janko

Se spomnite vseh slovenskih serij na POP TV?

31. 03. 2025 07.00

V 30 letih so se na programu POP TV zvrstile zabavne vsebine, pa naj bodo to tuje ali domače produkcije, a zdi se, da se ljudem najbolj vtisnejo v spomin prav domače vsebine. Predvsem domače serije. Se še spomnite, kaj vse smo v 30 letih gledali na POP TV? Katera serija je bila vasa najljubša?

Med najbolj iskanimi ubežniki tudi Slovenec in Poljak, ki ga išče Slovenija

09. 03. 2025 18.37

Europol je objavil seznam najbolj iskanih ubežnikov. Na njem se je zaradi poslovnih goljufij znašel tudi Novomeščan, slovenska policija pa zaradi kaznivega dejanja posilstva išče Poljaka.

Umrl je umetnik in likovni pedagog Janko Testen

20. 02. 2025 13.22

V 75. letu starosti je umrl slikar, grafik, fotograf in ilustrator Janko Testen, poročajo mediji. Vest o smrti je na svoji Facebook strani delil Mednarodni grafični likovni center (MGLC), kjer so tudi spomnili, da je imel Testen od leta 1978 do leta 2010 v Švicariji svoj atelje. Dolga leta je poučeval na Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo.

Reka navdušenja, ki je 'eksplodiralo' v Ljubnem: 'Takšne tekme ni nikjer drugje'

15. 02. 2025 19.22

Na Ljubnem je bil pravi skakalni praznik - zbralo se je kar 10 tisoč gledalcev. Navijali so na vso moč in verjeli v naše skakalke in v zmago Nike Prevc, kar se je na koncu tudi uresničilo. Je pa grenak priokus pustil grd padec Norvežanke Bjoersethove, ki je v prvi seriji postavila rekord skakalnice.

Pravosodni policisti na Dobu imajo vsega dovolj

10. 02. 2025 18.18

Pravosodni policisti iz našega največjega zapora na Dobu pravijo, da imajo dovolj. Premajhne plače, prezasedenost zaporov in kadrovski manko so le tri od številnih težav, s katerimi se soočajo v zadnjih letih. Ker menijo, da so stvari ušle izpod nadzora, so direktorju zavoda in namestniku generalnega direktorja Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij predstavili sedem zahtev, kako izboljšati delovne pogoje. V primeru, da ne bodo uslišani, napovedujejo bojkot videokonferenčnih obravnav. V četrtek pa sindikat uprave za izvrševanje kazenskih sankcij napoveduje protestni shod pravosodnih policistov vseh zaporov.

Kako v alpsko dolino brez cest spraviti 500 ton materiala na dan

09. 02. 2025 09.30

Kolosalni napori vojaškega transporta med soškimi bitkami prve svetovne vojne so na eni strani dokaz trdoživosti neke generacije, na drugi pa posledica ambicioznih planov vojaških načrtovalcev, ki so iskali inovativne rešitve za oskrbovanje hrane, streliva in ostale opreme lačnih armad. In medtem ko je večina drugih vojska v Veliki vojni bojevala bitke na bolj dostopnih območjih, sta avstro-ogrska in italijanska vojska krvavo bitko bili v slovenskem visokogorju, kjer je bilo oskrbovanje prava nočna mora. Veliki izzivi pa vedno privedejo do genialnih rešitev. In ena od teh tiči v Rabeljskem rudniku pod Mangartom.

V steni spali na leseni gugalnici, v Himalajo potovali z avtomobilom

31. 01. 2025 06.00

Veverice niso le ljubki glodavci, ki plezajo po drevesih, pač pa tudi legendarni Mojstrančani, ki so tako dobro plezali po gorah, da so se z zlatimi črkami zapisali v zgodovino alpinizma. Janko Ažman, Klavdij Mlekuž, Janez Brojan in Zvone Kofler so se konec 60. let združili v skupino alpinistov in gorskih reševalcev Mojstranške veverice, čez nekaj let so medse sprejeli še Janeza Dovžana in Miha Smoleja z Dovjega.

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku

26. 01. 2025 07.00

Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

Priznanje Združenja Manager za življenjsko delo prejel Franjo Bobinac

22. 01. 2025 20.48

Člani Združenja Manager so na tradicionalnem januarskem srečanju priznanje za življenjsko delo na področju menedžmenta podelili dolgoletnemu predsedniku uprave velenjske družbe Gorenje Franju Bobincu. Kot so zapisali v utemeljitvi, je Bobincu v globalni panogi, v kateri so propadli podobni veliki igralci, uspelo družbo obdržati nad gladino.

Prihaja 4. sezona Botrov!

06. 01. 2025 17.25

Na POP TV se vrača trenutno najbolj priljubljena hrvaška serija, Botri. Kdaj? V petek, 10. januarja, ob 20. uri se junaki Botrov vračajo že s četrto sezono.

Nagradna igra Europola: ali prepoznate kriminalca?

09. 12. 2024 16.34

Začela se je Europolova mednarodna kampanja, katere namen je najti storilce hujših kaznivih dejanj. Europol tako vabi k ogledu fotografij storilcev kaznivih dejanj, ki so na begu. V kampanji sodeluje tudi slovenska policija, ki je v letošnjo kampanjo vključila Jožeta Pirha, obdolženega kaznivega dejanja poskusa uboja.

Ropret in Cretu se bosta sestala sredi decembra

30. 11. 2024 15.28

Odbojkarsko zvezo Slovenije je ob 100-letnici igranja odbojke na slovenskih tleh doletela posebna čast. Na sončni strani Alp se je mudil evropski in svetovni odbojkarski vrh. Napovedi, da je pred Slovenijo svetla prihodnost, godijo, predsednik OZS Metod Ropret pa v kratkem začenja s projektom razrešitve največje dileme – kdo bo moško reprezentanco vodil v prihodnje.

Obrazi ljudi, ujetih v vrtinec vojne vihre

28. 11. 2024 09.22

Groza na obrazu ženske, ki ob prihodu domov ugotovi, da je njen mož mrtev. Tolažba starostnikov, katerih okrvavljeni telesi sta povsem prekriti s povoji. Balerina, ki svojo rutino vadi na podzemni železnici, ker je edino tam varna pred bombami. Solze v očeh zaljubljencev na železniški postaji, ki ob slovesu ne vesta, ali se bosta še kdaj srečala. To je le nekaj surovih in realnih trenutkov, ki jih je na svojih obiskih frontnih črt in zaledja Ukrajine posnel priznani nizozemski vojni fotograf Eddy van Wessel. Kot izraz sočutja in podpore ukrajinskemu ljudstvu, pa tudi kot apel k miru v svetu, so jih razstavili v Parku vojaške zgodovine Pivka.

Sodnik, ki je oprostil Noviča, v sodnem postopku zaradi krive ovadbe

22. 10. 2024 19.34

Zvjezdan Radonjić, ki je pred petimi leti kot sodnik izrekel oprostilno sodbo Milku Noviču na procesu za umor direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika, se je znašel v novem sodnem postopku. Na mariborskem sodišču so nam potrdili, da vodijo kazensko zadevo zaradi krive ovadbe. Po neuradnih informacijah je obtoženi Zvjezdan Radonjić, obtožni predlog pa je vložil zasebni tožilec. Sodnik Radonjić je ovaden zaradi suma, da je drugim sodnikom neupravičeno očital podkupljivost.

Zakon, ki se ga spoštuje in po njem živi

12. 10. 2024 17.20

Prostovoljni gasilci z vseh koncev Slovenije so dopopldne oblekli svečane uniforme in se zbrali v Celju. Na tamkajšnjem sejmišču so svečano obeležili 30-letnico Zakona o gasilstvu. Ob praznovanju so prejeli tudi posebno gasilsko vozilo, ki bo služilo javnosti pri ozaveščanju o požarni (ne)varnosti. Prvič se je po rdeči preprogi v tej vlogi sprehodil novopečeni obrambni minister Borut Sajovic. Tako kot njegov predhodnik Marjan Šarec je tudi on sam spisal lastno gasilsko zgodbo. Pred 17 leti je naredil gasilski izpit, je povedal za 24ur.com. V zakonu o gasilstvu, za katerega pravi, da so ga gasilci in državljani sprejeli za svojega, pa vidi tudi vzor za zakon o zdravstvu.

Kupil ploščo za nekaj evrov in s prodajo zaslužil za avto

26. 09. 2024 10.02

Rek, da se od spominov ne da živeti, za Damirja Vodopijo ne drži povsem. Že več desetletij namreč v gledališki pasaži med Nazorjevo in Čopovo ulico v Ljubljani prodaja rabljene vinilke, pa CD-je, DVD-je in kasete. Prodajalno je težko zgrešiti, saj po podhodu od trenutka, ko odpre vrata, odmeva nevsiljiva kitarska spremljava.

Ko se vojna preseli pod nebo, se konča viteštvo in začne pekel na Zemlji

22. 09. 2024 12.10

V drugi polovici druge svetovne vojne so nebo nad Slovenijo pogosto prekrila zavezniška letala, več kot 200 jih je – večinoma zaradi nemških flakov – padlo na tla. Med njimi je bilo tudi britansko vojaško letalo Spitfire, ki je sodelovalo v prvem letalskem napadu na Ljubljano. Pilot je izskočil in preživel, letalo pa se je ob padcu zarilo v mehka barjanska tla. Leta 2019 so v sklopu obsežne arheološke akcije izkopali njegovo srce, Rolls-Royceov motor Merlin, ki je bil kar 75 let v časovni kapsuli. 80 let pozneje so v Parku vojaške zgodovine Pivka z razstavo obudili spomin na obdobje, ko je na naše ozemlje padlo kar 8000 ton bomb, ki so pobile in ranile veliko ljudi ter povzročile velikansko materialno škodo.

Najtežja buča tokrat s 615 kilogrami, izmerili 'najdaljšo' bučo doslej

21. 09. 2024 21.34

Na državnem tekmovanju za najtežjo bučo v Mozirskem gaju je zmagal Uroš Fifolt, njegova lepotica je tehtala kar 615 kilogramov, so na spletnem omrežju objavili organizatorji.

Kako popeljati svojo Fantasy ekipo na vrh nogometne Evrope

17. 09. 2024 12.32

Za letošnjo sezono igre UEFA Fantasy Football, kjer lahko igrate tudi v naši ligi (Pro Plus Fantasy), je svojo ekipo ustvarilo že skoraj milijon uporabnikov. Ob novem formatu za Ligo prvakov pa se 'Fantasy selektorji' sprašujejo, kako se najbolje lotiti sezone s strateškega vidika in še posebej, kako naj sestavijo svoje ekipe za prvi krog, zato smo za vas pripravili nekaj koristnih nasvetov.

Top v zraku, hudournik na nebu in filmska zvezda med tanki

16. 09. 2024 14.30

Že pogled na nabito polno parkirišče in množica obiskovalcev pred vhodom sta v nedeljo dala vedeti, da se v Parku vojaške zgodovine Pivka dogaja nekaj posebnega. Ob vstopu pa – policisti, vojaki, gasilci, pripadniki civilne zaščite, konji in psi. Vozila, orožje, tanki, roboti. Pokanje in streljanje, hrumenje in brnenje, dimna zavesa, preleti letal, pristanek helikopterja ... Tretji dan ZgodoVikenda, prireditve ob zaključku sezone, je navdušil starejše, najmlajše pa pustil odprtih ust.

Pogled s palube in v notranjost mogočne 'stoenajstke'

14. 09. 2024 07.33

Novembra 2021 smo Slovenci napeto opazovali, kako so 40-tonsko 'stoenajstko', najstarejši in največji policijski čoln P-111, po 26 letih uporabe upokojili in ga s "prevozom stoletja" pospremili v zasluženi pokoj – svoj poslednji pristan je našel v Parku vojaške zgodovine Pivka. Ne samo, da so tam plovilo rešili pred razrezom, v zadnjem letu so ga restavrirali do te mere, da lahko obiskovalcem omogočijo, da se povzpnejo nanj in si ogledajo njegovo notranjost. Slovesna otvoritev bo na t. i. ZgodoVikendu, ki obiskovalcem ponuja še marsikaj.

30 centimetrov snega na Vršiču, težave in strah na območju Žalca

13. 09. 2024 06.20

Padavine se bodo danes čez dan vendarle nekoliko umirile, so pa potem, ko so v četrtek čez dan največ težav povzročile na Obali, zvečer za nevšečnosti poskrbele predvsem na Celjskem. Nastajale so namreč krajevno močne nevihte, zaradi katerih so hitro naraščali vodotoki in nastajali hudourniki. Na območju Žalca so imeli gasilci precej dela.

Nenavadna ljubezen: stoletni Franc spet v 'svoji tridsatčetverki'

08. 08. 2024 09.10

S poskočnim korakom in širokim nasmehom Franc Primožič, ki bo jutri napolnil častitljivih 100 let, premaguje stopnice Parka vojaške zgodovine v Pivki in se vzpenja proti poligonu, kjer ga čaka njegova "ljubica", kot pravi. In ko nekaj minut pozneje v hangarju zagleda T-34, sovjetski tank, kakršnega je sam vozil pred skoraj 80 leti, ne more skriti navdušenja. Z roko proti njemu začne pošiljati poljube. "Koliko spominov!" zavzdihne. Komaj čaka, da se vkrca.

'Če ne bi letel s tem avionom, bi bil čisto povprečen pilot'

13. 07. 2024 07.00

Pri njegovem snovanju so sodelovali Slovenci, prav tako pri poskusnih letih. Prva enota jugoslovanskega vojnega letalstva, ki ga je sprejela v oborožitev, je bila nastanjena v Cerkljah ob Krki. Jurišnik Soko J-22 Orel ni bil zgolj paradni simbol domače vojaške industrije in prijateljstva s Socialistično republiko Romunijo. Bil je dobro letalo, z napredno zahodno avioniko, ki se je, kljub nekaterim pomanjkljivostim, izkazalo tudi v praksi, pred romunsko verzijo orla s številko 206, ki se nahaja v Pivki, pripoveduje preizkusni pilot prvega orla Zvonko Knaflič. Upokojeni polkovnik je s tvegano, a premišljeno odločitvijo leta 1990 rešil novo letalo in za to prejel red za hrabrost.

Sodišče zavrglo obtožnico za načrtovanje umora skesanca Darka Nevzatovića

24. 06. 2024 10.37

Senat mariborskega okrožnega sodišča je zavrgel obtožnico, ki je 52-letniku s Hočkega Pohorja in njegovemu 48-letnemu bratu iz Maribora očitala sodelovanje pri načrtovanju umora Darka Nevzatovića, glavnega skesanca v zadevi slovenske celice Kavaškega klana.

Nova sezona priljubljene hrvaške serije Botri na POP TV

07. 06. 2024 14.54

Serija Botri, ki je osvojila srca gledalcev po vsej regiji, se vrača z novimi epizodami, ki bodo presegle pričakovanja vseh oboževalcev. Po napetem zaključku druge sezone se obeta še več razburljivih dogodkov v tretji sezoni, saj prihajajo novi zapleti, šokantni preobrati in zanimivi novi obrazi.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija

02. 06. 2024 07.00

Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

Od 'kazenske' vojašnice prek ruševin do enega največjih vojaških muzejev v Evropi

26. 05. 2024 07.00

Nekdanja italijanska vojašnica, arhitekturno impozantni kompleks z vojaškim muzejem, katerega pobudnik je neko noč umrl v skrivnostnih okoliščinah. Pozneje, v jugoslovanskem obdobju, "kazenska vojašnica", izjemno nepriljubljena pri vojakih in častnikih. Iz nje 26. junija 1991 ob 11.10 na ceste zapeljejo prvi tanki JLA, da bi v kali zatrli slovensko osamosvojitev. Propadajoč objekt, ki ga Slovenska vojska uporablja kot poligon za treniranje in v katerem leta 2001 posnamejo celovečerni film Zvenenje v glavi. Danes pa največji muzejski kompleks pri nas in eden največjih vojaških muzejev v Evropi, v katerem lahko vidite tudi podmornico.

Štiri desetletja na dnu morja, danes buri duhove v muzeju

25. 05. 2024 11.56

Nobena naprava, povezana z drugo svetovno vojno, skoraj 80 let po njenem koncu, ne vzbuja tolikšnega zanimanja in ne razburja toliko domišljije kot nemški šifrirni stroj enigma. Ker so nemški vojaki storili vse, da ne bi prišla v sovražnikove roke, je ohranjenih relativno malo. Ena od njih je 40 let ležala potopljena na dnu morja med Umagom in Savudrijo, nato pa se je po spletu naključij znašla v zbirki Parka vojaške zgodovine v Pivki. Tam so njeno zgodbo raziskali in dobili veliko odgovorov, ne pa še vseh. Enigma enigme je, kaj je ta sofisticirana naprava sploh počela na skromnem minolovcu? Njeno zgodbo pripoveduje razstava, ki je pred dnevi prejela veliko priznanje.

Predelava konoplje v medicinske namene: 'Ena od več možnosti v onkologiji'

03. 05. 2024 18.37

Ne le glede datuma posvetovalnih referendumov, ki se bodo bržkone odvili na dan evropskih volitev, politične stranke bodo na različnih bregovih tudi glede vsebine teh referendumov. Eden teh bo tudi o uporabi konoplje, mnenja glede legalizacije pa niso deljena le na političnem parketu. Medtem ko stroka pravi, da o učinkih konoplje vemo premalo, da bi posameznikom dovolili, da bi na svojih balkonih ali vrtovih gojili rastline in iz njih potem izdelovali pripravke, Janko Pirc, obsojen in nato oproščen, ker je gojil konopljo, da bi pomagal hudo bolnemu sinu in partnerici, pravi, seveda je potreben nadzor, ni pa prav, da bi rastlino ugrabile farmacevtske multinacionalke.