Približno 60.000 upravičencev bo z uveljavitvijo interventnega zakona ostalo brez otroškega dodatka, brez pravice do denarne pomoči ob rojstvu otroka in brez dodatka za veliko družino. Toliko prosilcev je namreč uvrščenih v zgornja dva dohodkovna razreda oziroma imajo več kot 64 odstotkov neto povprečne mesečne plače na osebo, ki je v letu 2010 znašala 966,62 evra.
S tem ukrepom namerava vlada v letu 2012 privarčevati 3,4 milijona evrov, naslednje leto pa naj bi bil prihranek na ta račun 19,5 milijona evrov. Na vprašanje ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, zakaj ravno ta meja, smo dobili odgovor, da "so se za rezanje sedmega in osmega razreda odločili glede na celoten namen zakona, torej da se ne poseže v pravice posameznikov in družin, ki pomoč države najbolj potrebujejo". Po podatkih ministrstva je bilo leta 2011 v zgornjih dveh razredih 60.000 upravičencev, ki bodo očitno nosili večji del bremena varčevalnih ukrepov.
Ministrstvo opozarja, da bodo učinke nove socialne zakonodaje vrednotili proti koncu leta, takrat pa se bo tudi pokazalo, koliko od teh prosilcev, ki bodo letos ostali brez omenjenih socialnih transferjev, bo zaradi izpada dohodka ob oddaji nove vloge uvrščenih v nižji dohodkovni razred in s tem spet upravičenih do otroškega dodatka oziroma do pomoči države.
Varčevali za prihodnost in ogrozili sedanjost
V včerajšnji izjavi za medije je generalni direktor direktorata za socialne zadeve na ministrstvu Davor Dominkuš s prstom pokazal na tiste posameznike, ki so v prejšnjih letih zaprosili za socialno pomoč, a do nje niso bili upravičeni, saj se je izkazalo, da so imeli na računih ogromne prihranke. Po podatkih ministrstva je približno 2000 takšnih prosilcev, ki imajo premoženja za več kot 300.000 evrov. A teh je v primerjavi z ostalimi še vedno zelo malo. Velika večina prosilcev je brez ali z zelo malo privarčevanimi sredstvi in mnogi opozarjajo, da jih vlada sedaj kaznuje, ker so več let pridno dajali na stran od svojih plač, zato da bi imeli rezervo za čas, ko bodo otroci odšli na fakulteto. To je dvojna kazen, opozarjajo, medtem ko jim ministrstvo odgovarja, da bodo pripravili možne predloge za spremembo zakonodaje, prav pri teh pravicah, ki se nanašajo na družine s šolajočimi otroci, "če se bo ugotovilo, da so bili pri nekaterih zadevah preveč rigorozni".
Starši so s tem ukrepom dvakrat kaznovani
Najprej, ker se jim plača šteje kot dohodek, potem pa, ker so del tega dohodka nakazali otroku na njegov hranilni račun, ki je postal del mase za izračun letnega fiktivnega dohodka. Še vedno seveda govorimo o enem dohodku.
Če vzamemo zelo konkreten primer, ki nam ga je posredovala naša bralka, potem je zadeva naslednja: Če ste v lanskem letu zaslužili na primer 8000 evrov neto in se od tega na otrokov varčevalni račun položili 600 evrov, potem je vaš dohodek še vedno 8000 evrov in ne 8.600 evrov. Le kaj naši vladi ni jasno, se sprašuje omenjena bralka.
Seveda pa je tudi veliko takšnih, ki menijo, da je vladni ukrep smiseln in pravičen, saj so prihranki namenjeni temu, da jih porabimo, ko je kriza.
Tisti, ki lahko, bodo otroke izpisali iz vrtca
Zaenkrat je odločbe o socialnih transferjih dobila približno polovica prosilcev. Do zamud še vedno prihaja, saj imajo na posameznih centrih za socialno delo še vedno težave z uvajanjem novega sistema. Tako je veliko prosilcev vlogo za znižano plačilo vrtca oddalo že decembra lani, a odločbe še vedno nimajo. Večina staršev bo po novem plačevala vrtec za dva plačna razreda višje. Zelo malo je takih, ki se jim bo plačilo znižalo, pravijo na centrih za socialno delo, zato bodo mnogi imeli precej visoke poračune za vrtce. Zato v vrtcih pozivajo starše, naj takoj, ko prejmejo odločbo, to čim prej pošljejo v vrtec, da jim bodo začeli na dom pošiljati pravilno zaračunano oskrbnino. Sistem, ki naj bi vrtce samodejno obveščal o novih obračunih, namreč še vedno ne deluje. Veliko prahu je dvignilo tudi vprašanje, kako naj posamezni prosilci, ki vrtcu za zadnje štiri mesece dolgujejo tudi po več sto evrov, ta dolg odplačajo, saj informacijski sistem zaenkrat ne omogoča obročnega odplačevanja. Tudi na tem področju minister obljublja izboljšave, staršem naproti pa so stopili tudi nekateri vrtci, ki napovedujejo, da bodo v posameznih primerih omogočili obročno odplačevanje.
V vrtcih so že zaznali predčasne izpise. Predvsem otroke izpisujejo tisti starši, katerih otrok gre septembra v šolo in bodo te tri mesece poiskali neko vmesno rešitev za varstvo, privarčevani denar pa bodo raje namenili za kakšen dan dopusta. Večina drugih se bo morala z dražjimi oskrbninami sprijazniti, saj si ne morejo privoščiti izpisa otroka iz vrtca. S tem bi namreč morali pustiti službo, kar pomeni, da bi družina ostala brez glavnega vira dohodkov.
KOMENTARJI (448)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.