Varčevanje da, a le do določene mere

Pravilnik določa najnižji možni delež porabe, ki ga boste morali plačati, tudi če boste dejansko porabili manj. S tem želijo preprečiti prekomerno varčevanje in ogrevanje na račun sosedov. Primeri, ko so stanovalci celo zimo preživeli ob zaprtih radiatorjih, niti niso bili tako redki. "Pretirano zniževanje temperature v stanovanjih povzroča vlago in plesni, ne omogoča več ustreznih bivalnih pogojev ter uničuje tudi konstrukcijo stavb. Stanovanja, ki imajo ves čas zaprte radiatorje, se ogrevajo pasivno, saj del toplote prehaja preko zidov, tal in stropa od sosednih ogrevanih stanovanj. Zaradi tega se stanovanja v večstanovanjskih stavbah tudi pri zaprtih radiatorjih praviloma ne ohladijo pod določeno temperaturo (cca. 14 -17 °C)," so na ministrstvu pojasnili odločitev, da bodo varčevanje dovolili le do določene mere.
Sprememba zadeva tudi najbolj potratne, saj je postavljena tudi zgornja meja porabe. Tako ne bo mogoče plačati več kot trikratnika povprečja. In razlog? V primeru prekoračitev gre ponavadi za tehnične napake, kot so napačna nastavitev delilnikov, neustrezno določeni korekturni faktorji ali neuravnotežen ogrevalni sistem, pravijo na infrastrukturnem ministrstvu. "Stanovanja, ki se pretirano ogrevajo, ob tem ogrevajo tudi sosednja stanovanja in skupne prostore z vsiljevanjem toplote skozi stene, strop in tla in jim tako nižajo stroške ogrevanja. Gre za obrnjen proces kot pri pretiranem varčevanju," pojasnjujejo.

"Velika poraba toplote lahko sicer nastane zaradi upravičenih razlogov, kot so bolezen, majhni otroci, starost, lahko pa je tudi posledica malomarnosti ali namernega pretiranega prezračevanja. V takšnem primeru gre za kršenje stanovanjske in gradbene zakonodaje," so še dodali.
Kakšen delež stroškov ogrevanja stanovanja bo imelo po novem stanovanje, ki bo imelo celo obračunsko obdobje zaprte radiatorje?
Odgovor ministrstva za infrastrukturo: Delež bo odvisen od deleža stroškov, ki se obračuna na osnovi odčitkov delilnikov oz. po porabniških deležih (50-80%) in preostalega deleža, ki se obračuna po površini. V postopku izračuna se bo porabniški delež stanovanja z zaprtimi radiatorji iz 0% dvignil na 40% povprečja (gledano na m2). Končni delež stroška za ogrevanje stanovanja z zaprtimi radiatorji se bo v praksi gibal nekje med 50% in 70% povprečja. Na drugi strani bo stanovanje, ki mu je bil porabniški delež navzgor omejen na 300% povprečja, dobilo končni delež stroška nekje v višini med 200% in 260% povprečja. Slednje stanovanje bo na položnici dobilo 3- do 5-kratnik stroška stanovanja z zaprtimi radiatorji, preračunano na m2 ogrevane površine, pri čemer je upoštevan tudi že strošek ogrevanja skupnih prostorov.
Delilniki so nas prisilili k varčevanju
Obračunavanje po porabi so uvedli, da bi stanovalce prisilili k varčevanju. Nekatere navade številnih Slovencev res niso bile prijazne do okolja. Zakaj bi pozimi prekomerno ogreval stanovanje, namesto da bi si oblekel jopico? In zakaj bi imel hkrati odprta okna in radiatorje? Strah pred visokimi zneski na položnicah je večino od tega odvrnil. Prav tako se je bilo nenadoma lažje odločiti za zamenjav oken ali podpisati soglasje za sanacijo fasade. Na vladi danes ugotavljajo, da je bila uvedba delilnikov pred šestimi leti upravičena. "Že v prvem letu po uvedbi delilnikov so bile zaznane korenite spremembe pri ravnanju, saj so prihranki pri energiji za ogrevanje v posameznih primerih znašali tudi do 30% in več," so sporočili.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.