Zgodilo pa se je ravno obratno, predlog je prišel v javnost in jo vznemiril. Prvi so svoje nestrinjanje s predlogom jasno sporočili obrtniki na današnjem srečanju s predsednikom vlade, minister za delo in socialne zadeve Luka Mesec, ki se je tudi udeležil dogodka, predloga ni želel komentirati, češ da gre za predlog poslanske skupine.
Od 125 zapisanih zahtev, ki so jih obrtniki in podjetniki včeraj naslovili na vlado, jih je na novo razburila predvsem 126. – nenapisana – zahteva, s katero so odločen ne namenili progresivnim prispevkom za dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Po predlogu koalicijske Levice bi državljane razdelili v sedem skupin, ki bi dopolnilno zavarovanje plačevali glede na bruto mesečno plačo – tisti do 1200 evrov oziroma višine minimalne plače bi plačali 15 evrov na mesec, tisti do 1400 evrov bi plačali 19 evrov, do 1.800 27 evrov, meja zdajšnje premije pa bi bila postavljena približno pri povprečni plači. Nato pa bi višine premije strmo narasle, tisti s približno dvakratnikom povprečne plače bi morali plačati že 73 evrov, tisti s plačo do 7.500 evrov 137 evrov, tisti s prejemki več kot 10.700 evrov bruto pa 200 evrov.
V studiu 24UR ZVEČER sta mnenja soočila vodja poslancev Levice Matej Tašner Vatovec in predsednik opozicijske Nove Slovenije Matej Tonin, ki takšnemu predlogu nasprotuje.
Poslanec Levice priznava, da je njihov predlog prišel prehitro v javnost, o njem so se namreč pogovarjali še pred prvomajskimi prazniki. "Dogovor je bil, da ga pošljemo koaliciji in strateškemu svetu v predogled in se začnemo o tem pogovarjati. Ne govorimo o tem, da je to amandma h končnemu zakonu in da gre za končne številke. Je pa dejstvo, da imamo v koalicijski pogodbi zapisano, da je potrebno dopolnilno zavarovanje urediti na bolj pravičen način. Po tem predlogu, kot smo ga mi izračunali, bi 1,2 milijona ljudi plačevalo enako ali manj, od 15 do 33 evrov. Tisti, ki so nad povprečno plačo pa nekoliko več." Ponovil je, da je to le začetek pogovorov, ki bodo verjetno pripeljali do neke drugačne lestvice.
Tonin na drugi strani pravi, da je paradoksalno, da je v slovenskem zdravstvu v zadnjih letih vedno več denarja, dostop do zdravnika pa vedno slabši. "Če primerjamo leti 2018 in 2022, lahko ugotovimo, da se je v zdravstveni blagajni zbralo milijardo evrov več denarja. Naš trenutni sistem ima solidarno konotacijo. Nekdo, ki ima minimalno plačo, danes v zdravstveno blagajno vplača nekje okrog 125 evrov. S povprečno plačo že plača okrog 280 evrov. Tisti, ki ima plačo okrog 2500 evrov neto, pa plača že skoraj 600 evrov. Solidarnost v slovenskem zdravstvenem sistemu je že upoštevana. To, kar je pa sedaj predlagala Levica, je pa napad na srednji razred. To pomeni, da nekdo, ki bo imel neto plačo nekaj več kot 1400 evrov neto, bo plačeval več." Tonin je prepričan, da se zdravstvene storitve za njih ne bodo izboljšale in da zaradi tega predloga Levice ne bodo prišli prej do zdravnika. "Moramo se začeti pogovarjati o drugačni organiziranosti zdravstva, ne pa o takih predlogih," dodaja.
Vatovec pravi, da obtožba, da gre za napad na srednji razred, ne drži. "Gospod Tonin je pozabil povedati, da je trenutno dodatno zdravstveno zavarovanje prispevek, ki ga mora vsak plačati, če želi polno zdravstveno oskrbo. Ne moremo reči, da je z obveznim prispevkom, ki ga plačujemo s plačami, zadoščeno tej solidarnosti. Tisti procentualni del, ki gre iz plač, je po naši oceni ustrezen. Dopolnilno zavarovanje v takšni obliki, kot je sedaj, kjer nekdo pri minimalni plači plača 35 evrov, enako midva, ki sva poslanca, pa se nam ne zdi pravično."
Tonin je predlog Levice označil za drakonski. "Vsakega, ki ima malenkost večjo plačo kot 1400 evrov, še bolj obdavči." S tem se bo pospešil beg možganov iz države, pravi in dodaja, da ga za bogate ne skrbi. "Vendar dopolnilno zavarovanje ni srčika problema zdravstvenega sistema. Zaradi tega ne bomo imeli več zdravnikov, zaradi tega ljudje ne bodo prišli prej do zdravnika. V tem trenutku bi potrebovali reorganizacijo zbirokratiziranega zdravstvenega sistema, predvsem na primarni ravni."
Vatovec je ponovil zaveze vlade in dejal, da že dolgo pripravljajo zdravstvene reforme. Omenjeni predlog pa, da je treba gledati kot del mozaika oziroma celote.
KOMENTARJI (331)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.