Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs in predstavniki šestih sindikatov Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije ter Sindikata delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti (Vir) so podpisali aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor in dogovor o ukrepih na področju plač za prihodnji dve leti.
Podpis aneksa je uspeh zdrave kmečke pameti, je po podpisu dejal premier Borut Pahor. Po njegovem mnenju gre za začasen ukrep, ki bo prenehal, ko bo gospodarska rast 2,5-odstotna. Sindikati pa od vlade pričakujejo, da bo z javnimi sredstvi ravnala odgovorno.
Za Pahorja je podpis uspeh za javnofinančno disciplino, sindikate in vlado. "To je uspeh zdrave kmečke pameti, ki pravi, da je treba biti skrben gospodar in se ni mogoče zadolževati za tisto, kar dolgoročno ne prinaša koristi za celotno skupnost," je dejal Pahor.
"Podpis aneksa je odločitev za zdrav razum, vendar pa je hkrati tudi zaveza vladi, da bo odgovorno ravnala z javnimi sredstvi in da bo varovala socialno državo," pa je dejal predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj.
Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je ocenila, da je podpisani sporazum najmanj restriktiven ukrep, ki ga še dopušča javnofinančno stanje.
Sporazum so podpisali sindikati Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije: Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije; Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije; Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije; Policijski sindikat Slovenije in Neodvisni sindikat delavcev Ljubljanske univerze. Pridružil se jim je tudi Sindikat delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti (Vir).
Po Štrukljevih besedah omenjeni sindikati skupaj zastopajo 77.410 članov. V skladu z novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju je to za veljavnost aneksa dovolj.
Podpisi večine reprezentativnih sindikatov – teh je zdaj po besedah ministrice 30 – namreč niso več izključni pogoj, ampak zadostuje privolitev manjšega števila sindikatov, ki skupaj zastopajo 40 odstotkov vseh zaposlenih v javnem sektorju iz vsaj štirih dejavnosti.
Vsi sindikati, ki so danes podpisali aneks in dogovor, so zato predložili tudi izjavo o članstvu. Kot predvideva zakon, se mora sedaj članstvo še preveriti na podlagi pristopnih izjav članov. Po besedah ministrice ekipe ministrstva v sodelovanju s sindikati v nekaterih segmentih že opravljajo štetje pristopnih izjav.
Če bo še štetje potrdilo danes predložene izjave sindikatov, bi nato aneks v ponedeljek objavili v uradnem listu in dan zatem bi začel veljati. Z več kot 77.000 člani namreč omenjenih sedem sindikatov zadosti kvorumu. Po ministričinih besedah bi bilo dovolj že, če bi jih od 163.708 zaposlenih v javnem sektorju zastopali 65.483.
Z aneksom se odprava tretje in četrte četrtine odprave plačnih nesorazmerij prestavlja v dve zaporedni leti, ko bo gospodarska rast presegla 2,5 odstotka.
V nekaterih občinah naj bi sicer tretjo četrtino pri izplačilu oktobrskih plač že upoštevali, kar je ministrica obžalovala in dodala, da večina javnih uslužbencev povišanih plač ni dobila. Predstojniki organov, ki so se odločili za izplačilo, pa bodo morali po njenih besedah "v dogovoru z delavci zelo jasno pojasniti, da morajo te zneske vrniti".
Preprečili znižanje plač
Sicer pa je ministrica po podpisu aneksa in dogovora poudarila, da so socialni partnerji s tem preprečili znižanje plač, kar bi sicer morala narediti vlada, če bi se začelo izplačevanje povišic za oktober.
Da so s podpisom na neki način vladi odvzeli možnost, da bi znižala plače javnim uslužbencem, je dejal tudi Štrukelj. Kot opozarja, bi se to znižanje najbolj poznalo tistim z najnižjimi plačami, ki so v novem plačnem sistemu že tako ali tako na neki način potegnili kratko.
Prav tako so po Štrukljevih besedah preprečili, da bi prišlo do prenosa vsebine kolektivne pogodbe za javni sektor v zakon in s tem zmanjšanja vpliva sindikatov na oblikovanje plač v javnem sektorju. Nepomembno pa tudi ni, da se je vlada obvezala, da v letu 2011 ne bo več dodatno posegala v plače, je dodal.
Po besedah predsednika konfederacije so si izgovorili tudi varovalko, da bi v primeru, če bi v prihodnjem letu prišlo do usklajevanja pokojnin ali socialnih transferjev, temu sledili tudi javni uslužbenci.
Posedi obžaluje podpis aneksa
V pogajalski skupini dela sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Janez Posedi, obžalujejo današnji podpis aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor s strani nekaterih sindikatov. Trije med njimi sploh niso podpisniki kolektivne pogodbe, tako da je legitimnost njihove podpore vprašljiva, je dejal Posedi.
"Trije sindikati, ki so danes podpisali aneks, do zdaj sploh niso podpisali kolektivne pogodbe. Neresno se nam zdi, da o usodi materialnega in socialnega položaja javnih uslužbencev odločajo tisti, ki niso pripravljeni podpisati kolektivne pogodbe. Legitimnost njihove podpore je vprašljiva, saj niso pogodbene stranke," je dejal Posedi.
Omenjeni trije sindikati so po njegovih besedah Sindikat vzgoje in izobraževanja Slovenije, Neodvisni sindikat delavcev ljubljanske univerze in Vir.
"Tak aneks se ne bo mogel uveljaviti," poudarja Posedi.
Ponovil je, da bodo na ustavno sodišče vložili pobudo za presojo ustavnosti novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju vključno s predlogom za zadržanje njenega izvajanja.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.