arbitražno

Gazprom Avstriji zaprl pipico; cene bi lahko poskočile tudi pri nas
16. 11. 2024 13.38Ruska energetska družba Gazprom je uresničila svojo napoved in ustavila dobavo plina Avstriji, so potrdili pri avstrijski energetski družbi OMV. Avstrija je sicer že pred tem sprejela previdnostne ukrepe, ogrožena naj ne bi bila niti oskrba Slovenije s plinom. Naša država je lani skoraj 70 odstotkov vsega uvoženega plina namreč dobila prav iz Avstrije. Največji trgovec tveganj za oskrbo Slovenije sicer ne vidi, dopušča pa možnost kratkoročnega skoka cen.

Avstrija ni več odvisna od uvažanja ruskega plina
15. 11. 2024 20.12Avstrija je našla alternativne poti za dobavo plina in ni več odvisna od uvoza tega energenta iz Rusije, so sporočili iz državne agencije E-Control. Njen vodja Alfons Haber je izpostavil tudi več kot 90-odstotno napolnjenost skladišč plina.

Boj za več milijard vreden zaklad na dnu Karibskega morja
06. 10. 2024 13.24Velja za 'sveti gral' pomorske arheologije, razglašena pa je bila tudi za najdragocenejšo ladijsko razbitino na svetu. Toda leta po tem, ko so špansko ladjo San Jose, ki je prevažala zlato, našli na dnu Karibskega morja, še vedno ni enotnega mnenja o tem, komu pripada njen zaklad. Kolumbija, Španija, ameriško zasebno podjetje in predstavniki staroselcev iz Bolivije in Peruja so se zapletli v oster in predvsem zapleten spor.

Zmeda pri gimnastiki: Američanka sprva peta, nato tretja in znova peta
11. 08. 2024 13.56Gimnastična tekmovanja so pogosto prepletena z dramatičnimi preobrati, vendar so redki trenutki, ko se medalje dobesedno premikajo iz rok ene tekmovalke v roke druge. To se je zgodilo na olimpijskih igrah v Parizu, ko je Američanka Jordan Chiles sprva zasedla peto mesto, nato slavila osvojitev tretjega mesta, ki pa ji je bilo na koncu odvzeto zaradi proceduralne napake.

Na olimpijskih igrah v Parizu bo prisotnih le 15 ruskih in 16 beloruskih športnikov
19. 07. 2024 06.00Na letošnjih olimpijskih igrah v Parizu bo nastopilo 10.714 športnikov in športnic, a le 31 od teh bo športnikov z ruskim ali beloruskim potnim listom. Ti ne bodo nastopili pod zastavo svoje države, nastopili bodo kot pod 'nevtralno' zastavo olimpijskega komiteja. Pojavlja pa se kar nekaj dvomov v športnike, ki bodo lahko nastopili pod nevtralno zastavo. Dobrodelna organizacija 'Global Rights Complience' namreč poudarja, da je večina izmed teh, ki so sprejeli povabilo Mednarodnega olimpijskega komiteja za nastop pod nevtralno zastavo, sploh ni primernih in ne bi smeli dobiti povabila, saj podpirajo Rusijo v invaziji na Ukrajino, kar pa je v nasprotju s pravili, ki jih je postavil MOK.

Cas zavrnil transspolno plavalko Thomas: zaščita ženskega športa
15. 06. 2024 08.35Ameriška transspolna plavalka Lia Thomas v prihodnje ne bo smela nastopati na velikih mednarodnih športnih prireditvah. Mednarodno športno arbitražno razsodišče (Cas) je zavrnilo pritožbo plavalke zoper Mednarodno plavalno zvezo (WA), ki v svojih pravilnikih prepoveduje njen nastop.

'Če bomo plačali kazni, bomo priznali, da so Hrvati pristojni v našem morju'
14. 06. 2024 05.58Kdo se zares bori za slovenske ribiče in kdo na njih le nabira politične točke? Ne pod levo ne pod desno vlado se namreč že šest let ni rešilo vprašanje arbitraže oziroma kazni, ki so jih prejemali slovenski ribiči za ribolov glede na določeno mejo po arbitražni razsodbi. Vlada ribičem zagotavlja, da bo, če bo Hrvaška terjala plačilo kazni, to krila država. V SDS pa vladi predlagajo plačilo že izdanih hrvaških kazni ribičem v 30 dneh od sprejetja njihovega predloga zakona. V oddaji 24UR ZVEČER sta bila gosta poslanka Gibanja Svoboda Janja Sluga in poslanec SDS Andrej Kosi.

'Ribiči nismo več enotni proti Hrvaški, obrnili smo se proti Sloveniji'
13. 06. 2024 19.36Kljub zagotovilom slovenske politike, da lahko ribiči lovijo v slovenskem morju, ker da je meja jasna, so ti še vedno prestrašeni in tudi razočarani. Od zadnje razsodbe sodišča za človekove pravice, ki je njihovo pritožbo nad hrvaške kazni zavrglo, sredinske črte piranskega zaliva namreč ne prečkajo več. Zagotovila s pravno pomočjo in reševanje problema šele v primeru izvršb niso dovolj. Počutijo se tudi izigrane, saj jih je prav politika od prvega dne spodbujala, naj ribarijo vse do arbitražne meje.

Vlada na pomoč ribičem z nadomestilom za izpad dohodka in pravno pomočjo
13. 06. 2024 13.53Vlada je na seji sprejela predlog novele zakona o ureditvi določenih vprašanj zaradi končne razsodbe arbitražnega sodišča na podlagi arbitražnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško, je povedala generalna direktorica direktorata za hrano in ribištvo Ana Le Marechal Kolar. Pojasnila je, da je vlada sprejela dva člena – prvi ribičem omogoča nadomestilo za izpad dohodka, drugi pa jim omogoča pravno pomoč. Ob tem je ponovila, da je za Slovenijo meja jasna in da slovenski ribiči lahko ribarijo v slovenskem morju.

Ministrica napovedala dodatne ukrepe za zaščito ribičev
22. 05. 2024 19.31Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić, ki se je v Izoli skupaj s premierjem Robertom Golobom srečala s slovenskimi ribiči, je ob tej priložnosti napovedala sprejem dodatnih ukrepov za zaščito ribičev v okviru dopolnitve ustreznega zakona. Predlog ukrepov bo šel v naslednjih dneh v nadaljnje vladno usklajevanje.

'Škandalozna' odločitev sodišča: 'Namesto arbitraže so priznali hrvaške predpise'
18. 05. 2024 07.00Najprej Sloveniji ni uspelo prepričati Evropske komisije, potem nam je spodletelo na sodišču EU v Luksemburgu, zdaj še zaušnica ribičem na sodišču v Strasbourgu. Kljub temu da imamo zelo jasno arbitražno razsodbo, ki pa je soseda Hrvaška ne priznava. Pravni strokovnjak in nekdanji premier, ki je pred šestimi leti v svojem mandatu prav tako dejal: Slovenski ribiči ne bodo čutili nobenih posledic glede kazni, Miro Cerar, pravi, da je škandalozno, da je sodišče priznalo kot pravni temelj "neke hrvaške predpise, ki so v nasprotju z odločbo arbitraže".

'Slovenski ribiči žrtve hrvaškega nepriznavanja arbitražne razsodbe'
16. 05. 2024 10.12Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je v primeru pritožb slovenskih ribičev proti Hrvaški zaradi izdajanja kazni za ribolov v Piranskem zalivu sprejelo odločitev, da pritožbe na sodišče v Strasbourgu niso dopustne. Za slovenske ribiče je bila današnja odločitev pričakovana. O nadaljnjih korakih še razmišljajo. Slovenija bo ribičem še naprej nudila vso pomoč in si prizadevala, da Hrvaška prizna arbitražno razsodbo, je poudarila ministrica za kmetijstvo Mateja Čalušić.

Republika Srbska mora slovenskemu Viaduktu izplačati 46-milijonsko odškodnino
13. 05. 2024 13.57Entiteta BiH Republika Srbska bo morala slovenskemu podjetju Viadukt izplačati 46 milijonov evrov odškodnine zaradi enostranske prekinitve pogodbe za zgraditev hidroelektrarn na reki Vrbas, piše banjaluški portal Capital. Vlada entitete je pred tem dala jamstvo, da bo dolg, če arbitražna razsodba ne bo razveljavljena, poplačala.

Slovenijo obiskal Putinov zaveznik in nekdanji premier Zubkov
09. 04. 2024 11.26Pred dnevi je Slovenijo obiskal tesni zaveznik ruskega predsednika Vladimirja Putina in nekdanji premier Viktor Zubkov, je poročal portal Necenzurirano. Obisk dolgoletnega vodje upravnega odbora energetskega velikana Gazprom naj bi koordiniralo rusko veleposlaništvo, več podrobnosti o njegovi agendi ni znanih. Po naših informacijah se, kot kaže, ni dobival z nobenim politikom.

'V predvajanju filma ne vidim poskusa vmešavanja v demokratične procese Slovenije'
12. 01. 2024 06.00Konflikt med Izraelom in Hamasom je razklal tudi slovensko politiko, pa ne le vladajoče koalicije in opozicije. Zaradi poteze izraelskega veleposlaništva, da predvaja film o napadu palestinskega islamističnega gibanja Hamas na Izrael 7. oktobra lani, je Levica zapustila skupino prijateljstva, ministrico za zunanje zadeve Tanjo Fajon pa pozvala, naj izraelskega veleposlanika pokliče na zagovor, lastno vlado pa, naj se pridruži tožbi Južne Afrike zaradi genocida v Gazi. Izraelsko projekcijo so bojkotirali tudi koalicijski poslanci, ta pa se je zaradi groženj premaknila na skrito lokacijo, kar ni ustavilo protesta pred najprej izbranim prizoriščem, ljubljanskim Mini teatrom. Nekaj propalestinskih protestnikov se je zjutraj zbralo tudi pred ameriško ambasado.

V bližini meje z Venezuelo strmoglavil helikopter gvajanske vojske
08. 12. 2023 11.21V bližini meje z Venezuelo je strmoglavil helikopter gvajanske vojske, na krovu katerega je bilo sedem oseb, med drugim pet visokih vojaških častnikov. Gvajana sicer odgovornosti za nesrečo ni pripisala Venezueli, so pa napetosti v regiji vse večje. ZDA so napovedale, da bodo z Gvajano ob meji izvajali skupne vojaške vaje, kar je Caracas označil za provokacijo.

Ministrstvo medicinski fakulteti: Nadaljujte s storitvami, odloči naj sodišče
05. 12. 2023 13.37Potem ko je medicinska fakulteta zagrozila, da bo prenehala izvajati vse storitve za ljubljanski UKC, če ji ta ne poplača nakopičenega dolga, so se odzvali na ministrstvu za zdravje. Nesprejemljivo se nam zdi, da bi kateri koli deležnik iz finančnih razlogov prekinil izvajanje zdravstvenih storitev, saj bi bilo to na škodo pacientov, je povedal državni sekretar. Apeliral je na medicinsko fakulteto, naj nadaljuje z izvajanjem storitev in naj končno odločitev tega spora prepusti sodišču. To pomeni, da se bodo zaradi nesoglasij kopja spet lomila na plečih pacientov, pa so prepričani zastopniki pacientovih pravic.

Venezuela razglasila zmago na referendumu o priključitvi ozemlja Gvajane
04. 12. 2023 07.15Vlada predsednika Venezuele Nicolasa Madura je razglasila zmago na posvetovalnem referendumu o priključitvi z nafto bogate pokrajine Essequibo, ki pripada Gvajani in za katero Caracas trdi, da mu je bila nezakonito odvzeta pred več kot sto leti. Referendum je v Gvajani in soseščini povzročil precej zaskrbljenosti.

Z nafto bogata nekdanja britanska kolonija 'trepeta' pred Venezuelo
03. 12. 2023 13.34V Venezueli poteka posvetovalni referendum o morebitni priključitvi Essequiba, ozemlja sosednje Gvajane, za katerega Caracas trdi, da mu ga je Velika Britanija pred več kot sto leti nezakonito odvzela. Gvajanske oblasti so sicer nedavno na tem območju odkrile večje zaloge nafte, regija pa je bogata tudi z drugimi naravnimi viri. Napetosti med sosednjima državama v zadnjem času naraščajo, v Gvajani pa se bojijo, da bi si lahko Venezuela z vojaško silo priključila večji del njihovega ozemlja.

Ugljevik: slovenski energetiki po 67 milijonih odškodnine še 58 milijonov obresti
07. 11. 2023 10.26Arbitražno sodišče v Beogradu je končalo arbitražo zaradi nedobavljene elektrike slovenski energetiki iz termoelektrarne Ugljevik v BiH. Potem ko je julija Ugljeviku naložilo plačilo 67 milijonov evrov odškodnine, mu je s končno odločbo 19. oktobra naložilo še plačilo 58,2 milijona evrov obresti, so sporočili iz HSE.

Slovenski energetiki zaradi Ugljevika večdesetmilijonska odškodnina
18. 07. 2023 08.25Rudnik in termoelektrarna Ugljevik iz BiH mora Elektrogospodarstvu Slovenije, ki je pravni predhodnik Holdinga slovenske elektrarne (HSE), zaradi nedobavljene elektrike od junija 2011 plačati 67 milijonov evrov z zamudnimi obrestmi, je odločilo arbitražno sodišče v Beogradu. Del odškodnine bo prejela država v proračun, del pa HSE.

Golob: Arbitražo bomo umaknili iz dnevne politike
14. 07. 2023 12.32"Imamo eno samo temo, ki nas je po nepotrebnem v preteklosti razdvajala, ki ji bomo pustili čas in jo umaknili iz dnevne politike. Verjamem, da bomo potem tudi lažje našli rešitev zanjo," je glede arbitraže napovedal premier Robert Golob, ki se je na prvem uradnem obisku v Zagrebu srečal s hrvaškim kolegom Andrejem Plenkovićem. Ta je dejal, da bi bil dober znak dobre volje prenehanje izdajanja kazni ribičem iz ene in druge države. Golob pa je možnost odprave kaznovanja ribičev zavrnil: "Slovenska vlada je zavezana spoštovati slovenski pravni red, in to velja tudi za Policijo. Trenutni pravni red je glede tega zelo jasen," je dejal.

Pahor: O vstopu Hrvaške v EU je odločil slovenski narod
01. 07. 2023 07.15Mineva deset let, odkar je Hrvaška 1. julija 2013 postala članica EU. S 1. januarjem letos je postala še članica območja evra in schengenskega območja. Hrvaški premier Andrej Plenković je ocenil, da so izgubili okoli štiri leta zaradi slovenske blokade. Ob obletnici pa se je nekdanji predsednik republike ter premier Borut Pahor srečal z nekdanjo hrvaško premierko Jadranko Kosor in poudaril, da je o vstopu Hrvaške v EU pravzaprav odločil slovenski narod.

Tožbo na ESČP zaradi kazni vložili tudi hrvaški ribiči
14. 06. 2023 12.36Na ESČP so se zaradi kršitve meje na morju obrnili tudi hrvaški ribiči. Ti so namreč v Sloveniji izrabili vsa pravna sredstva za kazni, ki jim jih je izdala slovenska Policija zaradi kršitve meje, kot jo je določilo arbitražno sodišče.

Rusija mora ukrajinskemu Naftogazu plačati 4,5 milijarde evrov
13. 04. 2023 13.43Stalno arbitražno sodišče s sedežem v Haagu je odločilo, da mora Rusija ukrajinski energetski družbi Naftogaz zaradi nezakonitega odvzema njenega premoženja na Krimu plačati pet milijard dolarjev (4,5 milijarde evrov) odškodnine.

Slovenski ribiči zaradi hrvaških kazni na Evropsko sodišče za človekove pravice
14. 03. 2023 14.44Slovenski ribiči, ki od Hrvaške dobivajo kazni za ribolov v Piranskem zalivu, so se, potem ko so izčrpali vse pravne možnosti za pritožbo na Hrvaškem, obrnili na Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) v Strasbourgu. Kot je povedal koprski ribič Matjaž Radin, je kazni toliko, da jih sploh ne štejejo več.

Pirc Musarjeva in Milanović za dialog vlad o arbitraži
01. 02. 2023 11.43Odnosi med Slovenijo in Hrvaško so nedvomno dobri, nerešena vprašanja pa bosta državi znali rešiti, sta se v Zagrebu strinjala predsednika Nataša Pirc Musar in Zoran Milanović. Veliko sta se pogovarjala o prihodnosti pobude Brdo-Brioni, pri vprašanju implementacije arbitražne razsodbe pa si želita dialoga med vladama.

Notranji ministri EU potrdili vstop Hrvaške v schengen
08. 12. 2022 06.34Evropski notranji ministri so sprejeli odločitev: Hrvaška vstopa v schengen. O slednjem so notranji ministri EU odločali na zasedanju v Bruslju, ki se ga udeležuje tudi slovenska notranja ministrica Tatjana Bobnar. Južna soseda Slovenije se bo schengnu pridružila s prvim januarjem 2023. Slovensko notranje ministrstvo je ob tem Hrvaški čestitalo ter sporočilo, da mejne kontrole med Slovenijo in Hrvaško ne bo več. Vstop Romunije in Bolgarije v schengen so evropski ministri medtem zavrnili, zaradi česar je evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson izrazila razočaranje.

Slovenija in Hrvaška vsaka s svojo izjavo o arbitraži
08. 12. 2022 11.39Slovenija in Hrvaška sta ob hrvaškem vstopu v schengen pripravili vsaka svojo enostransko izjavo o arbitražni razsodbi. Slovenija v njej po neuradnih informacijah poudarja, da je meja med državama določena z arbitražno razsodbo, ki je končna in obvezujoča. Hrvaška pa medtem v svoji izjavi zatrjuje, da je razsodba ne obvezuje.

Notranji ministri EU v petek o širitvi schengna s Hrvaško z januarjem
12. 10. 2022 13.38Hrvaški se obeta, da bo januarja 2023 vstopila v schengensko območje, s čimer bo odpravljen nadzor na meji s Slovenijo, je v minulih dneh potrdilo več virov pri EU. Svet EU, ki bo širitev schengna obravnaval na petkovem zasedanju notranjih ministrov v Luksemburgu, sicer čaka na mnenje Evropskega parlamenta, ki bo po pričakovanjih pozitivno. Dokončno bo o vstopu Hrvaške v schengen z januarjem prihodnje leto odločal Svet EU, kar naj bi se zgodilo decembra.