Pred arbitražnim sodiščem v Haagu se je danes začela ustna obravnava s predstavitvijo hrvaških argumentov o reševanju spora o kopenski in morski meji s Slovenijo. S predstavitvijo svojih argumentov je začela Hrvaška. Slovenija bo prvič na vrsti v četrtek, postopek pa bo trajal do naslednjega petka.
Hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić je v Haagu dejala, da od arbitražnega sodišča pričakuje razsodbo, ki bo usklajena z mednarodnim pravom. Kot je spomnila, sta se Hrvaška in Slovenija zavezali, da bosta spoštovali odločitev sodišča.
Pred začetkom obravnave je Pusićeva dejala, da se začenja zadnja faza zelo pomembnega postopka. "Glede na to, da hrvaška država, vlada in narod pripisujejo velik pomen postopku in avtoriteti institucije (arbitražnega sodišča), je moja navzočnost dokaz in potrdilo tega," je dejala.
Na vprašanje, ali bo končna zavezujoča razsodba lahko poslabšale dobrososedske odnose med Hrvaško in Slovenijo, je Pusićeva odgovorila, da že dejstvo, da sta se državi skupaj odločili za mednarodno arbitražo, kaže, da se državi strinjata v velikem številu tematik, vključno s tem, da je spor treba urediti. "Vsekakor menim, da lahko samo pomaga našim odnosom," je dejala.
"Kakršna koli bo odločitev arbitražnega sodišča, ne glede na to, ali bo v skladu z voljo Hrvaške ali ne, jo bomo sprejeli. Enako velja tudi za Slovenijo," pa je dejal premier Zoran Milanović. Milanović je pojasnil, da so vloge in pravila v arbitražnem postopku jasno in natančno določena, ter da se ve, kdo odloča in kje je treba odločitve sprejeti.
Hrvaška prepričana v uspeh
Tiskovna predstavnica hrvaškega ministrstva za zunanje in evropske zadeve Danijela Barišić je dejala, da je Hrvaška na nastop pred arbitražnim sodiščem dobro pripravljena, prepričani so, da bodo njihovi argumenti prevladali.
Hrvaška stališča javnosti niso poznana, a ne glede na razplet, Zagreb v nobenem primeru ne bo na izgubi, pa pravi svetovno znani hrvaški strokovnjak za pomorsko pravo Budislav Vukas: "Treba je razumeti, da se takšna sojenja običajno končajo s kompromisom, a izgubili ne bomo ničesar. Kopenska meja je večinoma določena, na morju pa že zdaj velja režim, ki ladjam omogoča nemoten prehod. Ne glede na to, kako bo sodišče rešilo vprašanje slovenskega stika z odprtim morjem, to Hrvaški ne bo predstavljalo težav."
Brez presenečenj za slovensko stran
Prvi dan ustne obravnave je minil brez presenečenj za slovensko stran, je povedala slovenska agentka v arbitraži Simona Drenik. "Danes smo poslušali zagovor hrvaške strani. Lahko povem, da za nas ni bilo presenečenj. Njihov zagovor je potekal po naših pričakovanjih," je s sedeža Stalnega arbitražnega sodišča v Haagu povedala Drenikova. Slovenska ekipa se je po končanem prvem dnevu že sestala na sestanku.
Kot je pojasnila Drenikova, bodo "pregledali današnjo hrvaško argumentacijo in se dogovorili, ali bo treba našo argumentacijo, ki jo imamo v veliki meri že pripravljeno, kako spremeniti, da se odgovori še na nekatera vprašanja, ki jih je Hrvaška izpostavila".
KOMENTARJI (489)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.