Uradni govorec vlade Jelko Kacin je v večerni izjavi za javnost dejal, da se zavedajo, da je obseg sprememb, ki jih je prinesel vladni megazakon oziroma prvi paket ukrepov za ublažitev posledic epidemije koronavirusa za državljane in gospodarstvo prinesel širok, ter da vsa področja in vprašanja v njem niso bila naslovljena.
Pospešeno pa že pripravljajo drugi korona zakon, ki naj bi vključil tudi vsa področja, ki jih je prvi zakon spregledal. "Namen tega zakona je pomagati državljanom in gospodarstvu, da čim lažje prebrodi krizo, ki nas je doletela," je dejal član vladne svetovalne skupine za pripravo ukrepov za omilitev posledic epidemije za državljane in gospodarstvo Ivan Simič.
"Zakonodaja je bila pripravljena v rekordnih 13 dneh, zaradi tega se tudi pojavljajo določene težave. Predvsem zaradi tega, ker nekatere zadeve, ki so bile pripravljene, niso bile informacijsko podprte," je priznal Simič. Pohvalil je Finančno upravo, ki se je po njegovih besedah dobro organizirala. "Odpravila je rek obrazec, ki je sicer še na voljo, do 23. aprila pa bo pripravljen nov, s katerim se bo lahko obračunavalo po veljavnem zakonu."
Furs je do danes prejel približno 16.000 potrjenih izjav samozaposlenih, je potrdil Simič. "Gre za kar veliko številko. Izjava, ki je pripravljena na spletni strani Fursa je dostopna preko mobilnih telefonov ali računalnikov, v obeh primerih se izjava izpolni zelo enostavno, tukaj ne opažamo težav."
Prejemajo pa veliko vprašanj zavezancev, ali izpolniti izjavo za en ali za vse tri mesece - Simič predlaga, da se izjava izpolni za vse tri mesece, saj trenutno še ne morejo vedeti, ali bodo izpolnjevali pogoje za prejem pomoči.
Strah samozaposlenih glede morebitnega neizpolnjevanja pogojev za državno pomoč je odveč, saj bodo lahko sredstva v primeru samoprijave vrnili brez obresti, je še zagotovil. "Če bodo prejemniki pomoči prihodnje leto ugotovili, da niso izpolnili pogojev, jim zakon omogoča samoprijavo Fursu v 30 dneh po oddaji obračuna in vračilo sredstev brez obresti," je pojasnil. Obresti se bodo obračunavale le v primeru namernega zavajanja, je poudaril."
Prva nakazila samozaposlenim, ki so zaprosili za oprostitev plačila socialnih prispevkov in izplačilo mesečnega temeljnega dohodka, bodo po Simičevih besedah 24. aprila. Takrat bodo sredstva prejeli tisti, ki bodo izjavo o upravičenosti vložili do 18. aprila.
"Tisti, ki bodo izjavo vložili od 19. do 30. aprila, bodo sredstva prejeli 10. maja. Tisti, ki jo bodo vložili od 1. do 31. maja, pa bodo sredstva prejeli 10. junija," je pojasnil. Poudaril je, da bodo tudi tisti, ki bodo izjavo vložili šele maja, prejeli vsa tri izplačila. "Nič ni izgubljeno," je dodal.
Spomnil je, da bo država za delavce, ki delajo tudi v času epidemije, podjetjem povrnila prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za dva meseca - približno dve tretjini vseh prispevkov, ki jih podjetja plačujejo ob izplačilu plač. "Pogoj pa je, da bodo morali vsi, ki bodo dobili povrnjene prispevke, delavcem izplačati krizni dodatek v višini 200 evrov. Ta bo v celoti oproščen vseh davkov in prispevkov," je pojasnil.
Podjetja, ki jim bo država povrnila prispevek za delavce, pripravijo običajen obračun plač, le da ne plačajo teh prispevkov. Kljub temu Simič delodajalcem priporoča, naj spremljajo evidence in so pozorni na to, kdaj bodo prispevki plačani. "Tisti, ki so že izplačali plače za marec in so prispevke plačali v celoti, bodo takrat, ko bo prispevke plačala država, imeli preplačilo in bodo lahko to poračunali ob izplačilu aprilskih plač," je dodal.
Delavci, ki so na čakanju na delo, bodo za ta čas prejeli 80-odstotno nadomestilo plače, vendar ne manj od minimalne plače, ki je določena pri dobrih 940 evrih bruto, in ne več od lanske povprečne slovenske plače, ki je znašala 1753 evrov bruto, je povedal.
Za april in maj prav tako ne bo treba plačati akontacije davka od dohodkov pravnih oseb in od dohodka iz dejavnosti. Je pa Simič opozoril, da je pomoč namenjena tistim podjetjem, ki jo dejansko potrebujejo. "Tisti, ki bodo po uveljavitvi zakona, torej po 11. aprilu, izplačali dobiček, bodo morali pomoč vrniti. To bodo morali storiti tudi, če bodo izplačali poslovno uspešnost ali nagrado poslovodstvu," je dejal.
Gantar ob prvem rahljanju omejevalnih ukrepov izpostavlja: Na daljši rok bomo živeli drugače
Minister za zdravje Tomaž Gantar je v telefonskem pogovoru s slovenskimi dopisniki v Bruslju po videokonferenčnem zasedanju ministrov EU za zdravje v povezavi z opuščanjem omejevalnih ukrepov zaradi pandemije izpostavlja zadržanost. Prvi val rahljanja vključuje odprtje nekaterih trgovin po vzoru Avstrije, tehnične preglede, delo v gradbeništvu in delno odpravo omejitev gibanja na občino, je povedal. Ob tem je izpostavil, da bomo na daljši rok živeli drugače.
V Sloveniji spremljajo dogajanje v drugih državah in iščejo možnosti za mehčanje tistih ukrepov, pri katerih je tveganje za ponoven izbruh večjega števila okuženih manjši, tudi na podlagi izkušenj sosednjih držav, je izpostavil.
Povedal je, da so že sprejeli odlok, s katerim so omogočili nenujne posege in postopke v zdravstvenih ustanovah, ki so jih v začetku epidemije z namenom reorganizacije zdravstvene službe začasno prekinili in omejili vse delo na nujne primere.
Na dopoldanski tiskovni konferenci pa je Gantar dejal, da smo krivuljo, ki je na začetku strmo, celo eksponentno rasla, uspeli preusmeriti v drugo smer in na tak način razmere stabilizirati. Dejal je, da bo tudi po sprostitvi ukrepov potrebno izogibanje tesnim medosebnim stikom še kar nekaj časa in dodal, da bo potrebno vzdrževanje medosebne razdalje dveh metrov, uporaba zaščitne maske in redna higiena rok še naprej.
"Tudi če danes nek ukrep sprostimo, bomo posledice te sprostitve lahko zaznavali šele nekje po dveh tednih, zato je postopnost še kako na mestu," je dejal Gantar. Dejal je, da je druga skrb v tem, da tovrstne bolezni potekajo v ciklih, zato je podatek o prekuženosti prebivalstva zelo pomemben.
Brecelj: Potrebna bo boljša organizacija
Kot je v oddaji 24UR ZVEČER povedal kirurg Erik Brecelj, bo, dokler bo virus še krožil med nami, potrebna učinkovita zaščita bolnišnic. To upočasni delo in zelo težko bo narediti toliko kot v običajnih pogojih dela. Zato je potrebna večja organizacija znotraj zdravstvenih ustanov, kar pa ne more doseči minister, ampak ustanove same. Meni, da je treba v proces vključiti več ljudi, zdravnikom s koncesijo pa ponuditi več dela. Učinkovita bi bila tudi komunikacija pacienta z zdravnikom prek spleta. Ves čas moramo biti pripravljeni na morebiten ponovni izbruh virusa, zato se moramo tudi bolje organizirati.
V trgovinah, lekarnah, poštnih poslovalnicah od danes obvezno razkuževanje rok
Vlada je spremembo odloka, ki določa ukrepe na zaprtih javnih krajih v času epidemije novega koronavirusa, sprejela na torkovi dopisni seji, veljati pa je začela danes. Poleg razkuževanja rok ob upoštevanju ohranjanja varne razdalje do drugih oseb še naprej ostaja v veljavi obvezna uporaba zaščitne maske ali druge oblike zaščite, kot sta šal ali ruta, ki prekrije nos in usta.
V vodstvu ministrstva za zdravje so že prejšnji teden opozorili, da ljudje rokavice pogosto uporabljajo napačno, in ljudem priporočali, naj namesto rokavic raje razkužujejo roke. Roke pa si je treba razkužiti pred vstopom v trgovino in prav tako po oddaji vozička.
V torek potrdili novih 28 okužb, umrlo pet ljudi
V torek so v Sloveniji potrdili 28 okužb z novim koronavirusom, opravili pa 1168 testiranj, je objavila vlada na Twitterju. Skupaj je okuženih 1248 ljudi. Zaradi covida-19 je hospitaliziranih 96 ljudi, 34 se jih zdravi v intenzivni terapiji, v domačo oskrbo so jih odpustili 13. V torek je zaradi covida-19 umrlo pet ljudi, doslej skupaj že 61.
Doslej so v Sloveniji opravili 37.114 testiranj, iz bolnišnic pa so v domačo oskrbo doslej odpustili 165 bolnikov s covidom-19.
V ljutomerskem domu starejših doslej ozdravelo deset stanovalcev in dva zaposlena
V Domu starejših občanov Ljutomer so ponovno testirali dvanajst okuženih stanovalcev, od tega je bilo devet negativnih. Tako je doslej skupno ozdravelo že deset oskrbovancev doma. Ozdravela sta tudi dva zaposlena.
Kar se tiče zdravstvenega stanja stanovalcev, je zdravnik v ZD Ljutomer Sašo Duh optimističen in pravi, da je večina obolelih stanovalcev brez večjih zdravstvenih težav. Tudi okuženi zaposleni prebolevajo okužbo brez večjih zapletov. Nekoliko težji potek bolezni pa ugotavljajo pri nekaterih pacientih, ki so bili že prej v paliativni oskrbi ali so bili slabšega zdravstvenega stanja ter so imeli tudi druge resne bolezni.
"Ne gre za bolnišnični oddelek. Vse stanovalce obravnavamo na način, kot da so vsi okuženi, zdravimo pa jih po najvišjih strokovnih načelih, ves čas pa smo v kontaktu s specialisti iz Splošne bolnišnice Murska Sobota in Univerzitetnega kliničnega centra Maribor ter širše. Vsi zaposleni v domu nosijo popolno zaščitno opremo, " je o stanju v domu še povedal Duh. Dodal je, da stanovalci nestrpno pričakujejo dan, ko se bodo lahko podali na sprehod v ozeleneli park v neposredni bližini. Pomagajo jim tudi zdravstveni delavci iz SB Murska Sobota, ki so jim uredili možnost prenočitve v bližini doma.
Žal pa širjenja okužbe niso popolnoma zajezili, saj se pojavljajo novi primeri tako med stanovalci kot med zaposlenimi.
Posebna raziskava: koliko je res okuženih?
Ob ugodnem trendu števila potrjenih primerov okužb z novim koronavirusom je sicer slišati vse bolj konkretne napovedi omilitev ukrepov, a tudi opozorila, da je treba omejitve sproščati postopoma.
Vodja svetovalne skupine v okviru ministrstva za zdravje Bojana Beović je v torek navedla, da se je po grobih ocenah v Sloveniji z novim koronavirusom okužilo od 3000 do 4000 ljudi. Napovedala je, da se na to temo v kratkem obeta posebna raziskava, s katero bodo skušali na populacijskem vzorcu oceniti število okuženih, ki niso bili pri zdravniku. Testiranja bodo po besedah Miroslava Petrovca, predstojnika Inštituta in vodjo laboratorija za diagnostiko virusnih infekcij, opravili na reprezentativnem vzorcu okoli 1000 do 1500 prebivalcev po vseh državi.
KOMENTARJI (1636)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.