Slovenija

Ustavno sodišče zadržalo del odloka: vlada mora preverjati upravičenost ukrepov

Ljubljana, 17. 04. 2020 13.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
V.Š., M.V.
Komentarji
703

Ustavno sodišče je zadržalo del odloka o omejitvi gibanja in vladi naložilo, da mora takoj po prejetju sklepa in nato vsaj vsakih sedem dni preverjati upravičenost ukrepov iz odloka. Ob upoštevanju strokovnih razlogov mora nato ukrepe podaljšati, spremeniti ali odpraviti, o tem pa obvestiti javnost, so sporočili z ustavnega sodišča.

 

Z ustavnega sodišče so sporočili, da so ustavni sodniki zadržali del odloka o omejitvi gibanja in vladi naložili, da mora takoj po prejetju sklepa in nato vsaj vsakih sedem dni preverjati upravičenost ukrepov iz odloka. "Ob upoštevanju strokovnih razlogov mora nato ukrepe podaljšati, spremeniti ali odpraviti, o tem pa obvestiti javnost," so sporočili z ustavnega sodišča.

Sodnika Klemen Jaklič in Marko Šorli sta napovedala delno odklonilni ločeni mnenji.

Odločitev o začasnem zadržanju ima po njihovem mnenju načelen pomen, zato so o začasnem zadržanju odločili kljub temu, da bo odlok 18. aprila prenehal veljati.

Po oceni vlade gre za 'resnično nujne zadeve v demokratični družbi'

Pobudnik je pravni interes utemeljeval s tem, da "odlok neposredno bistveno posega v osebno svobodo vseh oseb na ozemlju Slovenije" in predlagal, naj ustavno sodišče do končne odločitve zadrži izvrševanje odloka. Trdil je, da je bila na podlagi odloka že prizadeta njegova ustavno zagotovljena pravica do osebne svobode na način, ki ni utemeljen oziroma ni sorazmeren. Že goli poseg v to pravico naj bi pomenil nepopravljivo škodo, ki je ni mogoče nadomestiti.

Ustavno sodišče meni, da poseg v človekove pravice ni časovno omejen.
Ustavno sodišče meni, da poseg v človekove pravice ni časovno omejen. FOTO: Dare Čekeliš

Vlada je v odgovoru uvodoma navajala, da pobuda ne vsebuje pobudnikovega osebnega imena, zato naj bi jo bilo treba zavreči zaradi neizpolnjevanja pogojev. Nadalje je oporekala tudi temu, da je odlok v neskladju z ustavo. "Ker gre po oceni vlade resnično za nujne zadeve v demokratični družbi zaradi zaščite javnega zdravja in so ti ukrepi določeni z zakonom, omenjene omejitve po oceni vlade ne morejo biti ustavno sporne. Vlada pojasnjuje, da je imenovala posebno delovno skupino, ki je sodelovala pri pripravi omenjenega ukrepa, ključna pa so bila izhodišča zdravstvene stroke," piše v sklepu sodišča. 

Prav tako so zavrnili očitek pobudnika, da bi bilo treba za ukrepe, ki jih ureja odlok, predhodno razglasiti izredno stanje, ukrepe pa bi nato sprejemal državni zbor. 

Ustavno sodišče: V obeh primerih bi nastale težko popravljive škodljive posledice

"V obravnavanem primeru so posledice, ki bi jih povzročilo izvrševanje morebiti protiustavnega odloka, poseg v svobodo gibanja ter pravico do zbiranja in združevanja vseh oseb na območju Slovenije," v sklepu pišejo sodniki in dodajajo: "Posredno pa lahko zaradi teh posegov za posameznike nastanejo še številne druge težko popravljive ali nepopravljive škodljive posledice na področju telesnega in duševnega zdravja, premoženja, družinskega življenja in na drugih področjih."

A po drugi strani, je "namen uvedenih ukrepov zajezitev in obvladovanje epidemije covida-19. Ob upoštevanju tega so škodljive posledice, ki bi po drugi strani lahko nastale, (...) razširitev ali neobvladljivost epidemije covida-19, zaradi česar bi lahko bilo ogroženo zdravje in življenje posameznikov."

Ustavno sodišče tako ocenjuje, da bi tako v primeru nadaljnjega izvrševanja odloka kot v primeru njegovega zadržanja lahko nastale težko popravljive ali celo nepopravljive škodljive posledice. "Vendar pa je mogoče z delnim zadržanjem Odloka, ne da bi posegli v vsebino odrejenih ukrepov, njegove morebitne škodljive posledice za uresničevanje navedenih pravic iz ustave vsaj delno omejiti na način, da se na drugi strani ogroženost prebivalstva zaradi bolezni ne poveča. "

Ustavno sodišče: Poseg v človekove pravice ni časovno omejen

Ustavni sodniki so tako do končne odločitve zadržali izvrševanje 7. člena odloka, ki določa, da prepoved velja do prenehanja razlogov zanjo, kar ugotovi vlada s sklepom. "To pomeni, da so posegi v človekove pravice in temeljne svoboščine trajnejše narave, ker niso časovno zamejeni," opozarja ustavno sodišče in dodaja: "Tako urejanje ni nujno za dosego namena, ki ga odlok zasleduje. Enak namen bi bilo namreč mogoče doseči tudi z določitvijo, da bo vlada sorazmernost ukrepov periodično preverjala in jih podaljšala samo, če bo glede na vsakokratne razmere in mnenje stroke glede širjenja bolezni ugotovila, da so še potrebni."

"S tem bi bila možnost nesorazmernih posegov v človekove pravice in temeljne svoboščine zmanjšana, na drugi strani pa zdravje in življenje ljudi zaradi širjenja epidemije ne bi bilo nič bolj ogroženo," menijo. Izvajanja preostalih členov zato niso zadržali.

Glede prikritja osebnih podatkov pobudnika 

Ustavni sodniki so v sklepu še obrazložili odločitev, da se zaradi varstva zasebnosti v odločbi ali sklepu ne navedejo osebni podatki pobudnika. "Ustavno sodišče je po uradni dolžnosti odločilo, da so v obravnavanem primeru pogoji za prikritje identitete pobudnika izpolnjeni," so zapisali.

MNZ: Odločitev US bomo preučili in tudi spoštovali

Na ministrstvu za notranje zadeve bodo odločitev ustavnega sodišča, ki je zadržalo del odloka o omejitvi gibanja zaradi zamejevanja epidemije covida-19, preučili in jo tudi spoštovali. Odločitev o preverjanju upravičenosti podaljševanja ukrepov vsakih sedem dni podpirajo in pravzaprav že ves čas izvajajo, so poudarili.

"Takšno odločitev podpiramo oziroma jo v praksi skoraj vsakodnevno izvajamo, zato tudi tako pogosta sprememba predpisov," so poudarili na ministrstvu za notranje zadeve v odzivu na današnjo odločitev ustavnega sodišča.

Minister za notranje zadeve Aleš Hojs pa je na Twitterju ocenil, da je odlok o omejitvi gibanja prestal presojo ustavnega sodišča. "Ravnali smo prav! Del, ki je zadržan, ni problematičen. Vlada bo pač periodično ugotavljala, ali je izvajanje odloka še potrebno in ga, kot nalaga ustava, podaljševala ali preklicala," je dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (703)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kakafonijaprava
18. 04. 2020 16.49
+5
Ustavni sofniki, izdali ste visnegorsko kozlovsko sodbo. V dveh tretjinah obcin sploh ni okuzenih s korona virusom biti vsecen in si zagotoviti golf igranje- kaksafonija prava
Tartini22
18. 04. 2020 13.51
+0
Hvala,Jansa za tako omejitev gibanje. Iz ljubljane lahko pridejo na morje,jaz do sosednje Obcine (10km) pa ne morem, ker nimam week-endico se manj parcelo. Obvezno poraba maske v in presto gibanje .
saj bo
18. 04. 2020 13.47
-3
Vedno je zaželeno, da se opozicija oglaša, ampak to, kar zdaj počnejo, je višek. Vsak večer TV hiše pripeljejo ali posnamejo kakega levega brihtneža, ki potem graja vse aktivnosti vlade, čeprav le-ta sodeluje z vsemi vodilnimi strokovnjaki iz aktualnih panog in upošteva njihove smernice. Na dnevnem redu nasih medijev so permanentno maske, in skoraj vedno govorci zaključijo s tem, koliko je vlada zasluzila z njimi. Cel svet je bil nepripravljen na virus in vsi so delali napake. Vsi smo v istem zosu, povsod so sprejeti enaki, podobni ali se strožji ukrepi s policijskimi urami. Povsod se sesuvajo ekonomije. Mi nismo izjema in seveda je hudo, in verjetno bo še huje, pa vendar - saj ni vlada oznanila pandemije, ampak Svetovna zdravstvena organizacija. Namesto da bi mediji mirili ljudi, jih hujskajo in delajo nestrpne. Zaščitnih sredstev manjka povsod, vsaka država se dobesedno bori, da kaj pripelje za svoje ljudi. Pri nam pa bomo vlado postavili pred Ustavno sodišče zato, ker fantki nimajo modrih, punčke pa rožnatih mask.
jelenek
18. 04. 2020 12.41
+1
Vikendasi na moru, a ja se kupam u lavoru.Kde je pravda?
Sars2
18. 04. 2020 11.36
+1
Trenutno se na zalost ne more mic.Meje so zaprli,zdaj je pa samo odvisno od vlad v drzavah kaksnega diktaktorja imajo.Bolgarski predsednik pravi tisti privat ki imate zaposlene prodajte eno luksuzno vozilo in poplacajte delavce.Boljse v garazi brez 1 vozila kot delavci brez mesecnega dohodka
rena55
18. 04. 2020 11.12
+7
ukrep ne prehajanja mej je diktatorski in zaradi njega ni niti en manj okuzen a ustreza lopovski vladi
Streznitev
18. 04. 2020 15.40
-1
Ne ločiš dela strokovnih služb od dela vlade. Stroka predlaga, vlada pa sprejme odlok in Kacin nam prenese.
svetskicovek3
18. 04. 2020 10.47
-4
a ni evropsko sodisce za take spore bolj primerno? Se bo pa poslalo pisemce saj to ni danes tezava.
vinogradnik33
18. 04. 2020 10.10
+8
Ustavno sodišče ni hotelo jasno povedati , da je to kar počne ta vlada s tem omejevanjem svobode gibanja proti ustavno , da se jim ne bi zamerili !
Streznitev
18. 04. 2020 15.44
-1
Če ti en slehernik reče, da ne škropiti trt ga sigurno poslušaš, ker je ustavni sodnik in kompetenten zato.
ROMELS
18. 04. 2020 09.57
+3
Ta smrtno sovraži starejše upokojence.
svetskicovek3
18. 04. 2020 10.48
+2
Uporabnik437802
18. 04. 2020 09.52
+1
Napaka sodstva
ahim1225
18. 04. 2020 10.07
-4
Naše krivosodje ni vredno počenega groša, sicer pa so se v tem primeru odločili pravilno, samo identiteto "pobudnika" bi morali objaviti, po mojem je to kak sprijen levičar ali....
ahim1225
18. 04. 2020 09.40
+1
Prikritje identitete pobudnika ni potrebno, naj državljani vedo, kdo je bolj pameten kot strokovnjaki epidemiologi! Po moje je "pobudnik" sprijen levičar.
Lumpx
17. 04. 2020 21.39
+0
2 Hja tak to je bolj ko je clovek butast bolj si domislja da je pametnejsi od vseh okoli sebe. Med levicarji je neverjetno veliko taksnih. Res neverjetno veliko. Se Tercek je nad svojimi kompanjoni na koncu obupa in raje odsel.
Myway
17. 04. 2020 21.34
+5
Pravna stroka se ograjuje od nekaj čudnih ljudi, ki si pravijo ustavni sodniki. Odločitev - lahko da je vojna, ampak če se javno branimo, bomo vznemirili ljudi.Dejte se sicer branit, ampak kako je prav,, vam povemo po tem, ko bomo videli, kdo bo zmagal.
Lumpx
17. 04. 2020 21.41
-2
MyWay ++++++++ ja to je mantra levakov ... saj navsezadnje se ne bi smeli braniti niti pred invazijo "social turistov"! Po levasko je Najboljs da nastavimo vrat in d anam ga prerezejo.
toxicox
17. 04. 2020 21.28
+3
kdaj bo potem dokončna odločitev ustavnega sodišča
Myway
17. 04. 2020 21.32
+8
minkica91
17. 04. 2020 21.03
+7
to ustavno sodišče je nič od nič. Saj ukrepe nadzorujejo, oz. poročajo koliko so jih že dobili, da neupravičeno hodijo v drugo občino.
Stevo Rakijevi?
17. 04. 2020 20.59
+6
Ukrepi so na mestu. Ko bodo odpravili ukrepe bomo šli pa sodnike prosit za ukrep, da od mrtvih obudijo naše najdražje.
širimresnico
17. 04. 2020 20.49
+3
a se je rok čeferin izkazal?
kameltrajbar
17. 04. 2020 20.56
+9
Sem prebral...... Sirim ritnice..... 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
širimresnico
17. 04. 2020 21.35
-7
ti si jih kar širi , če ti paše. sam fant naj uporablja kodom, da ne bosta še kaj drugega fasala kot korono
Zmaga Ukrajini ......
17. 04. 2020 20.34
+9
In desnuhe seveda boli tudi to, da ne vedo kdo je bil pobudnik, in se mu ne morejo takoj "maščevati".
zek
17. 04. 2020 20.37
+4
So odlok razveljavili? NISO! In še zmeraj velja TOREJ??
Zmaga Ukrajini ......
17. 04. 2020 20.38
+12
Dokler ne bo končne odločitve, ga mora vlada vsak teden utemeljevati.🤣
Myway
17. 04. 2020 21.35
+3
To počne vsak dan, torej kje je ta modra odločitev? kozlovska sodba , da se osla po senci tepe
Lumpx
17. 04. 2020 21.41
-3
2 Hja tak to je bolj ko je clovek butast bolj si domislja da je pametnejsi od vseh okoli sebe. Med levicarji je neverjetno veliko taksnih. Res neverjetno.
Zmaga Ukrajini ......
17. 04. 2020 20.31
+1
In Hojsić se je hvalil s tem, hehehehehe... Če bi bila zadeva tako "čista", potem bi US dokončno odločilo in oba desnuha - Jaklič in Šorli, ne bi začela pesniti "delno" odklonilni mnenji. Desnuhi so spet "delno" dobili po prstih. 🤣
Oknaj 4
17. 04. 2020 20.30
+13
Sodstvo bi imelo sedaj končno čas da uredi vse sodne zaostanke ki so se jim nabrali v vseh teh letih ne pa da se vtikajo v trenutne urgentne razmere o katerih ti naduti osebki sploh nimajo pojma saj običajno živijo čisto v drugem svetu