Za jugozahod Slovenije velja rdeči alarm, ki pomeni stopnjo najvišje ogroženosti. V Gonjačah v občini Brda je močan veter poškodoval del strešne kritine na stanovanjski hiši. V Komnu pa je burja na piščančji farmi odkrila streho. Komenski gasilci so odkrivajočo streho obtežili z vrečami peska.
Ob cesti Plavje–Badiha v Kopru je močan veter poškodoval telekomunikacijski drog, malo kasneje pa se je na cesto Cepki–Rižana porušilo drevo. Nekaj po 15. uri pa je veter na glavni cesti proti Ankaranu odpihnil komunalni zabojnik. Le dobro uro kasneje pa se je na cesti Koper–Bertoki nevarno nagnila veja nad cestišče. Posredovali so delavci Cestnega podjetja Koper, piše na spletni strani Uprave za zaščito in reševanje. Nekaj po 17. uri pa je močan veter pričel dvigovati konstrukcijo garaže med Regentovo ulico in osnovno šolo v Ankaranu.
Ob 18.02 je veter razmetal plastično krožišče v Ankaranu, v Žganih pa so se močno nagnili električni vodniki. Ob 18.10 je prišlo do stika električnih vodnikov na daljnovodu proti mejnemu prehodu na Sočergi. Dežurne službe Elektra Primorske so na terenu in napako odpravljajo. Nekaj po 19. uri se je na Srebrničevo ulico v Ankaranu podrlo drevo. Posredovali so koprski gasilci, ki so drevo razžagali in odstranili.
Ob 21.40 je občanu na Vojščici v občini Miren-Kostanjevica začela burja odkrivati lopo. Po posvetu s poveljnikom civilne zaščite in poveljnikom PGD Kostanjevica na Krasu so se odločili, da reševanje odložijo, dokler se moč burje ne zmanjša.
Ponekod ostali brez elektrike
Nasproti avtokampa v Izoli je luč javne razsvetljave obvisela na vodnikih. O dogodku so obvestili delavce Elektra Primorske. Brez električne energije so ostali tudi prebivalci Kort in Malije.
Zaradi okvare na daljnovodu so v piranski občini brez električne energije ostali prebivalci Parecaga in Padne. Oskrba z električno energijo je motena tudi v večjem delu naselja Renče.
Burja se bo še krepila
Sunki burje na Primorskem že presegajo hitrost 100 kilometrov na uro. Burja se še krepi in bo do jutri popoldne predvsem v Vipavski dolini v sunkih dosegala hitrosti do okoli 160 kilometrov na uro, na Obali pa do okoli 120 kilometrov na uro. Oslabela bo v noči na četrtek. Kot je za 24UR povedal Brane Gregorčič, bodo največji sunki med 22. uro danes in 9. uro jutri zjutraj. Najbolj ogrožena pa bosta Kras in Vipavska dolina.
V pripravljenosti vsi zaposleni
Bojan Kuntarič iz Uprave RS za zaščito in reševanje je pojasnil, da so zaradi napovedane burje pripravili okrepitve na njihovi novogoriški izpostavi. Po njegovih besedah je povečano tudi dežurstvo. Vsi zaposleni na izpostavah na območjih, kjer je napovedana burja, morajo biti pripravljeni, da takoj pridejo v službo, če je to treba, je dejal.
Na vsaki izpostavi je po njegovih navedbah zaposlenih okoli 17 ljudi, v prihodnjih dneh pa največ dela pričakujejo na koprski in novogoriški izpostavi. Prav tako so v pripravljenosti tudi v državnem skladišču uprave, da bodo lahko po potrebi pomagali izpostavam. Kot še pojasnjuje Kuntarič, lahko v takšnih primerih nudijo predvsem logistično podporo.
Burja ovira promet
Posebna pozornost bo namenjena varnosti v prometu. Ob močnejših sunkih burje, predvsem ko bo pihala preko 180 kilometrov na uro, bodo verjetno zaprli ceste za ves promet. Promet na hitri cesti pa so že to popoldne prepovedali za ves tovorni promet, za osebna vozila pa omejili na 40 kilometrov na uro.
Zaradi burje je na primorski avtocesti oviran promet in omejena hitrost vožnje med Koprom in razcepom Nanos, na cestah Ajševica–Tri Hiše–Selo in Tri Hiše–Volčja Draga pa je prepoved za kamp prikolice, hladilnike in vozila s ponjavami do osmih ton, v Vipavski dolini pa je prepoved za kamp prikolice, za vsa vozila s ponjavami in hladilnike na hitri cesti med Šempetrom in Nanosom ter na regionalni cesti Ajdovščina–Podnanos.
V Piranu visoki valovi
V Piranu so že visoki valovi, o čemer so opozorili tudi na Agenciji za okolje (Arso). Danes in jutri bo namreč zaradi burje valovanje povišano, kar pomeni, da lahko zlasti ob plimi morje poplavi. Tako lahko poškoduje izpostavljene dele obale. "Valovi bodo lahko visoki tudi do štiri metre. Najvišji bodo danes ponoči in jutri zjutraj ter v času plime. Poplavilo bo piransko punto, zaradi silovitosti teh valov pa lahko pride tudi do poškodb obale,“ je dejal hidrolog Janez Polajnar. Rekord ob lanski burji je bil sicer 4,22 metra.
Kot so povedali na postaji pomorske policije v Kopru, so o nevarnostih zaradi visokih valov obveščene vse ladje. Prav tako nocoj ne bodo izplule niti ribiške ladje. Ladje v pristanišču in v marinah so varne, zagotavljajo, nekaj problemov utegnejo imeti le lastniki manjših plovil, ki so privezane ob bojah pred Ankaranom.
Iz Pristaniške kapitanije Koper so sporočili, da je koprsko pristanišče priprto zaradi vetra, ki piha s hitrostjo okoli 30 metrov na sekundo.
Na portoroškem letališču danes niso imeli problemov zaradi močnega vetra, saj ga po 16. uri zaprejo, dotlej pa burja še ni bila močna. Ali bo letališče zaradi močne burje v sredo zaprto, pa se bodo odločili šele v sredo zjutraj.
'Ostanite v zaprtem prostoru'
"Če se le da, ostanite v zaprtem prostoru,“ svetujejo na Arsu. "V naslednjih 24 urah je treba biti zelo previden. Pozno popoldne in vse do sredine jutrišnjega dne bo najhuje. Veter bo namreč v Vipavski dolini dosegal hitrosti do 160 kilometrov na uro, na obali pa do 120 kilometrov na uro. Gre za hitrosti, ki lahko prinesejo resne težave,“ je dejal vremenoslovec Brane Gregorčič.
Rdeči alarm sicer pomeni največjo stopnjo ogroženosti. V takšnih primerih je možno, da na širšem območju nastane gmotna škoda. Nesreče niso izključene, ogrožena pa so človeška življenja. Gregorčič je opozoril, da pri gibanju na prostem posamezniki lahko utrpijo poškodbe, voznikom pa svetoval, naj svojih vozil ne parkirajo pod ali v bližini dreves.
Vodja izpostave Nova Gorica pri Upravi za zaščito in reševanje Samuel Kosmač je za 24ur.com zatrdil, da so reševalne enote v pripravljenosti. Prebivalcem svetuje, naj se ne izpostavljajo in naj, če se le da, ostanejo doma. "Ker je to precej nevarna situacija," je dejal. Da opozorila niso odveč, kažejo tudi lanskoletne izkušnje. "Lani se sicer nič takega ni zgodilo, nobenih večjih poškodb, ampak nikoli ne veš,“ je poudaril.
Vsem svetuje, naj se ne zadržujejo v bližini objektov in dreves, predvsem zaradi padajočih strešnikov, druge kritine in vej. Prebivalcem tudi priporoča, da zaprejo oziroma ustrezno zavarujejo polkna in druge elemente na zgradbah, ki bi lahko ogrožali mimoidoče in promet.
Jutri bodo vrtci in šole zaprti
Občinski štab civilne zaščite Ajdovščina se je odločil, da bodo jutri zaprti otroški vrtec v Ajdovščini, srednja šola Veno Pilon Ajdovščina, osnovna šola Danila Lokarja v Ajdovščini in osnovni šoli v Štorjah in Dobravljah. Zaradi izjemno slabe vremenske napovedi so se tudi na Goriškem odločili, da vse osnovne šole in vrtci ostanejo jutri zaprti, vključno z Glasbeno šolo Nova Gorica. Tako so se odločili tudi na podlagi izkušenj iz preteklega leta, kljub vsemu pa bo v vseh vrtcih in osnovnih šolah organizirano dežurstvo za nujne primere.
Zaradi burje bodo preventivno zaprti tudi otroški vrtec v Vipavi, Vrhpolju in Podnanosu, osnovna šola Drago Bajc Vipava s podružnicami Podnanos in Goče, Škofijska gimnazija Vipava ter Varstveno delovni center v Vipavi. Tamkajšnji župan Ivan Princes je za 24ur.com dejal, da so na njihovem koncu sicer navajeni na burjo, a sunki 160, 170 kilometrov na uro so precej močni. Aktivirali so civilno zaščito, gasilska društva so v pripravljenosti, precej pa bodo morali sodelovati tudi z Družbo za avtoceste (Dars) oziroma vzdrževalci cest in policisti. "Najbolj se bojimo nesreč v prometu," je dejal in dodal, da bodo s pristojnimi poskušali zagotoviti, da se bodo vsi držali navodil glede omejitev vožnje. Po besedah Gregorčiča so sicer najbolj problematični tuji vozniki, ki se ne zavedajo tega redkega fenomena.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.