Da je ukrep o omejevanju gibanja na občine smiselen, je jasen notranji minister Aleš Hojs, dokazuje število novookuženih.
Vendar, ali je vladni odlok tudi ustaven? Kot smo poročali že včeraj, bo ustavno sodišče o zadevi začelo razpravljati že jutri. Kdaj bo odločitev znana, v tem trenutku še ni mogoče napovedati, so nam sporočili z ustavnega sodišča. Prav tako niso razkrili pobudnika, ki je zadevo vložil. Za koga gre, ne ve, kot zatrjuje, niti notranji minister.
Da so te omejitve primerljive s tistimi v drugih državah in da z odlokom niso preprečili nujnih poti, so argumenti, ki so jih z ministrstva poslali sodišču. Ali ti argumenti držijo, bodo odločali ustavni sodniki. Kakšne nepravilnosti lahko ugotovijo? Odvetnica Nana Weber razlaga: Človekove pravice je mogoče omejiti, a način je bil tokrat napačen.
Organ, ki je sprejel odlok, je bila vlada, ta pa je izvršilna veja oblasti in ne zakonodajna. Človekove pravice se lahko omejijo z zakonom, pravi, mora pa biti razglašeno tudi izredno stanje, pri nas pa je razglašena le epidemija.
Da bi sodišče odločilo, da gre za postopkovno napako, je težko pričakovati, pravi. In kaj bi morebitna neustavnost odloka pomenila za državljane? Težko je napovedati, meni Webrova.
KOMENTARJI (189)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.