrano. Še posebej otroci na mizo dobijo malo, skoraj nič domačega, takega, kar pripravimo sami s srcem in dušo. Svetuje, da za praznike zamesite testo, da bo dišalo po kruhu. To je namreč vonj po miru, ne pa vonj po modernih parfumih. In tudi če bo praznična potica bolj prazna kot polna, se splača živeti, sporoča.

Alter turbofolk brez predalčkov zasedbe Leni Kravac: kaj je pita in kaj burek?
27. 10. 2019 09.07Po turneji po Češki ter štirih koncertih na Švedskem je skupina Leni Kravac znova doma. Ob novi pesmi in videospotu Pite ispod sača, ki napoveduje nov album prihodnjo pomlad, pa smo jo pobarali, naj nam razloži, kaj je novega v njenem svetu, kako jo sprejemajo v tujini in kaj načrtuje v prihodnosti.

Barvni lističi, ponavljanje na glas ... Katera metoda učenja je najboljša?
27. 08. 2019 06.00Pred vrati je obdobje, ki za večino učencev ni najbolj navdušujoče, saj bodo morali zopet sesti v šolske klopi in zabavo ločiti od učenja. A kakšno je pravzaprav učinkovito učenje? Tako starši kot otroci si želijo, da bi našli formulo: s čim manj napora si zapomniti čim več. Ali obstaja magični recept? Pogovarjali smo se z mentorico za uspešno učenje Leo Čerin.

Invazija Nemcev na Ljubljano za koncert Die Ärzte
23. 05. 2019 14.57Ko se v Ljubljani prvič oglasi "najboljši bend na svetu", kar so si Die Ärzte prislužili v 37 letih obstoja, potem se zgodi to, kar je zdaj doživel Kino Šiška. Mesece vnaprej razprodan koncert in praktično 95 odstotna nemška udeležba. Slovenske besede v dvorani, zanimivo, skoraj ni bilo slišati.

Juncker: Prav je, da se je Tajani opravičil
20. 02. 2019 13.19Predsednik republike Borut Pahor se mudi v Bruslju, kjer se sestaja z najvišjimi predstavniki EU in zveze Nato. Pomemben cilj obiska je promocija konference v okviru pobude Tri morja, sicer pa naj bi bili v ospredju pogovorov evropske volitve, Zahodni Balkan, brexit in slovensko predsedovanje EU v drugi polovici leta 2021.

Kako je biti šolar danes, kako je bilo pred 30, 60 leti?
28. 08. 2018 16.26Še slab teden in znova bo zazvonil šolski zvonec, 21.874 otrok ga bo slišalo prvič. Ponosni starši bodo prvošolčkom nadeli rumene rutice in jih pospremili na prvo pot v svet knjig in znanja. A kaj otrokom in staršem prinaša ta čas? Kako je biti šolar danes, kako je bilo pred 30, 60 leti? Kaj se je najbolj spremenilo?

Koliko stane šolar?
16. 08. 2018 10.21Čez slabe tri tedne se bo začelo novo šolsko leto, ki je vsako leto poseben izziv tako za šolarje, dijake in mesec pozneje še študente kot tudi za njihove starše. Čeprav je javno šolstvo v Sloveniji brezplačno, s sabo namreč vsakokrat prinese nezanemarljive stroške, ki jih veliko staršev komajda poravna – ali pa sploh ne. Posledično so otroci prikrajšani za nove zvezke, potrebščine in oblačila ter s tem lahka tarča premožnejših vrstnikov. Kaj lahko starši storite, da to preprečite?