Napovedi vremenoslovcev so se uresničile, po vsej državi sta namreč prenehala sneženje in močan veter. "Včeraj zvečer so še bile padavine, a so v drugem delu noči v glavnem ponehale. Zdaj se vse skupaj umirja in umika stran proti vzhodu in severu," je za 24ur.com povedal meteorolog Andrej Pečenko iz Agencije RS za okolje (Arso). Stanje se je torej umirilo, tudi burje ni več. "Malo je še severovzhodnika, na zahodu pa se je celo pokazalo nekaj sonca," je dodal.
Današnja noč bo bolj oblačna, ekstremnega mraza pa ne bo. V prihodnjih dneh bodo jutra zaradi snežne odeje, ki bo ostala vsaj še nekaj dni – mogoče do konca tedna –, precej mrzla za ta čas, čez dan pa se bo pokazalo malo sonca. Malce topleje bo, okoli 5 stopinj Celzija, je še zatrdil Pečenko. Po njegovih besedah bodo šle temperature počasi gor, proti 10 stopnjam Celzija, a jih bo snežna odeja čez dan držala nazaj.
Vremenska napoved
Jutri bo pretežno oblačno, popoldne se bo od zahoda zjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od –8 do –5, na Primorskem okoli –2, najvišje dnevne od 4 do 7, na Primorskem do 9 stopinj Celzija. V soboto in nedeljo bo povečini jasno, čez dan bo v notranjosti Slovenije občasno več oblačnosti. Zjutraj bo ponekod po nižinah megla.
Orkanska burja odkrivala strehe in ruvala drevesa
Kot je znano, je na Primorskem včeraj pihala orkanska burja, ki je dosegala hitrost tudi do 160 kilometrov na uro. Rekordni sunek pa so namerili na Rebernicah, presegel je 220 kilometrov na uro.
Gasilci, delavci komunale in Elektra Slovenije ter pripadniki civilne zaščite so bili ves dan na terenu. Zjutraj so iz omrežja izpadli kar trije daljnovodi, zato je bilo brez elektrike kar 35 tisoč ljudi. Trenutno je brez električne energije še okoli 500 odjemalcev na območju med Ajševico in Šempasom, vendar naj bi prav vsi dobili električno energijo do večera.
Po podatkih civilne zaščite za Severno Primorsko je bilo najhuje v mestni občini Nova Gorica, večje število poškodovanih objektov je tudi v občini Ajdovščina, medtem ko je bilo v občinah Brda, Kanal, Vipava in Renče manj intervenciji.
Na Goriškem hitijo z odstranjevanjem škode
Reševalci so od torkovega popoldneva na območju ožje Goriške posredovali kar 209-krat. V intervencijah, ki so ocenjene na okrog 100.000 evrov, je sodelovalo 389 pripadnikov različnih reševalnih in mestnih komunalnih služb, večina med njimi pa je bila gasilcev. "Pomoč so ponujali gasilci iz drugih slovenskih krajev, vendar je nismo potrebovali. Zadovoljni pa smo, da se kljub ekstremnim razmeram ni nikomur nič zgodilo, saj je bila kljub vsemu varnost na prvem mestu," je poudaril poveljnik javne gasilske službe v občini Nova Gorica Simon Vendramin.
Samo na območju novogoriške mestne občine je bilo skupno 148 vseh intervencij. Večina je bila v samem centru mesta ter na območju med Ajševico in Šempasom.
Tudi danes je na delu več ekip reševalcev, skupno jih je kar 126, ki domačinom pomagajo pri prekrivanju streh in odstranjevanju nevarnih predmetov, ki visijo s streh in fasad hiš. Do večera naj bi, tako vendramin, pokrili 80 odstotkov streh ter odstranili vsa podrta drevesa in prometno signalizacijo.
Novogoriška občinska komisija za ocenjevanje škode je po prvih ogledih in grobih cenitvah ugotovila:
- stroški vseh intervencijskih ukrepov ( zagotavljanje najnujnejših pogojev za življenje) znašajo okoli 100.000 evrov
- na objektih in infrastrukturi je po prvih ocenah za 965.000 evrov škode (v tej oceni niso zajete škode prijavljene naposredno zavarovalnicam)
- škoda na elektroenergetskih vodih znaša okoli milijon evrov.
'Imamo lep sončen dan'
Na Vipavskem so se stvari po besedah poveljnika ajdovskega občinskega štaba CZ Igorja Benka po pričakovanjih normalizirale. "Burja je ponehala, s tem pa tudi padavine, tako da dežurstva, ki smo jih imeli ponoči, niso imela nič dela. Zdaj pomagamo ljudem, ki to potrebujejo, začelo se je tudi ocenjevanje škode," je povedal za 24ur.com.
Šole so danes normalno odprte, je pa poleg škode na objektih poškodovanih tudi veliko gozdov in kmetijskih površin, je še dodal Benko. "Danes imamo kljub temu en lep sončen dan!"
Prve ocene so pripravili tudi v občini Ajdovščina:
- stroški intervencije znašajo približno 15.000 evrov
- groba ocena škode na objektih in infrastrukturi je okoli 500.000 evrov (v tej oceni niso zajete škode prijavljene neposredno zavarovalnicam)
Na Obali kar nekaj škode na vozilih
Burja, ki se ji je tudi na Obali v sredo popoldne pridružilo sneženje, hujših nesreč ni povzročila, je pa ruvala drevesa, lomila veje, odkrivala strešne kritine, s streh odnašala dimnike, strešnike in antene ter prevračala prometne oznake in reklamne panoje. Med drugim je odkrila del kritine skladišča v Luki Koper, ki je od včeraj zvečer spet odprta za ladijski promet, ta pa poteka nemoteno. Popoldne se je burji pridružil še leden dež, ki je proti večeru na celotnem območju Obale prešel v sneg. Ceste so bile spolzke in poledenele. Hujših nesreč na Obali in Južni Primorski ni bilo, je pa sneženje voznikom, ki avtomobilov niso imeli opremljenih z zimsko opremo, povzročilo kar nekaj preglavic.
Zaradi močne burje je bilo po podatkih koprske policijske uprave povzročene kar nekaj škode na vozilih. Natančnejših podatkov o povzročeni škodi za zdaj ni.
Zavarovalnice ocenjujejo škodo
Škodo že ocenjujejo cenilci slovenskih zavarovalnic, prve ocene bodo tako znane v naslednjih dneh.
Kako ravnati v primeru škode? Predvsem je treba upoštevati pravila in predpisane roke.
--------------------------------------------------------------------------------------
Zavarovalnica Triglav svojim zavarovancem svetuje, naj ostanejo doma in škodo varno prijavijo prek njihove spletne strani oz. s klicem na telefonski številki 080 555 555 ali 080 2864, ki sta na voljo 24 ur na dan. Tako se bodo izognili čakanju v vrstah pri prijavnih okencih. Oškodovanci lahko za pomoč pokličejo tudi svojega zastopnika, ki je sklenil zavarovanje.
Zavarovancem še svetujejo, naj, če se soočijo s škodo zaradi naravne nesreče, postopajo po naslednjih petih korakih:
1. Najprej pazite na najpomembnejše – varnost ljudi.
2. Preprečite nadaljnjo škodo.
3. Če je le mogoče, posnemite nekaj fotografij nastale škode.
4. Preverite obstoječe zavarovanje in prijavite škodo.
5. Če so razmere varne, začnite s popravilom tako, da se do prihoda zavarovalnega delavca oz. cenilca ohranijo ostanki kot dokazilo o obsegu škode.
"Končna višina škode še ni znana, do sedaj pa smo prejeli obvestila o približno 3000 škodnih primerih. Prve ocene kažejo, da bodo škodni zahtevki dosegli več kot 2 milijona evrov," so še sporočili s Triglava.
--------------------------------------------------------------------------------------
Ekipe cenilcev zavarovalnice Adriatic Slovenica sistematično opravljajo oglede škod na terenu, na najbolj prizadetih območjih pa so podaljšali tudi delovni čas. Poslovna enota Nova Gorica bo tako prijave škod na telefonskih številkah 05/330 95 10 ali 05/330 95 01 sprejemala tudi v soboto. Na poslovni enoti Koper prijave škod sprejemajo po telefonu 05/664 30 78 in 05/664 34 91, v poslovni enoti Postojna pa po telefonu 05/700 30 20 in 05/700 30 10.
Zavarovancem svetujejo, naj škodo fotografirajo in zaščitijo svoje premoženje, da ne pride do dodatnega poškodovanja lastnine. S prijavo škode se ne mudi, saj bodo prijave na območjih, ki jih je močna burja najbolj prizadela, zbirali še cel naslednji teden.
V zavarovalnici ocenjujejo, da je burja povzročila za približno pol milijona evrov škode.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.