
Pred nami so meseci, ki so za turistično sezono najbolj pomembni. Podatki za prve širi mesece sicer kažejo, da je našo državo obiskalo več tujih turistov kot lani v istem obdobju, v Združenju turističnih agencij Slovenije (ZTAS) pa pravijo, da je težko oceniti, kako se bodo tržišča obrnila v naslednjih mesecih. Kot je dejal predsednik ZTAS Tone Matjašič, so podatki prvih štirih mesecev sicer pokazali, da še vedno največji delež prenočitev ustvarijo gostje iz Avstrije, Hrvaške, Nemčije in Italije. A pri slednjih se je letos malo zataknilo. "Vsekakor je določena zaskrbljenost zaradi italijanskega trga. Težko bo zapolniti ta padec s katerim drugim tržiščem," je dejal Matjašič. Negotove gospodarske razmere v Italiji namreč vplivajo na odločitev Italijanov za počitnice.
So pa podatki iz prvih štirih mesecev pokazali tudi, da je bilo po Sloveniji manj domačih gostov. "Na žalost naša vlada nekatere ukrepe sprejema v zelo neugodnih terminih za turizem," je dejal Matjašič. Mlade družine so denimo dobile poračune za vrtce, kar bo po besedah Matjašiča vsekakor vplivalo tudi na odločitve glede dolžine in kraja dopusta. "Mi imamo velike besede za turizem in za turistično gospodarstvo, vendar pa se ob sprejemanju določenih ukrepov zdi, kot da bi pozabili na želje," je povedal Matjašič.
Turizem predstavlja 12 odstotkov slovenskega BDP in po oceni Matjašiča bo v prihodnje turizem vedno bolj pomemben. "Pri ukrepih, ki se dotikajo turistične politike, na žalost nismo tako zelo razumevajoči do turističnega gospodarstva," je povedal.
V našem turizmu smo sicer lani imeli rekordno sezono in Matjašič upa, da bomo številke ohranili. "Mi bomo spremljali rezultate in poskušali narediti vse, da zadržimo lanske rezultate," je povedal. Na komentar, da v časih, ko imajo ljudje več skrbi, vlada tudi večja potreba po počitnicah, pa je bilo na tiskovni konferenci ZTAS mogoče slišati odzive: "Potem bo sezona rekordna!"

Hrvatje pričakujejo dobre rezultate, a tudi oni niso imuni na gospodarske razmere
Zaenkrat se v Sloveniji sicer še ne moremo pohvaliti z neko polnostjo kapacitet v naših turističnih destinacijah, dobro število rezervacij pa beležijo naši južni sosedje. Po besedah Borisa Žgombe iz Združenja hrvaških turističnih agencij so napovedi za julij in avgust zelo dobre. V določenih terminih v omenjenih mesecih so mesta namreč že zapolnjena. Glede stanja rezervacij dobro kaže tudi septembru. To so po besedah Žgombe trije meseci, ki privabijo največ gostov in so tako najbolj pomembni za uspeh sezone.
Vendar pa tudi Hrvatje niso imuni na gospodarske razmere. Občutili so denimo interne probleme, ki jih ima Italija. "To so vsekakor problemi, če govorimo o italijanskem tržišču," je povedal Žgomba. Hrvaško gospodarstvo je sicer še posebej izpostavljeno dogajanju na evropskih trgih, saj 90 odstotkov njihovih gostov prihaja iz tujine.
"Na krizo je treba gledati kot na izziv. Treba se je prilagajati," je dejal. Če so pred desetimi leti gostje na Hrvaškem ostali sedem dni, danes ostajajo približno pet dni. Raje kot na dolge počitnice prihajajo za podaljšane vikende. Včasih so Hrvatje imeli goste, ki so vedno prihajali na isto destinacijo, danes pa so redkost že gostje, ki dve leti pridejo v isti kraj na počitnice.
Čeprav zaenkrat tako na slovenski kot na hrvaški strani ne moremo govoriti, da bi lahko upad gostov iz bližnjih krajev nadomestili s tistimi iz oddaljenih držav, pa je to tržišče perspektivno. Zaradi manjših stroškov in boljše promocije sta se državi odločili, da bosta goste iz oddaljenih držav nagovarjali skupaj. Več o sodelovanju si lahko preberete tu.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.