toplote

Energetika Ljubljana prevzema novo plinsko-parno enoto

11. 03. 2025 14.10

Javno podjetje Energetika Ljubljana bo konec meseca prevzela novo plinsko-parno enoto v Termoelektrarni-toplarni (Te-TOL) Moste, je napovedal direktor Energetike Samo Lozej. Gre za pomemben korak k postopnemu razogljičenju proizvodnih virov podjetja, je dodal. Mestno podjetje je objavilo tudi nove cene elektrike za gospodinjstva.

Posebna obravnava invalidskih podjetij, Farme Ihan postale strateška naložba

07. 03. 2025 13.06

Vlada je na dopisni seji potrdila dopolnitve odloka o strategiji upravljanja naložb države. Z njimi so med drugim dodatno opredelili posebno obravnavo invalidskih podjetij v neposredni ali posredni državni lasti. Ta ostajajo uvrščena med portfeljske naložbe, a se bo z njimi upravljalo na način, kot da gre za strateške naložbe.

Ste naveličani zatohlega zraka? Aira ECO Plus prinese svežino v vaš dom brez odpiranja oken

17. 02. 2025 09.26

Zaprti prostori, težek in vlažen zrak ter neprijeten vonj – vse to so lahko razlogi za glavobole, utrujenost, nezmožnost koncentracije in celo poslabšanje težav z dihanjem, kot posledica zatohlega zraka. Naj ne bo več tako – s kakovostnim prezračevalnim sistemom z rekuperacijo lahko poskrbite, da bo zrak v vašem domu vedno svež, prijeten in čist.

'Po več letih skrivanja in sramovanja sem si le upala zaprositi za pomoč'

10. 02. 2025 08.33

V prvem mesecu letošnjega leta se je na naš humanitarni program Veriga dobrih ljudi obrnilo več kot 100 družin, ki potrebujejo pomoč. Težave, s katerimi se soočajo družine, so raznolike, a vsem je skupno to, da trenutno s svojimi prihodki ne zmorejo priti čez mesec. K slednjemu pogosto privedejo bolezni staršev in/ali otrok, izguba zaposlitve, ločitev, nasilje v partnerskem razmerju ali izredni stroški, kot so nakup kurjave, registracija avtomobila, včasih pa le nakup zimskih oblačil in obutve za otroke ter navsezadnje vsesplošna draginja in zvišanje rednih mesečnih položnic.

BLOG: Aerobna in anaerobna vadba v zimskem času

02. 02. 2025 08.13

Hladno vreme je precej omejilo možnosti za gibanje na prostem. Kaj torej storiti, da ostanete aktivni kljub mrazu? Seveda lahko izberete hojo v hribe, a pozimi se tudi ta precej omeji, saj so razmere pogosto nepredvidljive in nevarne. Ostanejo še hitra hoja, smučanje in tek na smučeh, a če vas zebe že pri odpiranju vrat, potem ... No, potem ste obsojeni na kavč. Ah, saj veste, da se šalim! Za vaše zdravje bomo vedno našli rešitev, pa če se vam zdi še tako nemogoča.

Javna dražba: večino elektrike iz Teša za letos kupil nizozemski Vitol

23. 01. 2025 10.34

Na javni dražbi za prodajo električne energije, proizvedene v Termoelektrarni Šoštanj (Teš) v obdobju od 1. februarja do 31. decembra letos, je večino električne energije kupila nizozemska družba Vitol Gas and Power. Dosežena cena se je na dražbi, na kateri sta elektriko kupila še Gen-I in HSE, gibala med 100 in 110 evri na MWh.

Nov režim za Teš, s katerim naj bi rešili njega in premogovnik

01. 01. 2025 14.02

Z novim letom se začenja nov režim delovanja Termoelektrarne Šoštanj (Teš), ki bo do konca aprila 2027 po novem izvajal gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za Šaleško dolino. Z novo ureditvijo naj bi preprečili stečaj Teša in Premogovnika Velenje ter ohranili delovna mesta do prestrukturiranja te premogovne regije.

'Toploto v hiši pogosto nadomešča predvsem s toplino objemov, smeha in ljubezni'

15. 12. 2024 17.41

V poletnih mesecih zelo radi opravljamo terenske obiske pri družinah, saj se je na topel sončen dan prav prijetno podati na pot in prepustiti pisarno preostalim sodelavkam. Lepo je zapustiti razgreto Ljubljano, se voziti po zavitih poteh s soncem obsijanega slovenskega podeželja in opazovati, kako se spreminja prelepa pokrajina, skozi katero se peljemo. Bujnost zelene okolice in modrina neba nad nami delujeta spodbudno in nam dajeta upanje in moč za soočanje s težkimi situacijami, ki jih srečujemo.

Sprejetje zakona o Tešu zaznamovala 'reklama Janševe knjige'

12. 12. 2024 19.46

Nenavadno - tako bi lahko povzeli sejo v državnem zboru. Na seji se je namreč vnel spor zaradi knjige Budnica Janeza Janše. SDS-ov poslanec je knjigo kar med sejo kazal kameram, predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič pa je po dveh pozivih, naj knjigo umakne in naj ne dela reklame, poslancu izrekla dva opomina in sejo prekinila. Na seji so sicer koalicijski poslanci sprejeli zakon s katerim naj bi vlada TEŠ in Premogovnik Velenje rešila pred stečajem in delovna mesta v Šaleški dolini.

DZ sprejel zakon o nadaljnjem delovanju Teša

12. 12. 2024 14.13

DZ je s 50 glasovi za in 14 proti sprejel zakon o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, po katerem bo Teš do konca aprila 2027 izvajal gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote. S tem naj bi preprečili stečaj Teša in premogovnika ter ohranili delovna mesta in vir ogrevanja do opredelitve dolgoročnih ukrepov.

Člen, ki prepoveduje električne bojlerje, črtali: 'Ne bomo se vtikali v stanovanja ljudi'

10. 12. 2024 13.25

V soboto je začel veljati spremenjeni pravilnik o učinkoviti rabi energije. Prvotni pravilnik iz 2022 je predvideval, da nekateri generatorji toplote, npr. tradicionalni električni bojlerji, z novim letom ne bi bili več dovoljeni. Sporni 17. člen, ki je omejeval ponovno vgradnjo električnih bojlerjev v obstoječe stavbe, če gre za sanacijska in vzdrževalna dela, so namreč črtali. Država se po besedah ministra Jožeta Novaka ne bo več vtikala v stanovanja in bivanjske navade ljudi.

Ukinitev beleženja odmora za malico, mesečno namesto dnevno beleženje podatkov

06. 12. 2024 06.52

ESS je na seji po več poskusih pogajanj na nižjih ravneh potrdil težko pričakovani kompromisni osnutek predloga novele zakona o evidentiranju delovnega časa. Ta med drugim predvideva ukinitev beleženja odmora za malico ter uvaja mesečno namesto dnevnega beleženja ostalih podatkov, je po seji dejal minister za delo Luka Mesec.

Vlada potrdila zakonski predlog za prehodno financiranje Teša

28. 11. 2024 06.19

Vlada je potrdila predlog zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, po katerem bo Teš od začetka leta 2025 do 30. aprila 2027 opravljal gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za Šaleško dolino. S tem se bo Teš izognil stečaju, v dolini pa bodo dobili dodaten čas za opredelitev alternativnega vira.

Golob izpostavil socialno varnost rudarjev, v pripravi 'prehodni zakon'

25. 11. 2024 16.18

Predsednik vlade Robert Golob je v luči dogajanja v Šaleški dolini in energetiki v Ljubljani sprejel predstavnike lokalne skupnosti iz Šaleške doline, sindikatov v Premogovniku Velenje in Termoelektrarni Šoštanj ter podjetja Holding Slovenske elektrarne. Premier je ob obisku izpostavil, da so njegova prioriteta rudarji in njihove družine. Opozoril je, da je za transparentno porabo sredstev in delovanje TEŠ-a nujen interventni zakon, ki ga bodo predstavili koalicijskim partnerjem.

Kako se pozimi spopadamo z vlago?

25. 11. 2024 00.15

Ko temperature padejo, se pogosto pojavi še en zimski neprijatelj – vlaga v zraku, ki lahko povzroči vrsto težav v vašem domu, od neprijetnega počutja do nastanka plesni. Ali tudi vi pozimi opažate vlago na oknih in hladnih zidovih? Aira ECO Plus je prava rešitev za vzdrževanje prijetnega in zdravega doma brez zimske vlage – sedaj tudi s 30% povrnitvijo investicije iz Eko sklada.

Omejitev vgradnje bojlerjev le pri novogradnjah in energetskih prenovah stavb

20. 11. 2024 14.44

Predlog spremenjenega Pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah, ki ga je Ministrstvo za naravne vire in prostor posredovalo v javno obravnavo, predlaga spremembo sporne določitve glede uporabe električnih bojlerjev in drugih električnih grelnih naprav na način, da bi prepoved veljala samo za novogradnje in v primerih celovitih rekonstrukcij objektov.

Kompleks Emonika naj bi zaživel v letu 2027

07. 11. 2024 13.17

Večnamenski kompleks Emonika s trgovskim središčem, dvema hoteloma, poslovnimi prostori in tremi stanovanjskimi objekti na območju novega potniškega centra v Ljubljani bo po napovedih investitorja, družbe Mendota Invest iz skupine OTP, zaživel v letu 2027. Gre za trenutno največji nepremičninski projekt v državi.

Vgradnja električnih bojlerjev po novem letu le ne bo prepovedana?

05. 11. 2024 13.53

Ali vgradnja električnih bojlerjev in grelnih naprav po novem letu ne bo prepovedana? Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je pozno popoldne sporočil, da bodo pravilnik o učinkoviti rabi energije popravili. Po velikem ogorčenju javnosti se je torej politika odločila za korak nazaj. K spremembi spornega pravilnika sta najprej pozvali manjši koalicijski stranki, nato je privolilo tudi Gibanje Svoboda.

Do konca leta daljinsko ogrevanje v Ljubljani cenejše

05. 11. 2024 10.43

"Zaradi ugodnega gibanja cen energentov bomo s tem mesecem do konca leta pocenili ceno toplote za vse odjemalce v Ljubljani za dobrih 12 odstotkov," je na novinarski konferenci ljubljanske občine pojasnil direktor Energetike Ljubljana Samo Lozej. Kot je pojasnil ljubljanski župan Zoran Janković, se daljinsko ogreva 48 odstotkov objektov v Ljubljani oziroma 60 tisoč stanovanj. Po novem letu bodo znova ovrednotili zakupe energentov in po potrebi določili nove cene. Janković je ob tem napovedal, da bi sežigalnico v Ljubljani lahko zgradili v naslednjih petih letih, trenutno se jim zdi najbolj primerna lokacija na Barju.

Konec električnih bojlerjev: v negotovosti uporabniki, prodajalci in monterji

04. 11. 2024 19.53

Nov pravilnik o učinkoviti rabi energije, ki z novim letom prepoveduje vgradnjo električnih bojlerjev in tudi grelnih naprav, kot so električni radiatorji in paneli, dviguje veliko prahu. Pravilnik namreč ne velja le za novogradnje, ampak tudi za starejše objekte. Kako bo to izgledalo v praksi? Kakšne so sploh alternative? Toplotna črpalka je denimo veliko dražja, poleg tega za manjša stanovanja ni primerna. Pravilnik je bil sicer sprejet že v mandatu vlade Janeza Janše oz. ministra Andreja Vizjaka, a do zdaj očitno ni bilo jasno povedano, kako velike spremembe prinaša.

Prepoved vgradnje bojlerjev: boste starega lahko zamenjali za novega?

30. 10. 2024 17.52

Z novim letom nas čakajo velike spremembe pri ogrevanju stavb in sanitarne vode. Pravilnik o učinkoviti rabi energije bo namreč s 1. januarjem prepovedoval vgradnjo navadnih bojlerjev in drugih grelnih naprav, kot so IR-paneli in ogrevalne plošče, če te naprave porabljajo elektriko iz javnega omrežja ali iz vira, ki ni obnovljiv vir energije. A pozor: omejitev ne bo veljala le za novogradnje, ampak tudi za energetske prenove stavb in vzdrževanje. Kaj pa če se vam bo pokvaril, ga boste lahko zamenjali za novega?

Ogorčeni delavci: 'Zakon ni sprejemljiv niti v najmanjših delih'

28. 10. 2024 07.43

Iztekla se je javna obravnava osnutka predloga interventnega zakona o prihodnjem režimu delovanja Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), po katerem bo TEŠ skupaj s Premogovnikom Velenje v okviru javne gospodarske službe namenjen ogrevanju prebivalstva in podjetij v Šaleški dolini. Predlaganim rešitvam nasprotujejo v lokalni skupnosti in tudi na GZS. Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije je ob tem ponovil, da izraža odločno nasprotovanje predlogu.

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje

18. 10. 2024 09.24

Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst

18. 10. 2024 08.58

Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Nova ljubljanska plinsko-parna enota v poskusnem obratovanju

17. 10. 2024 12.14

Nova plinsko-parna enota v Termoelektrarni Toplarni Ljubljana (TE-TOL) v Mostah je po pojasnilih Energetike Ljubljana že v poskusnem obratovanju, temu bo sledil njen polni zagon. V času poskusnega obratovanja bodo v soproizvodnji že proizvajali elektriko in toploto, ki bosta šli v omrežja.

Začetek kurilne sezone brez podražitve daljinskega ogrevanja

07. 10. 2024 06.00

Z novo kurilno sezono, v Ljubljani se je uradno začela prejšnji teden, se položnice za daljinsko ogrevanje ne bodo zvišale, nasprotno, v Murski Soboti se bodo ogrevali celo ceneje kot ob koncu prejšnje sezone. Med večjimi mesti bo daljinsko ogrevanje najdražje v Slovenj Gradcu.

Že kurite? Velik prihranek ob menjavi lesenih in alu/les oken

04. 10. 2024 00.15

Slaba okna so eden izmed glavnih krivcev za toplotne izgube in posledično visoke stroške ogrevanja.

Do toplotnih črpalk tudi s subvencijami do šest tisočakov

04. 10. 2024 06.00

Vse več gospodinjstev se odloča za zniževanje stroškov ogrevanja z vgradnjo toplotnih črpalk. Pri tem jim s subvencijami pomaga Eko sklad, ki je samo letos za to namenil dobrih 25 milijonov evrov. Subvencijo je mogoče dobiti tudi, če se odločimo, da se bomo namesto z oljem ogrevali na drva oziroma na biomaso. V nekaterih primerih znašajo tudi do 50 odstotkov priznane naložbe, je pa dobro vedeti, da subvencijo dobite v celotnem znesku le, če dokažete, da ste staro kurilno napravo odstranili iz hiše.

Golob: Gospodarske rezultate nam zavida vsa Evropa

01. 10. 2024 12.17

Premier Robert Golob je v parlamentu odgovarjal na poslanska vprašanja. Slovenija ima po njegovih navedbah takšne gospodarske rezultate, da jih ji zavida vsa Evropa. "Delamo na tem, da bodo taki ostali," je zatrdil in dodal, da je v tej luči oblikovan tudi predlog davčnih sprememb. Komentiral je še reševanje romskih vprašanj in prestrukturiranje Teša.

Spreminjajte svet s samooskrbo s soncem

30. 09. 2024 13.37

Ko gre za energetsko učinkovitost doma, šteje vsak korak. Tudi namestitev energetske rešitve, kot je sončna elektrarna z baterijskim hranilnikom.