V Tivoli je zjutraj iz vseh koncev Slovenije prišlo okoli 15 avtobusov, torej prek 600 predstavnikov policijskega sindikata, ki so se udeležili protestnega shoda. S seboj so prinesli različne transparente, na katerih je med drugim pisalo: ''Star policist, tresoča varnost'', ''Med vojno za svobodo, v EU za pokojnino!'', ''Babi, zakaj mora naš pradedek spet v službo?'', ''Umrl na poti na intervencijo'', ''Ne kliči policije, smo že tu!'', ''Pred 10 leti že penzionist, danes še vedno policist'', Bo mladina kdaj tako dobra, da bo staremu policistu pomagala prečkati cesto?''.
Nato so se odpravili proti vladnim poslopjem, kjer so predali pismo vladnim predstavnikom. Pismo, v katerem zahtevajo oziroma pričakujejo socialni dialog glede ureditve poklica policistov, so predali državnemu sekretarju Milošu Pavlici. Kot je za 24ur.com povedal generalni sekretar sindikata Franci Frantar, ne gre le za pokojninsko reformo, ampak za celoten položaj policistov. Pavlica, ki je pismo sprejel v imenu premierja Boruta Pahorja, je povedal, da bo zahteve predal predsedniku vlade, hkrati pa je policistom zagotovil, da pogovori v smeri iskanja rešitev za težave, ki jih navajajo v pismu, potekajo. Prav tako je izrazil prepričanje, da bodo ob pokojninski reformi našli tudi ustrezne rešitve za njihove težave.
Predsednik policijskega sindikata Zoran Petrovič pa je dejal, da so za dosego svojih ciljev pripravljeni uporabiti vsa sredstva, ki so jim na voljo. "Ne znam si predstavljati, kako bomo pri 65 letih lahko intervenirali takrat, kadar nas državljani potrebujejo in za kar nas tudi plačujejo." Po njegovih besedah so v sindikatu pričakovali, da bo nova pokojninska reforma rešila njihov problem, zgodilo pa se je ravno nasprotno.
Brez dogovora
Policisti so nato krenili proti železniški postaji, na poti pa so se ustavili še pred ministrstvom za notranje zadeve. Na železniški postaji so se jim pridružili še drugi sindikati, skupaj pa so krenili na Kotnikovo, pred poslopje ministrstva za delo, družino in socialne zadeve.
Skupina sindikatov, med njimi so poleg policistov tudi cariniki, piloti, strojevodje, poklicni gasilci, železničarji in drugi, je ministru za delo, družino in socialne zadeve Ivanu Svetliku izročila zahteve ter ga pozvala k iskanju rešitev. Kot je za 24ur.com povedal Frantar, je minister dal obljubo, da se bo sestala delovna skupina, kaj več pa ni znal povedati. ''Mi upamo, da bo prišlo do tega in da se bo socialni dialog nadaljeval. V nasprotnem primeru se bomo sindikati spet dobili in odločili, kako naprej, ne izključujemo pa niti stavke,'' je povedal.
Delavci in minister torej še niso našli skupnega jezika, zato je stavka še vedno v zraku. Da okoli 41.000 delavcev ne bi stavkalo, bi se morali strinjati s Svetlikovo rešitvijo, po kateri bi ponovno preučili, kateri poklici so danes sploh še upravičeni do skrajšane poklicne dobe, ter da bi pri beneficiranih poklicih namesto k čim prejšnji upokojitvi težili k temu, da se delavce pri določenih letih prekvalificira in delajo naprej, do 65. leta.
To pa je za policiste, gasilce, carinike, strojevodje, tekstilce, rudarje, usnjarje, pilote, strojevodje in druge popolnoma nesprejemljivo. Kot poudarjajo, opravljajo poklice, pri katerih se zgarajo in izčrpajo hitreje kot drugi, zato si ne morejo predstavljati, da bi delali do 65. leta, kot predvideva nova pokojninska reforma, s katero niso zadovoljni. Pravijo namreč, da ta sploh ne rešuje njihovega statusa, tako kot ga neprimerno rešuje sedanji zakon, po katerem jim delodajalci plačujejo dodatno zavarovanje, denar pa se zbira na posebnih računih, s katerimi upravlja Kapitalska družba.
Delavci so pred časom ugotovili, da je tega denarja premalo, da bi se lahko zasluženo predčasno oziroma poklicno upokojili, če pa bi se že, bi dobili mizerne pokojnine, okoli 300 oziroma 400 evrov.
Podprli so jih tudi drugi sindikati.
Predsednik zveze svobodnih sindikatov Dušan Semolič je dejal, da je današnji protest resno opozorilo sedanji vladi, "naj v prvi vrsti rešuje probleme, ki jih imajo ljudje danes". Ne pa, da vlada rešuje probleme "z nekimi reformami, ki se pomikajo v leto 1950 in politiki opisujejo, kako nam bo lepo in kakšen bo raj pri nas čez 40 ali 50 let", je dodal Semolič.
Gre za resno opozorilo politikom, "naj ga ne lomijo s projekti", kot so nekateri pogoji v predlogu reforme, je dejal.
Predsednik konference sindikata v Upravi za izvrševanje kazenskih sankcij Frančišek Verk je pojasnil, da želijo ohraniti vsaj to, kar imajo. Po njegovih besedah namreč ne morejo pristajati na to, da v benificiranih poklicih delajo do 65. leta, saj so nekateri že pri 50 letih delovno nesposobni zaradi krutih delovnih pogojev.
KOMENTARJI (417)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.