Pobudnik referenduma proti sprejemu zakona o zdravljenju neplodnosti Aleš Primc ostro obsoja izjave antropologinje Darje Zaviršek, ki pravi, da je nujno potrebna sprememba zakonodaje, ki bi omogočala oploditev tudi ženskam brez partnerja in ki bi omogočala rojevanje otrok ter posvojitve v istospolnih skupnostih.
"Pobudniki najnovejšega rušenja tradicionalnega družinskega življenja svoje teze utemeljujejo na dejstvu obstoja enostarševskih, posvojiteljskih in rejniških družin," pravi Primc.
"Nekaj žensk v Sloveniji ima očitno velik odpor do moških, kar se pač zgodi, ne morem pa razumeti, da tem frustracijam Fakulteta za socialno delo daje navidezno znanstveno legitimnost,“ navaja Primc. Obenem dodaja, da je nesprejemljivo, da take nesmisle in eksperimente s potencialno tragičnimi posledicami podpira tudi država s proračunskimi sredstvi.
"Pričakujem, da se bodo do te zlorabe opredelili tudi organi univerze ter minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Univerza in njene članice bi namreč morale biti odprt prostor znanja, ne pa lobistično orodje določene interesne skupine," navaja.
'Rušenje tradicionalne družine'
"Otrokom je treba pomagati, da bodo okolje in odnosi, v katerih živijo, v kar največji meri podobni tistim, ki so vzpostavljeni v tradicionalnih družinah, ne pa jih obremenjevati z nekakšnimi novimi tipi življenjskih skupnosti. Zlorabljati enostarševske, posvojiteljske in rejniške družine kot argument za rušenje tradicionalne družine je nestrokovno in neetično," dodaja.
"Upam, da najnovejše pobude, ki prihajajo s Fakultete za socialno delo, niso rezultat predvolilnih dogovorov in obljub strank sedanje koalicije organizacijam istospolno usmerjenih. Če pa gre za izvajanje morebitnih predvolilnih obljub, se mora sedanja koalicija zavedati, da je ponovno odprla strokovni, etični, vrednostni in kulturni boj, ki ga je enkrat že izgubila," poudarja Primc.
Na referendumu 17. junija 2001 je namreč proti sprejemu zakona, ki bi ženskam brez partnerja omogočil zdravljenje neplodnosti z oploditvijo z biomedicinsko pomočjo, glasovalo 72,36 odstotka volivcev, in to kljub temu, da je tedaj celotni državni vrh s predsednikoma države in vlade ta nenaravni zakon podpiral, še poudarja Primc.
NSi: Zveza med moškim in žensko edini naravni temelj za oblikovanje družine
Ob ponovnih pozivih po sprejetju zakona o umetnem oplojevanju samskih žensk v NSi opozarjajo, "da ima lahko izigravanje naravnih zakonov pogubne posledice za celotno družbo". Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je dolžnost države, da zaščiti zvezo med moškim in žensko kot edino naravno zvezo, ki je temelj za oblikovanje osnovne družbene celice.
Kot so zapisali, so leta 2001 aktivno sodelovali v referendumski kampanji, "s katero smo želeli zaustaviti sprejetje zakona, ki bi v nasprotju z naravnimi zakoni zdravim samskim ženskam omogočil umetno oploditev".
V stranki so tako prepričani, da bi bile največje žrtve tovrstnega zakona prav otroci, ki da imajo "pravico do naravne oblike družinske skupnosti, očeta in mame". "Pravice žensk so enake pravicam otrok, zato otrok ne more biti zgolj del standarda prestižne podobe nekaterih žensk," so še zapisali v sporočilu za javnost.
Obenem v NSi opozarjajo, "da bi morala država namesto zakonov o umetnem oplojevanju zdravih samskih žensk sprejemati predvsem zakone, ki bi spodbujali ustvarjanje klasičnih družin in omogočali njihovo človeka vredno življenje".
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.