Novela zakona o tujcih za tuje študente, ki ne prihajajo iz EU, predpisuje, da morajo za pridobitev dovoljenja za začasno prebivanje vnaprej izkazovati zadostna sredstva za preživljanje v višini slovenskega minimalnega mesečnega dohodka za leto študija. Doslej je veljalo, da lahko tuji študentje dobijo dovoljenje za začasno prebivanje, če njihovi starši ali skrbniki predložijo pisno izjavo, da jih bodo v času študija preživljali.
Na univerzah in v Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) opozarjajo na nejasnost določbe. "Pojavljajo se različne interpretacije, ki povzročajo zmedo. Novela postavlja nerealne pogoje za tuje študentke in študente, predvsem izkazovanje zagotovljenih finančnih sredstev, kar lahko resno ogrozi internacionalizacijo visokega šolstva v Sloveniji, ta pa je nujna, če želimo zagotavljati kakovosten in mednarodno primerljiv študij," so bili jasni na ljubljanski univerzi. Prošnjo za pojasnila so poslali na ministrstva za notranje zadeve, za izobraževanje, znanost in šport ter za javno upravo.
Kot so poudarili, mednarodno povezovanje bogati tako slovenske kot tuje študentke in študente, zato ni pričakovati, da bo Slovenija zavračala tuje študente, ker ne bodo izpolnjevali nerealnih pogojev, tuje države pa bodo sprejemale naše.
Tudi rektorska konferenca je pozvala ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, da je treba novelo primerno tolmačiti, ko gre za že vpisane ali pa bodoče tuje študente, sicer bo mnogim onemogočen študij na slovenskih univerzah.
Rektorji javnih univerz predlagajo, da se 33. člen novele tolmači tako, da za že vpisane študente in bodoče tuje študente dokazovanje finančnega stanja ostane enako, kot je bilo do zdaj.
V ŠOS zaradi določb zakona že pripravljajo peticijo. Glede novega zapisa v noveli zakona o tujcih trenutno še čakajo na odgovor ministrstva, saj po informacijah ŠOS visokošolski zavodi tujim študentom podajajo različne interpretacije spremenjenih zahtev za pridobitev dovoljenja za začasno prebivanje zaradi študija.
"Če bo interpretacija pristojnega ministrstva takšna, kot jo razumemo tudi sami, torej da morajo tuji študentje izkazovati zadostna sredstva za preživljanje, bomo takoj pristopili h kampanji za spremembo zakona, tako da bi za izkazovanje zadostnih sredstev tako kot prej zadostovala izjava staršev ali skrbnika o preživljanju za čas izdaje dovoljenja," je pojasnil predsednik ŠOS Andrej Pirjevec.
O tem, da bo moral tuj študent, ki nima štipendije oz. ne dela preko študentskega servisa, na svojem bančnem računu vnaprej, pred izdajo dovoljenja za prebivanje v Sloveniji izkazati sredstva v višini najmanj 402,18 evra oziroma skoraj 5000 evrov za leto študija, je danes veleposlaništva v Srbiji, BiH in Severni Makedoniji obvestila Delavska svetovalnica.
Ostro nasprotujejo tovrstni obravnavi tujih študentov in notranjega ministra Aleša Hojsa pozivajo, da umakne te spremembe, ki bodo na koncu "škodile sami Sloveniji, saj bodo tuji študentje pač nadaljevali svojo študijsko pot kje drugje", so sporočili iz svetovalnice.
Prioriteta ministrstva za izobraževanje je omogočiti primerne pogoje vsem študentom, ki se odločijo za študij v Sloveniji, pri čemer jih ne bi smeli dodatno obremenjevati z birokratskimi postopki, so pojasnili na ministrstvu. Kot navajajo, podobno ureditev glede sredstev za preživljanje poznajo tudi v sosednji Italiji, kjer tuji študentje z dokazilom izkažejo finančno stabilnost, in v sosednji Avstriji, kjer to dokazujejo z zavarovanjem.
"Trenutno med ministrstvoma potekajo intenzivni razgovori, da bo tudi prejemanje štipendije primerno dokazilo za študij v Sloveniji oziroma za izkaz sredstev za preživljanje," so še navedli.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.