Minuli teden so v slovenjgraški bolnišnici obravnavali primer pacienta, okuženega z bakterijo E.coli. Po dveh dneh v bolnišnici so ga v četrtek izpustili v domačo oskrbo. Sedaj pa so testi še potrdili, da ne gre za smrtonosni sev omenjene bakterije EHEC, s katero se je okužilo več kot 2000 ljudi po Evropi in nekaj v ZDA in ki je doslej zahtevala 22 življenj.
Rezultati testov, ki so jih opravili na mariborskem zavodu za zdravstveno varstvo, so sedaj pokazali, da v tem primeru ne gre za smrtonosni sev E.coli O104, ki mori po Nemčiji, temveč za sev O157, so za 24ur.com potrdili v slovenjgraški bolnišnici. Kot so še povedali, je pacient v domači oskrbi, bolezenski znaki so izzveneli, njegovo stanje je dobro, je pa še vedno v stiku z zdravniki.
Bolnik je bil ves čas v Sloveniji, zato pravzaprav skoraj ni bilo možnosti, da bi se z bakterijo okužil npr. v Nemčiji, kjer so zaznali več kot 1600 primerov okužb in več smrtnih žrtev.
Marušič: V Sloveniji ni izrednih razmer
Minister za zdravje Dorjan Marušič je sicer danes z zasedanja ministrov EU za zdravje v Luksemburgu prenesel pomirjujoče besede, da v Sloveniji v tem trenutku ni izrednih razmer zaradi bakterije E.coli. Zatrdil je, da vse pristojne službe delujejo ustrezno in usklajeno ter da so na morebiten prihod nevarnega seva bakterije E.coli pripravljeni.
Minister je poudaril, da je med pogovori prevladoval pomirjujoč ton. V evropskem prostoru so se po njegovih besedah vse pristojne institucije ustrezno odzvale. Ob tem je izpostavil, da so sedaj vsa prizadevanja usmerjena v to, da bi se čim prej odkril pravi vir okužbe in ustavilo širjenje okužbe z nevarnim sevom bakterije.
Povedal je še, da bo pet strokovnjakov Evropske komisije odšlo v Nemčijo, in kot pozitivno izpostavil to, da lahko sedaj referenčni laboratorij v Rimu diagnozo postavi v 48 urah, ne šele v šestih dneh kot doslej.
Vsako leto v Sloveniji več bolnikov
Obstaja več različnih sevov bakterije E.coli, ki je sicer v okolju zelo razširjena. V Sloveniji tako po podatkih IVZ letno zboli za E.coli več bolnikov. Nekateri sevi so za človeka neškodljivi, nekateri pa lahko povzročijo različna obolenja.
Sev bakterije E.coli, katerega primere so po podatkih IVZ zaznali v Nemčiji, Veliki Britaniji, Španiji, na Danskem, Švedskem in Nizozemskem, je nenterohemoragična E.coli, ki tvori toksine.
Značilni bolezenski znaki pri okužbi s tega seva E.coli so driska, pogosto krvava, bolečine v trebuhu, lahko nekoliko povišana telesna temperatura. V večini primerov je bolezen blaga in v tednu dni mine sama od sebe, je navedeno na spletni strani IVZ.
Najpomembnejša je higiena
Pri približno 15 odstotkih otrok, ki so okuženi s tem sevom bakterije, pa se pojavi hud zaplet v obliki hemolitično uremičnega sindroma, pri katerem so prizadete predvsem ledvice. Pri odraslih je delež tega zapleta veliko manjši, vendar pa je v tem izbruhu večina obolelih odraslih, od tega več kot dve tretjini žensk.
Prenos okužbe na človeka je možen z okuženo hrano ali vodo, preko stika z živalmi, možen je tudi neposreden prenos z dotikom med ljudmi. Kot sumljivo živilo v izbruhih so bili pogosto navedeni surovo mleko in sir, goveje meso, različne vrste sveže zelenjave, nepasterizirani sadni sokovi.
Za preprečevanje okužb z enterohemoragično E. coli je ključnega pomena ustrezna higiena – temeljito umivanje rok, temeljito pranje svežega sadja in zelenjave, še preden jo olupimo, uživanje le dobro prepečenih, kuhanih ali pasteriziranih živil, meso mora tudi v notranjosti doseči 70 stopinj Celzija, mleko vedno prekuhamo, izogibamo se uživanju nepasteriziranih sokov, je navedeno na spletni strani IVZ.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.