Vse, ki jim pripada vavčer, najbolj zanima, kdaj ga bodo lahko unovčili. Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil, da bodo vavčerji na transakcijske račune upravičencev nakazani do 15. aprila.
"Bistveno je, da bodo tega vavčerja deležne najbolj obremenjene in najranljivejše skupine ljudi. Toda pozor – ugodnosti bodo deležni vsi prebivalci Slovenije in vsa gospodinjstva, zlasti z ukrepom, ki razbremenjuje plačevanje položnic iz naslova omrežnine ter iz naslova za obnovljive vire energije in tudi trošarine. To predstavlja kar 35 odstotkov na povprečno položnico povprečnega gospodinjstva – okrog 30 evrov za povprečno gospodinjstvo. To velja za vsa gospodinjstva," je pojasnil Vrtovec.
Vavčer bo prejelo okoli 465.000 upokojencev, ki so imeli decembra največ 1000 evrov pokojnine; okoli 67.000 tistih, ki so bili decembra upravičeni do denarne socialne pomoči ali varnostnega dodatka, pa tudi do nadomestila za invalidnost. Vavčer bo pripadal tudi prejemnikom otroškega dodatka od prvega do vključno šestega dohodninskega razreda; takih je bilo v decembru okoli 139.000. Poleg tega pa pripada še prejemnikom dodatka za veliko družino, ki jih je približno 26.000, in rejnikom, ki so imeli decembra sklenjeno vsaj eno rejniško pogodbo. Solidarnostni energetski dodatek bo izplačan enkrat, le okoli 6000 tistih, ki imajo štiri otroke ali več, bo prejelo še dodatnih 50 evrov.
Na vprašanje, zakaj ga dobijo na primer velike družine, mama samohranilka z minimalno plačo pa ne, je Vrtovec odgovoril, da so velike družine znatno preobremenjene. "Tisti, ki ima štiri otroke, verjetno ogreva štiri spalnice. In zato potrebuje večje stanovanje, večjo hišo, vzdrževanje je dražje."
Ob tem je Vrtovec še namignil, da se lahko glede na to, da gredo ti predlogi sedaj v državni zbor, zgodijo izboljšave tudi na tem področju. "Ampak res je treba v prvi vrsti pomagati tistim, ki so najbolj obremenjeni. Govorimo zlasti o upokojencih," je dodal.
Kaj pa obrtniki in podjetniki? Obrtno-podjetniška zbornica odločevalcem očita, da so pri pripravi ukrepov za omilitev energetske krize pozabili na male obrtnike in podjetnike ter da bi bilo nepošteno in diskriminatorno, če bi bili mali poslovni subjekti, ki so najranljivejši del gospodarstva, znova izvzeti iz ukrepov pomoči. Kako jim odgovarja minister?
"Gospodarstvu smo pomagali s posebnim zakonom, kar 70 milijonov evrov bo šlo za to. Pripravljamo tudi posebno uredbo za energetsko intenzivna podjetja, ki bo težka okoli 20 milijonov evrov – se pravi, za tiste največje porabnike električne energije. Na drugi strani smo za mala podjetja prav tako znižali ceno omrežnine oziroma jih opravičili plačevanja. In vsak gospodarski obrat, vsako podjetje, vsak frizerski salon ali katera koli delavnica bo v naslednjih treh mesecih opravičena plačevanja omrežnine in prispevka za obnovljive vire energije. To pomeni, da se položnice tudi njim znižujejo za okoli 35 evrov," je odgovoril.
Toda tudi opozicija, ki ukrepe sicer pozdravlja, ministru očita, da so prišli z nekajmesečno zamudo. Zakaj tako pozno? "Ne, niso pozni. Vlada je namreč že v preteklosti, decembra prvič pomagala z enkratnim solidarnostnim zneskom upokojencem. Prav tako se je z rastjo cen življenjskih potrebščin dvignila minimalna plača. Torej je vlada tudi sistemsko urejala to področje, kar zadeva energetsko krizo," je odgovoril na kritike opozicije.
Kaj pa je zdaj z etažnimi lastniki, torej tam, kjer imajo v blokih skupne kotlovnice? Videli smo številne proteste po državi. Pravijo, da se ni zanje še vedno nič spremenilo – še naprej bodo plačevali več, če izvzamemo omrežnino in trošarino. Petrol bo sicer poskrbel, da bodo tisti, ki imajo skupne kotlovnice, prešli na gospodinjski odjem, a bo to z aprilom pomenilo podražitev zaradi zakupa dodatnih količin zemeljskega plina, ki je zdaj seveda dražji.
Vrtovec je ta del negiral; da to ne drži, saj so ta del v petek uredili v členu zakona, ki izenačuje pravice gospodinjskega odjema, tako da bo veljalo za vse enako.
"Končno bodo odpravljene te malverzacije, ki smo jim bili priča v preteklosti, in v bodoče se to ne bo več dogajalo. Žal zakon ne more biti retroaktiven, bo pa veljal v prihodnosti. In v naslednjih dneh se bomo sestali z dobavitelji plina, pa tudi z upravniki, ker imajo ti z njimi sklenjene pogodbe – kako poseči tudi v te pogodbe in kako razbremeniti ljudi. Lahko pa rečem, da tovrstnih malverzacij po zakonu, ki smo ga sedaj sprejeli, ne bo več."
Za konec je Vrtovec še pojasnil, da bo Slovenija denar za vavčerje črpala iz evropskega podnebnega sklada. "In ne iz proračuna. Država se ne bo zaradi tega nič bolj zadolžila."
KOMENTARJI (276)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.