Po poročanju Centra za toksikologijo in farmakologijo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana (UKC Ljubljana) so do zdaj v septembru obravnavali že 14 primerov zastrupitev z gobami, paciente pa so zdravili predvsem zaradi prebavnih motenj. Število zastrupitev se sicer skozi leta spreminja, največ pa jih zaznajo ravno v času gobarske sezone, ki poteka med septembrom in oktobrom. Zdravniki opozarjajo, da je največ pozornosti potrebne pri uživanju vloženih in zamrznjenih gob, veliko ljudi pa zboli zaradi uživanja gob, ki niso ustrezno pripravljene. Pogosto pa se zgodi, da tudi dobri poznavalci gob zamenjajo užitno s strupeno. Nevarna naj bi bila predvsem zamenjava štorovk s smrtno nevarnimi kučmicami, ki vsebujejo amanitin, in povzročijo odpoved jeter.
Posledica uživanja neustrezno pripravljenih gob so po navadi prebavne težave, podobni znaki pa lahko doletijo tudi tiste, ki so zaužili strupene gobe. Lahko se pojavijo slabost, bruhanje in driska. Nekatere strupene gobe lahko okvarijo tudi jetra in druge organe (najbolj znana in nevarna je zelena mušnica in njej sorodne gobe, ki vsebujejo med drugim strup amatoksin); določene gobe vplivajo na osrednje živčevje in povzročijo zmedenost, halucinacije in motnjo zavesti (rdeča in pantarjeva mušnica). Vzrok za zastrupitev je lahko tudi prevelika količina zaužitih gob v večernih urah, neustrezno shranjevanje ali priprava gob, uživanja starih, surovih ali razpadlih gob, neupoštevanje diete pri ljudeh z obolenji žolčnika, želodca, trebušne slinavke in podobno.
V diagnostičnem postopku je predvsem pomemben podatek o času, ki je pretekel od zaužitja gob do prvih znakov zastrupitve. Če znaki zastrupitve nastopijo v prvih 24 urah, moramo pomisliti na možnost zastrupitve s smrtno nevarno zeleno mušnico ali njej sorodnimi gobami. Zdravniki opozarjajo, "da se moramo v primeru kakršnih koli težav po zaužitju gob takoj posvetovati z osebnim ali dežurnim zdravnikom, ki bo na osnovi anamnestičnih podatkov in prizadetosti bolnika ocenil, ali je potrebna ambulantna oziroma bolnišnična obravnava".
Najbolj strupene oziroma smrtno nevarne so gobe iz skupin mušnic (zelena, pomladanska, koničasta), dežničkov, kučmic in luskinčkov, ki vsebujejo amatoksine. Te gobe poleg slabosti, bruhanja, driske in hudih krčev v trebuhu povzroče odpoved posameznih organov (jeter, ledvic in srca). Kljub najsodobnejšemu zdravljenju so tovrstne zastrupitve lahko končajo s smrtjo, zlasti pri otrocih, starejših osebah in bolnikih s pridruženimi boleznimi. V Sloveniji vsako leto še vedno beležimo en ali več smrtnih primerov zaradi zaužitja strupenih gob ali zapletov oziroma poslabšanja predhodnih bolezni po zaužitju sicer užitnih gob.
Zdravniki pozivajo gobarje, naj se držijo naslednjih 'zlatih pravil': - nabirajmo in jejmo le gobe, ki jih dobro poznamo; - gob naj ne uživajo majhni otroci, starejši in bolniki z dietami zaradi bolezni, kot so žolčni kamni, vnetje trebušne slinavke, rane na želodcu in dvanajstniku; - gobe uživajmo kot začimbo oziroma prilogo h glavni jedi, saj so težko prebavljiva hrana, zato jih tudi ne jejmo kot glavni obrok oziroma zvečer pred spanjem; - gobe morajo biti zdrave in ne razpadle ali črvive; - nabrane gobe ustrezno pripravimo čim prej (v prvih 24 urah), bodisi kot svež obrok hrane ali jih ustrezno konzervirajmo (npr. blanširamo in zmrznemo, sušimo); - gobe so dobro gojišče za bakterije, ne shranjujmo jih v "hladnih shrambah" ali hladilniku. |
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.