A ker se na območjih z nižjo precepljenosti v Evropi še vedno pojavljajo določene bolezni, je možnost vnosa teh bolezni tudi v Slovenijo, je na novinarski konferenci Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) opozorila Tatjana Mrvič s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. To se v zadnjem času dogaja denimo z ošpicami, oslovskim kašljem itd. Ob tem je dodala, da se otroške nalezljive bolezni danes selijo tudi v odraslo populacijo, saj sami niso preboleli teh bolezni, zato se morajo tudi odrasli zavedati, da lahko zbolijo.
Prav zato je pomembno ohraniti visoko precepljenost med prebivalstvom. V zadnjih letih je delež precepljenih predšolskih in šolskih otrok vztrajno padal, je opozorila Maja Jurjevec z ministrstva za zdravje. To je bil za ministrstvo signal, da skupaj s stroko zavihajo rokave in skušajo ta trend ustaviti oz. ga obrniti navzgor. Zato so lani ustanovili multidisciplinarno delovno skupino in pripravili nekaj ukrepov, ki se nanašajo predvsem na izboljšanje komunikacije s splošno javnostjo, izobraževanje strokovne javnosti in spremembo področne zakonodaje.
Ob tem je napovedala, da bo v prihodnje treba še več napora usmeriti v ozaveščanje javnosti, da bi jim ponudili znanstveno podprte informacije. Po njenih besedah je treba biti pri tem strokoven in profesionalen, pojasniti pa je treba tako dobrobiti cepljenja kot tudi predstaviti tveganja, ki jih je sicer malo.
NIJZ je nedavno izdal publikacijo o stališčih in odnosu ključnih javnosti do cepljenja pri nas. Anketa med mladimi materami je tudi pokazala, da jih cepljenju zaupa manj kot polovica (47 odstotkov), kar 34 odstotka mater pa je bilo neopredeljenih glede zaupanja v cepljenje, je predstavila Veronika Učakar z NIJZ.
Matere kot viru informacij o cepljenju najbolj zaupajo zdravstvenim delavcem, kot sta zdravnik (85 odstotkov) in medicinska sestra (74 odstotkov). Več kot polovica mater zaupa objavam na spletnih straneh (58 odstotkov), medtem ko je delež mater, ki zaupajo objavam na spletnih forumih ali družbenih omrežjih, zelo nizek (10 oziroma devet odstotkov).
Delež mater, ki so kdaj oklevale pri cepljenju svojih otrok, je 17-odstoten. O tem, da bi otroke cepile, tudi če cepljenje ne bi bilo obvezno, je poročalo le 56 odstotkov mater, kar 23 odstotkov pa je bilo glede tega neodločenih. Ta podatek po njenih besedah kaže na to, da ne bi bilo pametno ukiniti obveznega cepljenja.
Unicef: S cepljenjem vsako leto rešimo do tri milijone otroških življenj
Letošnji svetovni teden cepljenja, ki ga obeležujemo med 24. in 30. aprilom, sicer poteka pod geslom Cepljenje deluje. V Unicefu poudarjajo, da cepljenja vsako leto rešijo do tri milijone otroških življenj.
Vsak otrok na svetu ima pravico do preživetja in polnega razvoja, so poudarili. Da bi to lahko uresničili, morajo biti otroci zaščiteni pred nevarnimi boleznimi, kar jim omogoča zdrav začetek življenja. "Cepljenje je eden od najbolj učinkovitih in cenovno dostopnih zdravstvenih ukrepov, ki ščiti otroke pred boleznimi in smrtjo, obenem pa deluje kot kolektivna zaščita za skupine prebivalcev. S cepljenjem otrok in nas samih ne zaščitimo le sebe, ampak proti nalezljivim boleznim posredno zaščitimo tudi najbolj ranljive posameznike, vključno z novorojenčki," so opozorili v organizaciji.
Izpostavili so, da ko je v družbi cepljenih zadostno število posameznikov, tako imenovana kolektivna zaščita prepreči oziroma omeji naglo širitev nalezljivih bolezni. Če raven precepljenosti upade, pa se bistveno povečajo tveganja izbruhov bolezni in smrtnih primerov.
Zaradi večje dostopnosti cepiv je bil v zadnjih letih dosežen velik napredek pri izkoreninjenju oziroma zmanjševanju smrtonosnih bolezni in s tem reševanju otroških življenj. Po navedbah Unicefa je od leta 1988 število primerov otroške paralize upadlo za več kot 99 odstotkov in v lanskem letu doseglo 22 primerov, kar je najmanj doslej. Cepljenje proti ošpicam je preprečilo več kot 20 milijonov smrti otrok v času med 2000 in 2016. Neonatalni tetanus je bil izkoreninjen v večini držav sveta, pojavlja se le še v 15 državah, so navedli v Unicefu.
Po njihovem opozorilu pa kljub velikemu napredku milijoni otrok na svetu še vedno niso cepljeni. "Kar dve tretjini necepljenih otrok živi v kriznih žariščih, na oddaljenih območjih ali v marginaliziranih skupinah in prav ti otroci so najbolj ranljivi. Zaradi bolezni, ki bi jih lahko preprečili s cepljenjem, vsako leto še vedno umre 1,5 milijona otrok," so navedli v Unicefu in opozorili, da je to nedopustno. Zato si prizadevajo, da bi imela vsaka mati in vsak otrok na svetu dostop do kakovostne zdravstvene oskrbe, s čimer bi pomembno zmanjšali umrljivost otrok zaradi bolezni, ki jih lahko učinkovito preprečimo s cepljenjem.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.