Osamosvojili smo se zaradi sebe, ne proti drugim, in to nam je dalo moralno podstat, je ob odprtju razstave fotografij ob 20-letnici Slovenije na Krakovskem nasipu v Ljubljani dejal premier Borut Pahor. Ker imamo po njegovem mnenju Slovenci ne glede na medsebojne razlike skupen pogled na to, kaj želimo biti v prihodnosti, bomo v tem tudi uspeli.
Pahor pravi, da je izjemno ponosen, ker je Slovenec, ker smo Slovenci Evropejci in ker "lahko našim otrokom brez utvar pokažemo pot naprej in jim tako, kot smo mi imeli sanje pred 20 leti, omogočimo, da sanjajo svoje sanje svobodno in ustvarjalno za naslednjih dvajset let in za njihove otroke". Pahor želi, da bi ta občutek ponosa čutili vsi, "ker si to zaslužimo, ker je to trenutek samozavesti – tiste, ki premaguje sprva nepremagljive ovire, kot so bile pred 20 leti in kot se morda zdijo danes".
Slovenija je po njegovih besedah postala neodvisna kljub negodovanju in celo nasprotovanju mednarodne skupnosti. "To nismo postali zato, ker smo sovražili Hrvate ali Srbe ali Bosance, ki so z nami prej živeli, ampak ker so njihove politične elite – zlasti v Beogradu – s svojo nedemokratično politiko brez vizije evropskega razvoja v bistvu ubijale naše sanje o našem razvoju," poudarja premier.
Lahko dosežemo nemogoče?
Z moralno držo za vizije in sanje, ki so moralne in v skladu z nekim zgodovinskim tokom, lahko po njegovem prepričanju dosežemo nemogoče. Kot pravi, je to veljalo pred 20 leti in velja enako tudi danes.
Zgodba o uspehu
Slovenija je po njegovem mnenju v 20 letih napisala zgodbo o uspehu, kar pa sicer ne pomeni, da ni poglavij o napakah in spodrsljajih ter o neizpolnjenih sanjah. Ob tem je ponovno poudaril, da zdaj v vseh teh težavah, ki zbujajo splošno nezadovoljstvo pri nas in drugod po svetu, Slovenija ostaja na varni strani radarja. "Imamo težave, ampak niso nepremagljive," je zatrdil.
Kot je dejal, so bile med nami razlike tudi pred 20 leti v času slovenske politične pomladi, v času osamosvojitve in tudi pozneje. Ampak če imamo Slovenci kot skupnost skupen pogled na to, kdo in kaj želimo biti v prihodnosti – razvita, odprta, strpna, svobodna družba kreativnih posameznikov, zavedajoč se pomena solidarnosti in med najbolj razvitimi državami – potem bomo v tem uspeli, je prepričan.
Tako bomo morda čez 20 let prišli z našimi otroki, ki se bodo spomnili letošnje obletnice, in rekli "pred 20 leti so ob obletnici govorili, da bodo naredili nov velik korak naprej, in zdelo se je nemogoče, ampak smo uspeli", je še dejal Pahor.
Imate posnetke osamosvojitvene vojne?
20 let pozneje začenjamo z akcijo zbiranja posnetkov osamosvojitvene vojne. Ker želimo preprečiti izgubo na trak ujetih zgodb, jih bomo v sodelovanju s filmskim arhivom zbrali, pretvorili v sodobno obliko in nekatere tudi objavili. Jih imate? Pošljite nam jih!
Torej, če imate foto- ali videomaterial iz 10-dnevne osamosvojitvene vojne in bi radi z njim zapisali zgodovino, nas pokličite na 01/589 32 52.
Če imate material že v digitalni obliki, nam ga lahko pošljete na elektronski naslov osamosvojitev@24ur.com ali prek obrazca, ki je objavljen na naši spletni strani.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.