zdravstveno zavarovanje

Televizijski zdravnik Oz bo bdel nad ameriškima zdravstvenima skladoma

04. 04. 2025 07.46

Ameriški senat je v četrtek s 53 republikanskimi glasovi za in 45 demokratskimi proti izvolil televizijskega zdravnika Mehmeta Oza za vodjo centra, ki skrbi za zdravstvena sklada medicare in medicaid, poročajo ameriški mediji. Sklada za starejše in revne krijeta zdravstveno zavarovanje za približno 160 milijonov Američanov.

Fides z zahtevo ustavne presoje novele zakona o zdravstveni dejavnosti

03. 04. 2025 14.54

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides bo začel aktivnosti za vložitev zahteve za oceno ustavnosti novele zakona o zdravstveni dejavnosti, je odločil glavni stavkovni odbor sindikata. Zahtevali bodo presojo členov, ki jih označujejo za škodljive. Gre predvsem za člene, ki omejujejo dodatno delo zdravnikov v njihovem prostem času. Napoved sicer za zdravstveno ministrico Valentino Prevolnik Rupel ni popolno presenečenje.

Nekoč je bila najmodernejša na Balkanu, danes pa nihče ne (po)ve, kaj bo z njo

03. 04. 2025 07.00

Ekonomski, zdravstveni in socialni genocid. S temi ostrimi besedami na Jesenicah kritizirajo nedavno odločitev vlade – za katero pravijo, da je politična, ne strokovna – da bo nova regijska bolnišnica zgrajena v Kranju. Prihodnost že obstoječe Splošne bolnišnice Jesenice (SBJ), ki je bila ob odprtju najmodernejša v tem delu Evrope, je tako zdaj negotova. Na ministrstvu za zdravje so za 24ur.com zagotovili le, da bo ta ostala pomemben del zdravstvene mreže. Na zgornjem Gorenjskem pa vztrajajo, da so Jesenice regijsko zdravstveno središče, in borili se bodo, da tako ostane tudi naprej.

Razmejitev javnega in zasebnega: 'Zdravniki naj razmislijo, kje bodo delali'

02. 04. 2025 10.25

Poslanci DZ so na izredni seji s 50 glasovi za in sedmimi proti sprejeli novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje zdravstvo. Novela bo zdravnikom in drugim javnim zdravstvenim delavcem razen v redkih izjemah onemogočila dodatno delo pri zasebnikih, bodo pa lahko pod določenimi pogoji delali v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih. "Krepimo sistem, ki ne služi dobičku posameznika, temveč zdravju vseh," je sporočil premier Golob. Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel pa je ocenila, da bo prehodno obdobje dovolj dolgo, da lahko zdravniki razmislijo, kje in na kakšen način bodo delali. V sindikatu Fides so napovedali uporabo vseh pravnih sredstev, da "škodljivi" členi novele ne bodo stopili v veljavo, razmišljajo tudi možnosti vložitve zahteve za ustavno presojo novele.

'Zaradi težke diagnoze nama grozi deportacija'

02. 04. 2025 10.02

Britanskemu paru, ki zadnja leta živi v Avstraliji, grozi deportacija. Ker so 30-letnici diagnosticirali multiplo sklerozo, so jima avstralske oblasti zavrnile vlogo za stalno prebivanje. V skladu z avstralsko politiko priseljevanja lahko oblasti tujim državljanom, ki ne izpolnjujejo zdravstvenih zahtev, zavrnejo bivanje v državi. V primeru Britanke so ocenili, da bi njeno dolgoletno zdravljenje predstavljalo preveliko finančno breme za avstralsko zdravstveno blagajno.

Boštjančič in Prevolnik Ruplova za premislek o neprofitnosti koncesionarjev

25. 03. 2025 12.44

Minister za finance Klemen Boštjančič in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel sta v DZ poslala dopis, v katerem pozivata k premisleku o določilu predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev. Opozorila sta na bojazen, da rešitev ne bi dosegla namena in bi bila lahko predmet ustavne presoje.

Zdravniki posvarili pred posledicami novele zakona o zdravstveni dejavnosti

24. 03. 2025 11.15

Več kot 4000 zdravnikov je v javnem pismu poslancem DZ, ki bodo v četrtek odločali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, posvarilo pred posledicami novele. Novela bi lahko vodila v zmanjšanje števila zdravstvenih storitev in bi ogrozila nekatere stroke, je opozorila predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović.

Ali se dodatna zdravstvena zavarovanja (sploh) splačajo?

23. 03. 2025 07.00

Zasebne zdravstvene zavarovalnice vse bolj oglašujejo prostovoljna zdravstvena zavarovanja. V svojih ponudbah za nekaj deset evrov na mesec obljubljajo hiter dostop do specialista. Ker so čakalne dobe v javnem zdravstvu pogosto (pre)dolge, mnoge ravno te obljube prepričajo. A pozor: eden največjih koncesionarjev pri nas, ki je hkrati tudi zasebnik v lasti dveh zavarovalnic, ki tržita dodatno zdravstveno zavarovanje, opozarja, da se na dolgi rok ta zavarovanja ne bodo izšla.

Pot do ortodonta traja leta, pacienti 'bežijo' na Hrvaško

22. 03. 2025 13.14

Če si želite poravnati zobe preko zdravstvenega zavarovanja, lahko minejo leta. V Sloveniji so večletne čakalne dobe žal realnost. V Zdravstvenem domu Ljubljana, največjem v državi, prvi termin za ortodonta z napotnico "zelo hitro" dobite šele čez dve leti. Če ste "redno" napoteni, je čakanje še daljše. Rezultat? Pravi eksodus pacientov v tujino! Samo lani je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije odobril skoraj 2000 povračil za zobozdravstvene storitve v tujini, pogosto na Hrvaškem. Kar 500 več kot leto prej. Največ vlog je bilo za ortodontsko zdravljenje.

Sprememba tik pred zdajci: za opravičilo ne bo treba plačati

21. 03. 2025 17.14

Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo, so si pa na Združenju za pediatrijo tik pred zdajci premislili: za zdravniško nebo treba plačati.

Izkoriščamo neomejeno bolniško ali smo Slovenci res večkrat bolni?

20. 03. 2025 16.11

Zlorab bolniških odsotnosti ni malo. Recimo takšnih, ki zbolijo dan pred vikendom, ali pa takšnih, ki so odsotni z dela več kot 10 let. To so skrajnosti bolniških, ki so v Sloveniji posebnost. Gre za izkoriščanje neomejene bolniške ali smo Slovenci res večkrat bolni? Ministrstvo za zdravje predlaga, da bi bolniška lahko trajala največ dve leti, zdravnik pa bi lahko pacientu dodelil do tri mesece bolniške in ne več 30 dni kot do zdaj, ves ta čas pa bi seveda morali tudi jamčiti, da je upravičeno bolniško odsoten.

Gradnja zasebne bolnišnice sredi Ljubljane zraven URI Soča se bo začela

20. 03. 2025 06.00

30 milijonov evrov težka investicija, štiri velike in dve mali operacijski dvorani, še enkrat več diagnostičnih ambulant. To bo v zasebni bolnišnici, ki bo v predvidoma treh letih zrasla v neposredni bližini rehabilitacijskega centra Soča. Po tem, ko smo v rubriki Dejstva pred dvema letoma in pol razkrili, da je Diagnostični center Bled preko svojega nepremičninskega podjetja od ljubljanske občine kupil zemljišče za bolnišnico, je takratni minister za zdravje Bešič Loredan napovedal, da bo država zemljišče odkupila nazaj in gradnjo preprečila. A zgodilo se je ravno obratno.

Zdravstvenemu domu Tolmin grozi kolaps nujne medicinske pomoči

13. 03. 2025 17.14

Zdravstvena inšpekcija je šestim od 14 zunanjih zdravnikov, ki prek statusa samostojnega podjetnika opravljajo dežurstva v nujni medicinski pomoči Zdravstvenega doma (ZD) Tolmin, vročila opozorila pred prepovedjo opravljanja dejavnosti. Direktor ZD Primož Uršič opozarja, da od 20. marca ne bodo zmogli zagotavljati neprekinjene nujne pomoči.

Prva podpisnica pobude o tem, zakaj je boj za varen splav še vedno pomemben

08. 03. 2025 11.47

Zastavljeni cilj – zbrati milijon podpisov po vsej Evropi – so dosegli v le nekaj mesecih. "Ni me presenetilo, v kampanjo sem verjela in resnično sem se razveselila tega mejnika," pravi sociologinja Marjeta Mencin, ki je bila tudi prva podpisnica pobude za varen in dostopen splav v EU. A boj s tem še ni končan, ta se šele začenja, poudarja sogovornica, s katero smo se pogovarjali ob 8. marcu. Politična klima se namreč spreminja iz dneva v dan, v vzponu je radikalna desnica, ki, kot poudarja, s seboj prinaša tudi patriarhalne težnje. Zakaj je pravica do splava in pravica ženske do odločanja o lastnem telesu tako pomembna?

NSi za možnost brezplačnega prenosa delnic Vzajemne na družinske člane

07. 03. 2025 14.07

V NSi predlagajo spremembo zakonodaje, s katero bi omogočili brezplačen prenos delnic Vzajemne na družinske člane. Kot je pojasnil vodja poslanske skupine Janez Cigler Kralj, imajo v mislih predvsem starejše, ki bi jim bile delnice iz različnih razlogov lahko v breme. Za preprečitev zlorab bi podrobno določili potencialne upravičence.

'Za dopolnilno zavarovanje bi danes plačevali preko 60 evrov mesečno'

03. 03. 2025 14.54

Državljani bi za dopolnilno zdravstveno zavarovanje plačevali več kot 60, morda celo 70 evrov mesečno, je v odgovoru na poslansko vprašanje dejal predsednik vlade Robert Golob. S štirimi zakonskimi predlogi, ki jih bo prihodnji teden obravnaval odbor DZ za zdravstvo, pa se bo uspešno zaključil velik del zdravstvene reforme, je napovedal.

Več denarja za zdravstvo, klinična centra dobita skoraj 32 milijonov

27. 02. 2025 16.43

Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za leto 2025. Med drugim so dodatna sredstva namenili tudi za UKC Ljubljana in UKC Maribor. Centroma so v uredbi dodatno skupaj namenili 31,6 milijona evrov, in sicer zaradi zahtevnosti obravnav in zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva. Skupni obseg dodatnih sredstev za letos je 91,4 milijona evrov. Od tega je 55,4 milijona evrov namenjenih boljšemu vrednotenju in širitvi programov. Pri preostalih 36 milijonih evrov pa gre za nerealizirane širitve iz preteklih let.

Ne pozabite na opredelitev glede izplačila deleža v Vzajemni

27. 02. 2025 06.41

Upravičenci do deleža pri statusnem preoblikovanju Vzajemne, ki ne presega 120 evrov, lahko še danes zahtevajo delnice zavarovalnice. Če se ne bodo opredelili, bodo prejeli izplačilo v denarju. Zanj jim za zdaj še ni treba storiti ničesar. Prav tako se ne mudi upravičencem z deležem nad 120 evrov, saj bodo v vsakem primeru prejeli delnice.

Obvezni zdravstveni prispevek s 1. marcem višji za 2,17 evra

26. 02. 2025 14.51

Obvezni zdravstveni prispevek bo s 1. marcem višji za 2,17 evra in bo znašal 37,17 evra, je objavljeno v uradnem listu. Prispevek trenutno znaša 35 evrov. Kljub napovedim, da bo obvezni zdravstveni prispevek odvisen od višine posameznikovih dohodkov, pa za zdaj ostaja za vse enak.

Vzajemna drega neopredeljene, izteka se rok za opredelitev glede izplačila deleža

25. 02. 2025 12.22

Za izplačilo deleža pri statusnem preoblikovanju Vzajemne v delnicah se je odločila približno desetina upravičencev, ki imajo možnost izbire in so Vzajemni posredovali svojo izjavo. Ostali želijo izplačilo v denarju. Upravičence, ki podatkov še niso posredovali, v zavarovalnici pozivajo, naj to storijo čim prej.

Boste izbrali delnice? Vzajemna: Z odprtjem trgovalnega računa ne hitite

22. 02. 2025 18.08

Najpozneje v prihodnjih dneh se morajo upravičenci do vračila deleža premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja pri Vzajemni v višini do 120 evrov odločiti, ali želijo izplačilo v denarju ali delnicah. Upravičenci z višjim deležem bodo v vsakem primeru prejeli delnice, a jim z odprtjem trgovalnega računa ni treba hiteti.

SDS zahteva opravičilo Goloba in Sukičeve, oba ostajata kritična

21. 02. 2025 17.11

V poslanski skupini SDS od predsednika vlade Roberta Goloba in podpredsednice Državnega zbora Nataše Sukič zahtevajo opravičilo za, kot pravijo, laži, ki sta jih izrekla v preteklih dneh. Če se ne bosta opravičila, bodo zoper predsednika vlade vložili interpelacijo o delu vlade, zoper Natašo Sukič pa predlog za njeno razrešitev z mesta podpredsednice Državnega zbora. Golob je sicer v četrtkovi oddaji 24UR ZVEČER povedal, da vlada ne bo predčasno odšla, še več, na krilih treh glavnih reform ji napoveduje volilno zmago.

Obljuba Maticu in drugim: država bo uredila kritje zdravljenja z genskimi zdravili

21. 02. 2025 10.25

V Društvu Viljem Julijan so v začetku februarja začeli zbirati podpise za peticijo, da bi država krila stroške zdravljenja za otroke z redkimi boleznimi. Njihovo pobudo je sedaj podprla tudi predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, ki jim je obljubila, da se bo zavzela za ureditev ustrezne zakonodaje, ki bo to omogočila. Ob sprožitvi pobude so sicer z ministrstva za zdravje sporočili, da je financiranje zdravil za redke bolezni v Sloveniji dobro urejeno in da si nekateri bolniki oz. njihovi starši želijo zdravljenja z zdravili, ki sploh še niso registrirana.

Fizioterapevtov 928 več kot pred desetimi leti, čakalne dobe pa daljše. Zakaj?

21. 02. 2025 06.00

Težka poškodba, tri operacije, a da je na koncu prišel do fizioterapevta, je moral čakati več tednov. Čeprav imamo danes v javnem zdravstvu 928 fizioterapevtov več kot pred desetimi leti, na prvo fizioterapevtsko obravnavo nedopustno dolgo čaka skoraj 38 tisoč ljudi. Bo kaj drugače po pozivu ZZZS zdravnikom, naj bolnike s kroničnimi bolečinami namesto v ambulante napotujejo v Centre za krepitev zdravja? "Mi se ukvarjamo s preventivo, ne z bolniki s kroničnimi bolečinami," so jasni v enem od centrov.

Zdravstveni prispevek bo po novem predvidoma znašal dobrih 37 evrov

17. 02. 2025 16.15

Obvezni zdravstveni prispevek, ki trenutno znaša 35 evrov, bo po novem predvidoma znašal 37,17 evra. Na ministrstvu za zdravje pripravljajo odredbo o določitvi njegove višine in jo bodo v kratkem poslali v medresorsko usklajevanje. Nato bo objavljena v uradnem listu, najkasneje do konca februarja, so napovedali na ministrstvu.

Danci bi Kalifornijo 'naredili spet veliko'

12. 02. 2025 08.44

Več kot 200.000 Dancev je že podpisalo satirično peticijo "Måke Califørnia Great Ægain", s katero izražajo podporo danskemu nakupu Kalifornije. Danska potrebuje več palm, sonca in kotalk, Trump pa bo najbrž pripravljen prodati po primerni ceni, se šalijo. Na drugi strani pa so v ZDA še kako resni. Republikanski kongresnik je vložil predlog zakona, ki bi zagotovil pravno podlago za nakup Grenlandije. Otok bi tudi preimenoval, in sicer v Rdeča, bela in modra dežela.

SDS za referendum o dodatku k pokojninam, ministrstvo: To ne bi bilo smotrno

06. 02. 2025 15.31

SDS bo predvidoma konec prihodnjega tedna začela zbirati podpise za zakonodajni referendum o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti, je napovedal poslanec SDS Andrej Hoivik. Kot je dodal, je poslanska skupina SDS za vložitev pobude v tednu dni zbrala približno 8700 podpisov. Te morajo sedaj preveriti strokovne službe državnega zbora. Na kulturnem ministrstvu odgovarjajo: To ne bi bilo smotrno, saj so stroški zanj okoli pet milijonov evrov. "Po naših ocenah bi stroški referenduma ustvarili za 70 let dodatkov k pokojninam."

UKC Ljubljana z 32,9 milijona evrov izgube

05. 02. 2025 21.38

Svet Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana se je na seji, ki je potekala 29. januarja, med drugim seznanil s poslovanjem kliničnega centra v prvih 11 mesecih prejšnjega leta. V tem obdobju je presežek odhodkov nad prihodki zavoda znašal 32,9 milijona evrov, so sporočili iz UKC.

Peticija, da država krije zdravljenje za otroke z redkimi boleznimi

05. 02. 2025 09.12

Za zdravljenje 8-letnega Matica, ki ima zelo hudo in uničujočo redko genetsko bolezen Duchennovo mišično distrofijo, potrebujejo še 850.000 evrov. Ob tem so v Društvu Viljem Julijan zaradi neodzivnosti države začeli zbirati podpise za peticijo, da bi država krila zdravljenje za dečka in vse druge otroke z redkimi boleznimi.

Chappell Roan je že pri 14 letih vedela, da bo nekoč osvojila grammy

04. 02. 2025 17.50

Chappell Roan je že v najstniških letih vedela, da bo nekoč osvojila grammy. V videoposnetku, ki ga je na družbeno omrežje delila njena oboževalka, je mogoče videti, kako takrat 14-letna pevka govori o svojih ciljih za prihodnost, želela si je namreč osvojiti omenjeno nagrado. Več kot desetletje pozneje je zvezdnici uspelo prejeti prestižno glasbeno nagrado.