"Mislim, da je katra naredila najlepšo pot v svojem življenju," je v izjavi za medije dejal Borut Pahor. V nagovoru v Dravogradu je čestital družini Fratar in se zahvalil vsem ljudem dobrega srca. Kot je dejal, so se Korošci izkazali, in dodal, da je glas o katri šel tudi po Evropi in svetu.
Sporočil je, da so zbrali skupno 260.093,94 evra in da 5169 dobrotnikov čaka izid žrebanja. V žreb so bili vključeni vsi, ki so na račun Rdečega križa nakazali dobrodelna sredstva, ne glede na znesek. Akcija je uradno potekala cel marec, upoštevala pa so se nakazila, prejeta še do 3. aprila.
Novi lastnik je postal Tomaž Habjan
K zbranemu znesku je NLB na prireditvi dodala še 15.000 evrov, tako da je bilo skupaj zbranih 275.000 evrov. Pahor je nato izžrebal srečnega novega lastnika – to je postal Tomaž Habjan iz Selc na Gorenjskem.
Ko smo Habjana poklicali, je bil še povsem v šoku, saj je novico izvedel prav od naših novinarjev. Na vprašanje, kakšni so občutki, je povedal, da mešani, saj tega ni pričakoval. Da bo vložil denar, 50 evrov, se je namreč odločil zadnji dan. "Presenečen sem, ampak seveda vesel!" Zaupal nam je še, da si je vedno želel, da bi imel starodobnika, in da bo tudi on ta projekt nadaljeval v smeri dobrodelnosti. Kako konkretno, pa bo moral še razmisliti.
Pozneje je Habjan za oddajo 24UR pojasnil, da se po sinovi nesreči, ki je zdaj tetraplegik, odločil, da bo dobrodelno pomagal, ko bo le lahko. "Tudi moja nečakinja je med junakinjami 3. nadstropja in to je bil eden od razlogov, da sem vplačal. Pa tudi sin se je pred tremi leti poškodoval pri skoku v vodo in so ljudje kar precej pomagali, tako da bo tudi ta katra šla na ta način. To je bil tudi en razlog, da vsak mesec nekaj dobrodelno nakažem," je dejal.
Kakšno pot je že prepeljala katra?
Družina Fratar je za starodobnika, ki je bil v Pahorjevi lasti, v okviru njegove dobrodelne akcije Katra za dober namen na dražbi plačala 60.000 evrov. Sredstva je Pahor namenil Inštitutu zlata pentljica in društvu Junaki tretjega nadstropja, katro pa na slovesnosti 18. februarja na Vranskem predal družini Fratar.
A družina katre ni obdržala, pač pa je z njo v začetku marca zagnala novo dobrodelno akcijo. Bratje Fratar so z njo ves marec potovali po Koroški, opravili so vrsto obiskov, na družbenih omrežjih pa objavili številne fotografije in zahvale vsem, ki so darovali sredstva v okviru akcije.
Danes je v imenu družine Fratar izkušnjo z dobrodelno akcijo in občutke na prireditvi delila Ksenija Fratar Arčnik, ki je med drugim povedala, da se je zgodba s katro za družino Fratar začela, kot bi sedel na vlak z enosmerno vozovnico za pot v neznano, vendar z jasnim ciljem. "Vsi smo vedeli, da je pred nami pustolovščina. Da pa bo tako slikovita, pisana kot mavrica, ni upal nihče na glas povedati."
Na prireditvi so o svojih izkušnjah in premagovanju bolezni, posledicah in volji do življenja spregovorili tudi otroci in mladi, ki so preboleli raka in so posredno tudi prejemniki dela sredstev. Zahvalili so se vsem, ki so izpeljali obe dobrodelni akciji s katro, in tudi vsem, ki so darovali. Inštitut Zlata pentljica je med drugim s prejetimi sredstvi ustanovil Katrin sklad, iz katerega se bodo izplačevale žepnine in štipendije.
Akcija je povezala Koroško kot še nobena do sedaj, pa je zbranim na prireditvi dejal župan Občine Dravograd Anton Preksavec.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.