Novica, da mora nekdanji ljubljanski nadškof in metropolit Alojz Uran zapustiti Slovenijo, je sprožila številna ugibanja. Danes sta se na dogajanje odzvala Uran in ljubljanski nadškof Anton Stres. V skupni izjavi sta izrazila obžalovanje, da se je v javnosti pojavilo toliko različnih domnev, "ki so med katoliškimi verniki in v celotni javnosti sprožile nemir in nezaupanje." Obžalujeta tudi, da so to nelagodje nekateri izkoristili za ponovno izražanje svojih nestrpnosti in predsodkov do Katoliške cerkve.
Nadškof Uran je v pokorščini sprejel navodilo, da se v bližnji prihodnosti začasno umakne iz Slovenije. "V tem ne vidiva kršitve človekove pravice do bivanja v domovini, ampak spoštovanje pravice Cerkve, da klerikom zapove kraj bivanja," pravita Stres in Uran.
"Vernikom sva hvaležna, da čutijo s Cerkvijo, s škofi in duhovniki, ter jih prosiva, da ohranijo edinost in zaupanje. Verjameva, da bodo vse stiske, ki jih v tem trenutku doživlja Cerkev, okrepile našo krščansko identiteto, zrelost in odgovornost zanjo. Zato jih tudi prosiva, naj v teh težkih časih okrepijo svoje molitve za Cerkev," sta še zapisala.
Takšnih izgonov zelo malo
Za tako hudo kazen, kot je izgon škofa ali nadškofa v tujino, se v Vatikanu odločijo le redko. Prekršek za odstavitev škofa bi moral biti zelo hud, izgoni pa so zelo redki. V Vatikanu se letno izve za dve do tri kazenski odstavitvi. Takšnih izgonov, kot naj bi doletel upokojenega nadškofa Alojzija Urana, pa je res zelo malo. Težko je tudi oceniti, pri koliko navidezno rednih upokojitvah gre za prisilne upokojitve. Škofje morajo namreč pri starosti 75 let papežu ponuditi svoj odstop, ta pa se nato odloči, ali bo lahko škof še nekaj let deloval ali se mora upokojiti. Vprašanje pa je, ali je šlo tudi pri Uranu, ki se je pred tremi leti upokojil uradno zaradi zdravstvenih razlogov, za kazensko upokojitev.
Vatikan razlogov za odstavitve ne navaja
Pred dvema tednoma je Vatikan uradno potrdil, da je odstavil 52-letnega slovaškega škofa, ki je bil med verniki zelo priljubljen. Vatikan je prek tamkajšnje nuncijature slovaške vernike pozval, naj papeževo odločitev sprejmejo in spoštujejo, drugih pojasnil za odstavitev pa niso dali. Je pa na Slovaškem splošno znano, da odstavljenemu škofu očitajo številne finančne nepravilnosti v njegovi škofiji.
Ali s tem ukrepom Vatikan krši človekove pravice?
Duhovniki in redovnice se prostovoljno odločijo, da se bodo podredili cerkvenim zakonom. Če se ukazom svetega sedeža ne bi podredili, ga Vatikan ne bi preganjal ali zaprl, pač pa bi ga razrešili iz duhovniškega stanu, s čimer do Cerkve ne bi imel več obveznosti.
Pri varuhu človekovih pravic RS pravijo, da so prejeli kar nekaj vprašanj v zvezi z izgonom Urana. Kot dodajajo, pa nimajo še nobenih verodostojnih informacij, na podlagi katerih bi lahko oblikovali stališče. "Varuh v okviru svojih nalog oziroma pristojnosti obravnava le kršitve oblastnih organov, ne more pa preiskovati domnevnih kršitev organizacij civilne družbe ali posameznikov," še pravijo.
Uran pripravljen tudi na test DNK, da dokaže resnico
Ukrep, ki je doletel Urana, je sprožil veliko vprašanj predvsem o razlogih zanj. Ugiba se namreč, ali so za njegov izgon mogoče krivi sporni posli mariborske nadškofije, za katere je Uran vedel in pri njih celo sodeloval, ali pa govorice o očetovstvu.
Uran, ki je med verniki zelo priljubljen, očitke o očetovstvu zavrača in javnosti sporoča, da je pripravljen narediti test očetovstva, če bi kdo od njega zahteval priznanje očetovstva. Zakaj potem prihaja iz Vatikana tako huda kazen? Uran, ki je že od maja nastanjen v Zavodu Svetega Stanislava v Šentvidu, je po besedah patra Bogdana Knavsa, ki je bil gost v oddaji 24UR ZVEČER, zaradi ukrepa zelo razočaran in prizadet.
Slovenska škofovska konferenca molči
Ukrepa pa včeraj niso želeli komentirati niti v nadškofiji Ljubljana, kjer pravijo, da gre v primeru nekdanjega ljubljanskega nadškofa Urana za dogovore, ki so potekali med njim in ustreznimi organi Apostolskega sedeža, zato se ne čutijo pristojne, da bi zadevo komentirali.
Ljubljanska nadškofija, tudi če bi v zvezi z Uranom karkoli bilo, nima nobenih pristojnosti, kajti vsi škofje spadajo v škofovski zbor, za katerega je neposredno pristojen Sveti sedež, pojasnjuje cerkevni pravnik Karel Bolčina. Tako po njegovih besedah tudi ni nujno, da Slovenska škofovska konferenca in ljubljanska nadškofija o odločitvi glede nekega slovenskega škofa kaj vesta. Lahko se sicer z njimi o odločitvi posvetujejo, ni pa nujno, saj je to "stvar kongregacije in škofa", pravi Bolčina.
Za pojasnila o tem, kaj se je dejansko zgodilo, je po pojasnilih Bolčine pristojen apostolski nuncij v Sloveniji Juliusz Janusz. Ta pa je trenutno na počitnicah, zato za pojasnila ni dosegljiv.
"Če se bo nunciju zdelo potrebno in pravilno, da o tej stvari kar koli spregovori, bo to po mojem on že naredil tako, kot je prav," je poudaril Bolčina.
Kot sicer pojasnjuje, prepoved bivanja in opravljanja službe na določenem ozemlju, ki naj bi doletela Urana, niti ni tako huda kazen. Po njegovih ocenah je najstrožji ukrep v Cerkvi odvzem duhovniške službe in suspenz iz kleriškega stanu.
Prepoved bivanja in opravljanja službe na določenem ozemlju pa po navedbah Bolčine v Cerkvi med drugim uporabijo v primerih, ko nekdo uči v nasprotju s krščanskim naukom, ko gospodarsko slabo upravlja škofijo, ko se aktivno vmešava v politiko ali tudi v primerih, povezanih s človekovim dostojanstvom, ki se nanašajo na spolnost, splav, trpinčenje ali umor.
Novico o izgonu je razširil župnik župnije sv. Jakob ob Savi Vlado Bizant, ki je v nedeljskih Oznanilih sporočil, da mora Uran čim prej zapustiti Slovenijo. Bizant je zapisal, da je za Urana "izgnanstvo iz domovine res huda preizkušnja", vendar da je odločitev Kongregacije za škofe sprejel, upa pa, da se bo lahko čim prej vrnil v domovino.
KOMENTARJI (1407)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.