"Če želimo trajno mobilnost, razogljičenje in doseči podnebne cilje, potem moramo okrepiti javni potniški promet," poudarja infrastrukturni minister.
Kot izhaja iz pogodbe, ki smo jo pridobili v uredništvu, bo njena veljavnost eno leto, upravičenci pa bodo tudi invalidi in vojni veterani. Pogodba sicer stopi v veljavo s 1. septembrom, infrastrukturni minister pa je na novinarski konferenci navedel, da bodo upokojenci mestni prevoz začeli brezplačno uporabljati s 1. oktobrom.
Vrtovec je pred podpisom na Bavarskem dvoru poudaril, da mora javni potniški promet postati 'hrbtenica prevozov' v Sloveniji. Napovedal je brezplačni prevoz v mestnem potniškem prometu za upokojence, osebe starejše od 65 let, invalide in vojne veterane. Potrebna bo le validacija vozovnice in potem bo lahko uporaba neomejena.
Stroški ocenjeni na pet do sedem milijonov evrov
Pravna podlaga za podpis omenjene pogodbe je zakon o prevozih, ki ga je DZ na predlog infrastrukturnega ministrstva sprejel junija.
"Izbrali smo določen količnik in po treh mesecih bomo videli, na kakšen način se bo ta količnik potem spreminjal. Ocenjeni stroški so ta trenutek med pet in sedem milijonov evrov. Gre sicer za veliko breme, ampak če pogledamo okoljski vidik, so ti stroški dejansko zanemarljivi," je navedel prevideno ceno stroškov na letni ravni, odvisno od števila potnikov.
Ljubljanski župan Zoran Janković je dodal, da zaradi te spremembe pričakujejo povečano število potnikov, vsake tri mesece pa opravljajo tudi analizo, ki bo pokazala, za kolikšno povečanje bo šlo.
Janković je ob tem pojasnil, da ima Ljubljana skoraj 100 avtobusov, ki jih poganja plin, nadaljujejo z nakupi avtobusov, prešli bodo tudi na električne avtobuse. Župan verjame, da bodo tudi s posodobitvijo železnice prišli do tega, da bo javni program v prevozih LPP, drugih avtobusnih prevoznikov in železnic omogočil, da se uporabijo trajnostni vidiki prevozov in da v Ljubljani ne bo vsak dan 120.000 avtomobilov.

Sledil bo Maribor, pa tudi dialog z drugimi mesti
Podpis pogodbe o poravnavi subvencije za izvajanje mestnega prevoza potnikov, upravičencev do subvencioniranega prevoza, s katero bo omogočen brezplačni prevoz z mestnimi avtobusi LPP-ja, je v Ljubljani spremljala tudi novinarska konferenca, popoldne pa je bil na vrsti še podpis z mariborskim županom Sašom Arsenovičem. V Mariboru sicer ne gre za take zneske kot v Ljubljani, je ob podpisu povedal Vrtovec - višina sredstev je nekaj več kot milijon evrov.
Mariborski župan je poudaril, da mora poleg države za prevoz skrbeti tudi lokalna skupnost. Ob tem se je pohvalil, da so v Mariboru kot prvi v Sloveniji podpisali pogodbo za dva električna avtobusa v vrednosti milijon evrov, od tega bo Eko sklad sofinancial približno 600.000 evrov.
"Prvi je socialni, drugi pa okoljski vidik," je minister pojasnil, zakaj želijo prevoz omogočiti čim širšemu krogu ljudi. Poleg Maribora želijo razširiti tudi drugod po Sloveniji, napovedal je dialog tudi z drugimi občinami, kot primer je navedel Novo Gorico in Velenje.
Dodal je, da razmišljajo tudi o ukrepih za zaposlene, ki jih želijo spodbuditi k uporabi javnega prevoza za pot na delovno mesto, napovedal pa je tudi pogovore s študentsko in dijaško organizacijo.
Kot smo že poročali, se bo s 1. septembra zgodila še ena sprememba – dijaki in študenti ne bodo več omejeni na relacijo od doma do šole, ampak bodo lahko v prostem času brez omejitev potovali na vseh relacijah medkrajevnega javnega prevoza potnikov v Sloveniji.
KOMENTARJI (492)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.