V gradivu, pripravljenem za obravnavo na vladi, ki so ga po umiku stopnje tajnosti objavili na spletnih straneh ministrstva za obrambo (Mors), piše, da nekatere analize privatizacij nacionalnih telekomunikacijskih operaterjev, na primer za Hrvaško, kažejo, da je v teh primerih mogoče pričakovati predvsem zmanjšanje varnosti komunikacij zaradi uporabe novejših, še ne zadosti zrelih tehnologij IP, ki so ena glavnih tarč kibernetskih napadov.
Prav tako je mogoče pričakovati zmanjšanje razpoložljivosti komunikacij, še zlasti v primeru velikih naravnih in drugih nesreč, višje stroške uporabe komunikacijskih povezav, počasnejše uvajanje nove generacije klicev v sili na 112. Pričakujejo tudi večje težave delovanja omrežij in storitev v primeru posameznih večjih naravnih in drugih nesreč oziroma kriznih situacij. Opozarjajo še na vprašanje zanesljivosti zagotavljanja kakovosti storitev v informacijskih in komunikacijskih oblakih iz tujine.
Ministrstvo za obrambo zato ob spremembi lastništva Telekoma Slovenije pričakuje najmanj enak obseg storitev, na najmanj enakem kakovostnem nivoju ob enakih ali nižjih stroških. "Menimo, da je v naslednji fazi pogajanj s potencialnimi kupci treba področju, ki se nanaša na nacionalno varnost, posvetiti posebno pozornost ter zagotoviti, da bodo zakonsko določene obveznosti operaterjev na tem področju brezpogojno upoštevane," je zapisano v poročilu, zaradi katerega obrambnemu ministru Janku Vebru očitajo prekoračitev zakonskih pooblastil.
V poročilu navajajo, da Mors koristi zelo širok spekter storitev Telekoma, kot so javna mobilna telefonija, javni mobilni prenos podatkov, javna stacionarna telefonija, infranet (prenos signala tehničnega varovanja), zakup komunikacijskih vodov, dostop do globalnega omrežja internet, delovanje številke za klic v sili 112. Na telefonsko omrežje Telekoma je povezano zasebno telefonsko omrežje sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter računalniško omrežje tega sistema. Prav tako imajo preko Telekoma sistem javnega alarmiranja. Telekom Slovenije je za Mors eden izmed ključnih subjektov poslovnih partnerjev z vidika zagotavljanja telekomunikacijske infrastrukture in storitev informacijske družbe za potrebe rednega delovanja obrambnega sistema ter sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami kot delov sistema nacionalne varnosti, navajajo na ministrstvu.
Telekom Slovenije je za Mors eden izmed ključnih poslovnih partnerjev z vidika zagotavljanja telekomunikacijske infrastrukture in storitev informacijske družbe za potrebe rednega delovanja obrambnega sistema ter sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami kot delov sistema nacionalne varnosti, navajajo na ministrstvu. Oba informacijska in komunikacijska sistema po njihovih navedbah praktično temeljita na Telekomovi infrastrukturi, hkrati pa je vloga Telekoma kot lastnika geografsko zelo razprostrane telekomunikacijske infrastrukture ter poslovnega subjekta, ki za razliko od ostalih operaterjev zaposluje večje število strokovnjakov s področja telekomunikacij in informatike, izjemnega pomena za zagotavljanje telekomunikacijskih storitev v kriznih razmerah oziroma v procesu odzivanja na naravne in druge nesreče, ugotavljajo v poročilu.
NSi: Razkrito gradivo pomeni vrhunec sprenevedanja
Iz NSi so sporočili, da umik stopnje interno z gradiva pomeni vrhunec sprenevedanja in zavajanja javnosti. Minister Veber je namreč oznako tajnosti umaknil z vladnega gradiva, ki ga nihče ne problematizira, da bi tako prikril zlorabo OVS v politične namene in njeno nezakonito delovanje.
"Vladno gradivo, ki ga je Veber razkril javnosti, je datirano s 6. novembrom 2014. Iz dokumentacije OVS, s katerim se je 9. marca 2015 pri nadzoru dela OVS seznanila nadzorna skupina Komisije za nadzor nad obveščevalnimi in varnostnimi službami (KNOVS), pa izhaja, da je Veber 10. novembra 2014 generalnemu direktorju OVS naročil pripravo (druge) sporne analize o negativnih in pozitivnih vidikih prodaje Telekoma Slovenije," so zapisali. O njeni vsebini je generalni direktor OVS ministru ustno poročal decembra 2014. Iz tega izhaja, da gre za dve različni zadevi – za informacijo ministrstva, pripravljeno za vlado, ter analizo OVS glede privatizacije Telekoma Slovenije, namenjeno Vebru, so zapisali v NSi.
Glede na dokumentacijo OVS so analizo, ki jo Veber skriva, izdelovali vsi štirje sektorji OVS, vključno z obveščevalnim in protiobveščevalnim. Minister njene vsebine danes ni razkril, kot tudi te vsebine javnosti ni razkril Komisiji za nadzor nad obveščevalnimi in varnostnimi službami (KNOVS). KNOVS je želela pridobiti omenjeno sporno analizo, vendar ji je bilo rečeno, da ta v papirnati obliki ne obstaja, saj je generalni direktor OVS Vebra zgolj ustno informiral. Če analiza ni v pisni obliki ter tako ni listinskih dokazov, se nujno postavi vprašanje, na kašnem način ter s katerimi metodami in sredstvi je OVS to področje preiskoval.
"Minister je tako danes razkril dokument Morsa, ki nima nobene povezave z očitki KNOVS, da je zlorabil OVS v politične namene. Dejstvo je, da je vojaška obveščevalna služba OVS nedopustno posegla na civilno področje, ko je pripravljala analizo o negativnih in pozitivnih vidikih prodaje Telekoma ter s tem evidentno kršila 32. člen Zakona o obrambi. Z umikom stopnje tajnosti s poročila, ki ni sporen, želi minister ponovno preusmeriti pozornost javnosti z njegove zlorabe OVS novembra in decembra lanskega leta. Tudi zaradi njegove današnje manipulacije je še toliko bolj na mestu poziv, da minister končno prizna napako in nemudoma odstopi," so še zapisali v NSi.
Veber potrdil, da je naročil dve analizi; napoveduje iskanje žvižgača na OVS
Veber je nato pojasnil, da je analizo o zagotavljanju kakovosti telekomunikacijskih storitev naročil tako Upravi RS za zaščito in reševanje kot pri OVS, obe pa sta prišli do enakih ugotovitev. "Ni šlo za noben proces prisluškovanja ali uporabe kakšnih posebnih metod, kar poskušajo očitati," je povedal. Dodal je, da mora kot minister vsak tak postopek pisno odobriti, uporablja pa se le v primerih ogrožene varnosti obrambe, države ali Morsa.
Ker je OVS prišel do enakih ugotovitev kot uprava, Veber ni delal dodatnega poročila ali dopolnjeval gradiva, ki je bilo posredovano 6. novembra 2014 kot informacija vladi. Povedal je, da OVS ni izdelal pisnega poročila, ker ga je o analizi ustno seznanjal njen direktor. Na vprašanje, zakaj je potreboval tudi analizo OVS, je Veber odgovoril, da je tudi ta zadolžena za to, da zaznava mogoče vdore v informacijski sistem in kakršnekoli nepravilnosti, ki bi se lahko ocenile kot poskus pridobivanja informacij znotraj sistema Morsa.
Toninove izjave so po Vebrovih besedah dokaz, da ima žvižgača v OVS, ki mu je posredoval določene informacije o sklepu o naročilu analize. Po njegovih besedah se je izkazalo, da je nekdo v sistemu želel politično diskreditirati OVS. Ob tem je napovedal postopke za iskanje omenjenega žvižgača.
Veber je povedal tudi, da je poročilo o zadevi, ki mu ga je naročil premier Miro Cerar, pripravljeno, sestala pa se bosta v ponedeljek. Z njim se je v današnjem pogovoru posvetoval tudi o umiku oznake interno z gradiva za vlado. "Hkrati pa sva se dogovorila, da se v ponedeljek v miru dobiva, pogovoriva in potem tudi pričakujem, da bom o tem lahko govoril že na odboru za obrambo," je dejal. Dodal je, da bo predlagal, da je seja v tem delu odprta za javnost.
KOMENTARJI (1607)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.