Vodstvi Združenja občin Slovenije in Skupnosti občin Slovenije sta se včeraj sestali z ministrom za finance Dušanom Mramorjem. Ta jim je predstavil predvidene prihodke občin oziroma njihovo zmanjšanje za leto 2015. Kot so sporočili iz združenja občin, je za leto 2015 predvideno znižanje povprečnine na 494 evrov, odvzem sredstev za sofinanciranje investicij in zmanjšanje prihodkov od dohodnine do zneska primerne porabe občin.
To se združenju občin zdi nesprejemljivo. Pravijo, da višina povprečnine, izračunana na podlagi metodologije iz zakona o financiranju občin, za leto 2015 znaša več kot 662 evrov, kar glede na predlog vlade pomeni 344 milijonov evrov primanjkljaja za izvrševanje zakonskih nalog občin. "Če bo vlada vztrajala na predlaganem znesku, to za občine preprosto pomeni, da bodo postale kronični neplačniki in bodo prisiljene v zmanjšanje oziroma opustitev svojih zakonskih nalog," pravijo v združenju. Kot primer navajajo ukinjanje oddelkov v vrtcih in zmanjševanje nivoja socialnovarstvenih storitev.
Dodajajo sicer, da vlada ob sodelovanju občin pripravlja določene ukrepe za zmanjšanje izdatkov občin, vendar se bojijo, da – kot se dogaja vsa zadnja leta – predlagani ukrepi ne bodo prinesli resnega finančnega učinka. "Vsi standardi in normativi se namreč ohranjajo," pravijo v združenju občin.
Absolutno nesprejemljiv se jim zdi tudi odvzem sredstev za sofinanciranje investicij. Pravijo, da gre za odvzem sicer že zmanjšanega zneska sredstev za investicije v višini 23 milijonov evrov. "S tem predlogom prihaja vlada ven v obdobju, ko se zaključujejo projekti, sofinancirani iz evropskih sredstev iz finančne perspektive 2007–2013, kar bi lahko ogrozilo dokončanje projektov," pravijo. Dodajajo, da bo odvzem sredstev, ki se občinam dodeljujejo na podlagi indeksa razvojne ogroženosti, prizadel razvojno najšibkejše občine.
Če bo vlada vztrajala pri predlaganih ukrepih, bodo občine z ustavno presojo zavarovale dobrobit svojih občanov in avtonomijo lokalne samouprave, napovedujejo v združenju občin. Pogajanja med občinami in vlado se bodo sicer nadaljevala v torek.
Bohinjska občina naj bi zaradi zmanjšanja prihodkov odpuščala
V Bohinju zaradi napovedanih sprememb govorijo o odpuščanjih. Župan Franc Kramar pravi, da se ne želijo odpovedati investicijam, zato bodo v občini primorani odpuščati. "Izčrpali smo vse druge možnosti. Določena sredstva v proračunu so tudi namenska in jih ne moremo uporabiti za plače. Prav tako ne želimo varčevati pri vrtcu in šoli, zato bomo varčevali pri sebi," je pojasnil Kramar in dodal, da so pri iskanju rezerv na drugi področjih ugotovili, da je najbolj smiselno varčevati pri občinski upravi, kjer je 12 zaposlenih, in v režijskem, komunalnem obratu občine, kjer je 27 zaposlenih.
"Če želiš nekaj privarčevati, moraš najprej pogledati pri sebi. Tako bomo pionirsko naredili korak naprej in iz poslovnih razlogov odpustili šest ljudi iz administracije režijskega obrata in občinske uprave," je poudaril bohinjski župan, ki se zaveda, da je to neprijeten ukrep.
Hkrati meni, da bi se po njih morala zgledovati tudi država, da bi zmanjšala število birokratov in delovala bolj fleksibilno. "Manj administracije, več kanalizacije," je povzel in pojasnil, da v proračunu za investicije v prihodnjem letu načrtujejo od tri do štiri milijone evrov, največ za izgradnjo sekundarnih vodov.
Občinski svet je Kramarjev predlog o zmanjšanju števila zaposlenih, s katerim bi letno prihranili med 30.000 in 40.000 evrov oziroma osem odstotkov v masi plač, v prvem obravnavi proračuna na novembrski seji že potrdil. Drugič bodo občinski svetniki predlog proračuna za prihodnje leto obravnavali na seji v drugi polovici decembra.
Nekateri svetniki so na drugi strani podali predlog, da bi se odpovedali sejninam, s čimer bi letno lahko v občinskem proračunu privarčevali okoli 30.000 evrov. Župan se mora sedaj do tega predloga opredeliti, potem pa bi svetniki na naslednji seji lahko o njem odločali. Če bi se odpovedali sejninam, odpuščanje zaposlenih na občini morda niti ne bi bilo potrebno.
Na Bledu mehka metoda zmanjševanja števila zaposlenih
Na sosednji, blejski občini se s stalnim zniževanjem sredstev za občine v času krize spopadajo z zmanjševanjem števila zaposlenih po mehki metodi, tako da ne nadomeščajo tistih, ki se upokojijo. Hkrati so bili v osnutku proračuna za prihodnje leto primorani zmanjšati investicijske izdatke, a kot zagotavlja blejski župan Janez Fajfar proračun še vedno ostaja investicijsko naravnan, saj imajo za naložbe na voljo tri milijone evrov.
"Država nam je že veliko pobrala, sedaj pa nam zaradi začasne uredbe daje še 400.000 evrov manj, kot je predvideno v zakonu," je povedal Fajfar, ki si sicer v občinskem proračunu obeta nekoliko več sredstev iz nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča. Izdatki pa bi se nekoliko povečali, ker naj bi Toni Mežan podžupansko funkcijo odslej opravljal poklicno.
KOMENTARJI (490)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.