Slovenija

'Tak aneks se ne bo mogel uveljaviti'

Ljubljana, 05. 11. 2010 07.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Sindikati konfederacije in Vir so podpisali plačni dogovor za prihodnji dve leti. Premier Pahor se je sindikatom zahvalil za razumevanje in dejal, da gre le za začasen ukrep. Posedi obžaluje podpis aneksa.

Vlada in sindikati
Vlada in sindikati FOTO: Vlada RS

Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs in predstavniki šestih sindikatov Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije ter Sindikata delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti (Vir) so podpisali aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor in dogovor o ukrepih na področju plač za prihodnji dve leti.

Podpis aneksa je uspeh zdrave kmečke pameti, je po podpisu dejal premier Borut Pahor. Po njegovem mnenju gre za začasen ukrep, ki bo prenehal, ko bo gospodarska rast 2,5-odstotna. Sindikati pa od vlade pričakujejo, da bo z javnimi sredstvi ravnala odgovorno.

V uradnem listu naj bi poleg aneksa in dogovora hkrati objavili tudi preklic kolektivnih pogodb v javnem sektorju; sklep o tem je vlada sprejela že v četrtek. V nadaljevanju pa bo vlada umaknila še tožbo za razvezo 50. člena kolektivne pogodbe za javni sektor.

Za Pahorja je podpis uspeh za javnofinančno disciplino, sindikate in vlado. "To je uspeh zdrave kmečke pameti, ki pravi, da je treba biti skrben gospodar in se ni mogoče zadolževati za tisto, kar dolgoročno ne prinaša koristi za celotno skupnost," je dejal Pahor.

"Podpis aneksa je odločitev za zdrav razum, vendar pa je hkrati tudi zaveza vladi, da bo odgovorno ravnala z javnimi sredstvi in da bo varovala socialno državo," pa je dejal predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj.

Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je ocenila, da je podpisani sporazum najmanj restriktiven ukrep, ki ga še dopušča javnofinančno stanje.

Sporazum so podpisali sindikati Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije: Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije; Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije; Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije; Policijski sindikat Slovenije in Neodvisni sindikat delavcev Ljubljanske univerze. Pridružil se jim je tudi Sindikat delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti (Vir).

Po Štrukljevih besedah omenjeni sindikati skupaj zastopajo 77.410 članov. V skladu z novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju je to za veljavnost aneksa dovolj.

Podpisi večine reprezentativnih sindikatov – teh je zdaj po besedah ministrice 30 – namreč niso več izključni pogoj, ampak zadostuje privolitev manjšega števila sindikatov, ki skupaj zastopajo 40 odstotkov vseh zaposlenih v javnem sektorju iz vsaj štirih dejavnosti.

Vsi sindikati, ki so danes podpisali aneks in dogovor, so zato predložili tudi izjavo o članstvu. Kot predvideva zakon, se mora sedaj članstvo še preveriti na podlagi pristopnih izjav članov. Po besedah ministrice ekipe ministrstva v sodelovanju s sindikati v nekaterih segmentih že opravljajo štetje pristopnih izjav.

Če bo še štetje potrdilo danes predložene izjave sindikatov, bi nato aneks v ponedeljek objavili v uradnem listu in dan zatem bi začel veljati. Z več kot 77.000 člani namreč omenjenih sedem sindikatov zadosti kvorumu. Po ministričinih besedah bi bilo dovolj že, če bi jih od 163.708 zaposlenih v javnem sektorju zastopali 65.483.

Z aneksom se odprava tretje in četrte četrtine odprave plačnih nesorazmerij prestavlja v dve zaporedni leti, ko bo gospodarska rast presegla 2,5 odstotka.

V nekaterih občinah naj bi sicer tretjo četrtino pri izplačilu oktobrskih plač že upoštevali, kar je ministrica obžalovala in dodala, da večina javnih uslužbencev povišanih plač ni dobila. Predstojniki organov, ki so se odločili za izplačilo, pa bodo morali po njenih besedah "v dogovoru z delavci zelo jasno pojasniti, da morajo te zneske vrniti".

Podpisani sporazum je najmanj restriktiven ukrep, pravi ministrica Krebsova.
Podpisani sporazum je najmanj restriktiven ukrep, pravi ministrica Krebsova. FOTO: Damjan Žibert

Preprečili znižanje plač

Sicer pa je ministrica po podpisu aneksa in dogovora poudarila, da so socialni partnerji s tem preprečili znižanje plač, kar bi sicer morala narediti vlada, če bi se začelo izplačevanje povišic za oktober.

Da so s podpisom na neki način vladi odvzeli možnost, da bi znižala plače javnim uslužbencem, je dejal tudi Štrukelj. Kot opozarja, bi se to znižanje najbolj poznalo tistim z najnižjimi plačami, ki so v novem plačnem sistemu že tako ali tako na neki način potegnili kratko.

Prav tako so po Štrukljevih besedah preprečili, da bi prišlo do prenosa vsebine kolektivne pogodbe za javni sektor v zakon in s tem zmanjšanja vpliva sindikatov na oblikovanje plač v javnem sektorju. Nepomembno pa tudi ni, da se je vlada obvezala, da v letu 2011 ne bo več dodatno posegala v plače, je dodal.

Po besedah predsednika konfederacije so si izgovorili tudi varovalko, da bi v primeru, če bi v prihodnjem letu prišlo do usklajevanja pokojnin ali socialnih transferjev, temu sledili tudi javni uslužbenci.

Posedi obžaluje podpis aneksa.
Posedi obžaluje podpis aneksa. FOTO: POP TV

Posedi obžaluje podpis aneksa

V pogajalski skupini dela sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Janez Posedi, obžalujejo današnji podpis aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor s strani nekaterih sindikatov. Trije med njimi sploh niso podpisniki kolektivne pogodbe, tako da je legitimnost njihove podpore vprašljiva, je dejal Posedi.

"Trije sindikati, ki so danes podpisali aneks, do zdaj sploh niso podpisali kolektivne pogodbe. Neresno se nam zdi, da o usodi materialnega in socialnega položaja javnih uslužbencev odločajo tisti, ki niso pripravljeni podpisati kolektivne pogodbe. Legitimnost njihove podpore je vprašljiva, saj niso pogodbene stranke," je dejal Posedi.

Omenjeni trije sindikati so po njegovih besedah Sindikat vzgoje in izobraževanja Slovenije, Neodvisni sindikat delavcev ljubljanske univerze in Vir.

"Tak aneks se ne bo mogel uveljaviti," poudarja Posedi.
Ponovil je, da bodo na ustavno sodišče vložili pobudo za presojo ustavnosti novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju vključno s predlogom za zadržanje njenega izvajanja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (108)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

prica
06. 11. 2010 14.39
A ni sindikalist za šolstvo očka Kučanovega vnuka, sina ge. Ane Kučan?
MiroF
06. 11. 2010 14.01
Zdej ste že vsi Zidarji, anekse podpisuje samo Zidar SCT !!!
b77
06. 11. 2010 08.28
vsi državni uslužbenci glede na vaše efektivnist dela zaslužite 25% preveč!
svegel
06. 11. 2010 08.15
Druzga neznajo razmislat kot to kaj bi se ukradli. Sindikati pa niso nic bolsi,saj so iz njihovih vrst samo pretvarjajo se.
Herr Immergleich
06. 11. 2010 08.10
Yugobolševiška vlada z dokazano neučinkovitimi ukrepi pokojne tovarišice Milke Planinc.
robba
06. 11. 2010 08.10
makarmakarma 05.11.2010, 21:54 -5 Vse je zgleda urejeno le z desničarsko SDS-ovim pijunom so komplikacije. Sicer pa kdo lahko desničarja, ki se zavzema za delavce sploh jemlje resno??!! kaka modra ugotovitev. verjetno edina "levičarska" vlada na svetu, ki ščiti bogatune, delavcem pa davke baše...in to naj bi bila levica, pa socialna demokracija?
sergejap.
06. 11. 2010 07.30
Se strinjam, upam da bo kmalu crknila ta požrešna država, vse skupaj je ena lopovščina, ki ji ni para, še mal pa bomo na beraški palici-raja..
gulmor
06. 11. 2010 07.28
Naj že ignorijajo tega Posedija, da se bodo lahko začeli ukvarjati z resnejšimi temami. Ni mi jasno, kako more en tak trdoglav človk tako zavirati delovanje vlade. Razen če ni vse tole teater za nepoučene...
DAEMONIUM
06. 11. 2010 07.09
Kdo pa je podpisnik? Šolstvo in zdravstvo torej ti sindikati ki so si že sedaj ustvarili najboljše pozicije in so v strahu, da bi jih izgubili podpisali ta kozlovski aneks. Da pa je vlada pokvarjena, nesposobna pa že priča dejstvo, da gre spreminjati pravila igre in jih postavlja na takšen nivo ki jih nikjer nikjer na svetu ni, da zadostuje že 40% podpisnikov? Normalno je da mora biti večina za ne pa da 40 % odloča o usodi večine?! To je lahko samo v tej zafurani državi, tako kot cigaretni zakon, pa protialkoholni zakon ki ga nikjer v evropi ne srečaš s tako neumnimi prepovedmi, zakaj nemci, avstrijci, Italijani tega ne sprejmejo? Jasno zakaj ne, preveč bi bil prizadet proračun, mi bedaki pa imamo zaradi tega raje dražji kruh, mleko, otroške potrebščine...saj vlada nekje mora prinesti denar v proračun. Kriminala imamo pa toliko da se ven ne vidimo od njega, zaradi takšnega kriminala (pa ne zaradi podkupljivega tožilca) je dobesedno cela država obubožala in vlada ne stori ničesar. Še sedaj ni sprejet zakon kot ga imajo Srbi in Hrvati da se lopovom pobere premoženje. Naši veleumni pravniki celo pravijo da bi to bila vrnitev 300 let nazaj!? Saj to ne moreš verjet kaj se ga grejo. Če pa je državljan kaj dolžan pa se mu banda v izvržbi vsede na plačo tako pri delodajalcu in še pri banki kjer dobiva plačo in to je neka država? Prej ko vse skupaj crkne, boljše bo za vse nas!
Frane Šajn
06. 11. 2010 07.08
JA RES JE PODPIS S POLICIJO, Z ZDRAVSTVOM ADMINISTRACIJO TUDI ČE PRAV KOBAJAGE ZAČASEN NEHOTE TAKO BOLJ RAZUMEVAJOČE A JE NEDE. NO ZDAJ SO NA VRSTI TISTI Z ZAKOLIČENIMI 550 BRUTO VSAJ 5X NA LETO ČE NE ZMOREJO TAJKUNI VEČ IN DELO DO SMRTI ČE JIH PREJ NE ZVIJE INVALIDNOST IN POŽRTI ŽIVCI! TU NE BO IZPADEL KOT POZER TU SE NADEJA POPOLNE ZMAGE SAJ CILJ VSEGA TEGA CIRKUSA JE BIL EDINO IN SAMO TO.
MIZANTROP
06. 11. 2010 06.10
plače padajo v vsakem primeru, četudi so zamrznjene realno padajo. Cene pa rastejo. Kupna moč zato pada, čedalje manj se troši zato je čedalje manj dodane vrednosti. Ker je čedalje manj dodane vrednosti, pada tudi BDP, manj je tudi davkov. Ker ni povpraševanja propadajo podjetja, vse manj je delovnih mest. To pomeni še manj povpraševanja, zato se kriza sama od sebe še poglobi, in krog se začne znova.
standard
05. 11. 2010 23.33
Glejte, kriza je, država nima. Po drugi strani pa - mi tudi ne, pa dajmo spodbijat razne kreditne pogodbe, plačajmo samo pol pol elektrike, pol vodarine, pol vsega kar nam nabašejo v nabiralnik. Če je kriza, je kriza za vse, ne?
prjatlca
05. 11. 2010 22.38
Takoj odpustite 10 % javnih uslužbencev, potem bo pa mir, ko se bodo enkrat KONČNO zavedli, da so lahko veseli, da sploh imajo službe, ne pa da izsiljujejo višje plače !!!
prehlad
05. 11. 2010 22.30
ŠE BODO ŠTRUKLE JEDLI MI PA POTICO.
tocno.to
05. 11. 2010 22.03
ma pa ja: Se vidi, da poveličujete strojno fakulteto. Pozabljate pa, da se na strojno fakulteto poleg agronomske in še nekaj malega fakultet lahko vpišete brez splošne mature, torej brez splošne razgledanosti. To pa za noben pedagoški študij ni mogoče! V šolah poučujejo tudi (in so v večini) profesorji z visokošolsko izobrazbo. Ja je že tako,da imamo vsi premalo vsega, razen pameti.
Gattor
05. 11. 2010 21.55
Čestitke profesorjem! Študenti pa na zavod za zaposlovanje!
M teorija
05. 11. 2010 21.54
Vse je zgleda urejeno le z desničarsko SDS-ovim pijunom so komplikacije. Sicer pa kdo lahko desničarja, ki se zavzema za delavce sploh jemlje resno??!!
ljx
05. 11. 2010 21.43
tv1
05. 11. 2010 21.43
če se to izplačuje je krivo ministerstvo in potrebno je vzeti klešče da se odcvike tem, sicer pa ni pričakovat da se bo kaj zgodilo, dokler je takšna Vlada
zek
05. 11. 2010 21.40
GAJA-GAL 20:14 --- BRAVO ODLIČNO NAPISAN KOMENTAR -- SE PODPIŠEM.