Aktualno politično krizo v Sloveniji budno spremljajo tudi v tujini. V New York Timesu so zapisali, da se je Janševa koalicija sesula, a Janez Janša ni odstopil. Z argumentom, da bi predčasne volitve Sloveniji, ki se za las izogiba prošnji za mednarodno finančno pomoč, škodovale.
Bloomberg pa ob tem navaja, da je Janša z odhodom Virantove Državljanske liste v parlamentu ostal brez potrebnih 46 glasov, ki jih potrebuje za sprejemanje zakonodaje.
Napet položaj državi najbrž ne bo koristil, saj naša finančna situacija ni zavidljiva. Ob tem navajajo, da je državni sekretar na finančnem ministrstvu Dejan Krušec 15. januarja napovedal, da naj bi Slovenija letos prodala še za 3 milijarde evrov obveznic za poplačilo zapadlih kreditov, financiranje proračuna in dokapitalizacijo bančnega sektorja.
Ob tem poudarjajo, da je bila izdaja slovenskih obveznic na ameriškem trgu lani uspešna. "Država se očitno lahko financira, večje vprašanje je bančni sektor," pravi Peter Attard Montalto, strateg pri Nomura International Plc v Londonu, ki pa, kot piše Bloomberg, meni, da se nam v primeru poslabšanja razmer obeta znižanje bonitetne ocene.
Položaj pa že zdaj ni dober. Po padcu BDP v zadnjem obdobju se lahko primerjamo z Grčijo in Portugalsko, potrošnja je padla, izvoz pa tudi.
Že začelo se je slabo
Švicarski Neue Zürcher Zeitung pa piše, da je bila vlada Janeza Janše je od začetka zaznamovana s črnim madežem.
Številni so Janši bolj ali manj glasno očitali, da je poteptal voljo volivcev, ko je postal premier namesto Zorana Jankovića, katerega stranka je bila zmagovalka volitev.
Pravi pretres pa je seveda povzročilo poročilo KPK, zaradi katerega je Državljanska lista zapustila koalicijo, s tem pa je odšla tudi trenutno ključna politična figura v Sloveniji – finančni minister Janez Šuštaršič, ki ga ocenjujejo kot enega redkih neodvisnih finančnih strokovnjakov. In to v času, ko se je ravno začelo "zdravljenje bolnika", slovenskega bančnega sistema.
Je pa situacija v Sloveniji bolj zapletena, kot je videti na prvi pogled. Ena možnost je nezaupnica vladi, a zato bi potrebovali novega mandatarja, ki pa ga ni na vidiku. Nad Janšo razočarane koalicijske partnerice pa imajo tudi zelo omejen manevrski prostor, saj je prav vodja opozicije, formalno zamrznjeni Zoran Janković, v enakem položaju kot Janša. Tudi njega namreč bremeni poročilo KPK.
A na dolgi rok bo potrebna drugačna rešitev. Zavlačevanje in predčasne volitve bodo Slovenijo stale dragocenega časa za reševanje krize, po drugi strani pa bi se slabo končala tudi tretja rešitev – ignoriranje poročila KPK. To bi namreč na ulice vrnilo protestnike, meni avtor.
Hrvati: Kaj bi Janša brez Hrvaške?
Pozornost v Slovenijo usmerjajo tudi hrvaški in srbski mediji. Prve skrbi predvsem to, kako bi padec vlade in predčasne volitve vplivale na vstop Hrvaške v Evropsko unijo, saj Slovenija še ni ratificirala hrvaške pristopne pogodbe.
Komentator Novega lista meni, da je Janša pred največjim izpitom v karieri. Ni človek, ki bi izobesil belo zastavo in priznal poraz, na drugi strani pa Sloveniji grozi blokada in znižanje bonitetne ocene.
Komentator še piše, da ustava Janši vladanje z okrnjeno vlado omogoča še več mesecev, poleg tega Janšo opišejo kot enega najbolj trdoživih politikov v regiji, ki se ne da, pa čeprav bo imel v prihodnjih tednih zavezane roke, njegova vlada se bo namreč lahko lotevala le projektov, s katerimi soglaša večina.
Na primer z ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe, če Hrvaška pristane na slovensko izsiljevanje, meni komentator. In se obregne ob Janševo izjavo, da bo vztrajal tudi zato, da Hrvati ne ostanejo pred vrati EU. "Le kaj bi Janša, samooklicani vratar EU, brez Hrvaške?" se sprašuje avtor.
Novosti: Vsi so skregani
Srbske Novosti pa pišejo, da se je v Sloveniji šele zdaj globina slovenske politične krize razkrila v vseh svojih razsežnostih.
Vsi so skregani, trguje se na vse strani, javne in tajne koalicije so na delu, država pa tone vse globlje, pišejo. Janša je izgubil kompas, dogajanja v državi nima več pod nadzorom, vseeno pa se upira vsem drugim možnostim, razen tisti, da sam vodi vlado, ki je ni več.
A ker tudi "zamrznjeni Janković" ni možnost, so razmere v Sloveniji negotove, izhoda pa še ni na obzorju. Politični voditelji mrzlično iščejo novega premierja in najbrž samo še Janši ni jasno, da to ne bo on, dodaja avtor.
Vprašanje pa je, kdo bo. Za nekatere je nova zvezda slovenske politike spet Gregor Virant, nekateri si želijo tehničnega mandatarja, medtem ko politični realisti kot edino možnost vidijo predčasne volitve, sklenejo Novosti.
KOMENTARJI (1823)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.