"S težavami na enoti za korporativno varnost sem bi seznanjen kmalu zatem, ko sem nastopil na funkcijo vršilca dolžnosti, mislim, da konec septembra lansko leto, in smo aktivno pristopili k reševanju teh težav," je na današnji novinarski konferenci, sicer namenjeni predstavitvi vsebine seje sveta Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana, pojasnil generalni direktor UKC Ljubljana Marko Jug.
Prav zato je na konferenco povabil tudi vodjo urada za pohvale in pacientove pravice ter pooblaščenca za nenasilje Nejca Seitla. Ta je pojasnil, da je v obravnavo prejel prijavo zaradi trpinčenja, nadlegovanja in spolnega nasilja. Podali so jo nekateri zaposleni v službi za korporativno varnost zoper svojega takratnega vodjo.
"Na podlagi preučitve vseh dokazov, opravljenih razgovorov s temi zaposlenimi in analize dogodkov sem sprejel lastno dokazno oceno, da takratni vodja službe ni izvajal mobinga oziroma nedovoljenega trpinčenja na delovnem mestu, saj sem ocenil, da ni šlo za neka ponavljajoča se in sistematična negativna oziroma žaljiva ravnanja," je dejal.
"To sicer ne pomeni, da pri svojem delu nisem zaznal drugih nepravilnosti, zlasti tistih, vezanih na kršitve pogodbe o zaposlitvi, kršitve etičnega kodeksa in kršitve pravil glede gibanja oseb v upravnih območjih," je poudaril.
Od žvižgača prejeli kopije posnetkov videonadzornih kamer
Seitl je med obravnavo primera namreč od žvižgača prejel kopije posnetkov videonadzornih kamer, na katerih je bilo razvidno "nespodobno vedenje takratnega vodje službe na upravnem območju v UKC Ljubljana". Žvižgač jih je posredoval z obrazložitvijo, da mu je takratni vodja službe naročil, da naj posnetke umakne in zavaruje, saj naj bi obstajal sum, da lahko te posnetke kdo izkoristi za izsiljevanje.
Kot je pojasnil Seitl, so na podlagi ugotovitev vodstvu UKC med drugim predlagali izredni notranji nadzor nad delom službe za korporativno varnost in njeno reorganizacijo. Nekatere od predlaganih ukrepov je vodstvo že izvedlo, druge še izvaja.
Delo nadzorne komisije je po Seitlovih besedah zelo zahtevno, saj se preiskava ne nanaša samo na videoposnetke, temveč so jo razširili tudi na druga področja dela službe. Do zaključka preiskave podrobnosti ne more razkriti, je dejal.
Kot smo že poročali, je bil nekdanji vodja službe za korporativno varnost Tavčar po naših neuradnih informacijah vpleten v incident na varovanem območju ljubljanskega UKC, kjer so prostori službe za korporativno varnost. Skupaj z neznano osebo naj bi se nespodobno obnašala in razbila tudi steklena vrata pisarne v tej enoti.
Ker so dogodek posnele videonadzorne kamere, naj bi Tavčar sodelavcu naročil, da sporne posnetke izbriše, da ga ne bi obremenili. Posnetki varnostnih kamer za več dni naj bi tako izginili.
Zaposleni v službi za korporativno varnost naj bi bili po naših neuradnih informacijah deležni tudi šikaniranja, pritiskov, groženj in nadlegovanja.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.