Na Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) so že zbrali 2500 podpisov za začetek postopka za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o Zakonu o malem delu (ZMD). Za dejanski razpis referenduma je sicer potrebnih 40.000 podpisov volivcev.
Študenti zbirajo podpise v vseh univerzitetnih središčih, v prihajajočem koncu tedna pa nameravajo zbiranje podpisov nadaljevati tudi po lokalnih okoljih. "Z odzivom študentov na terenu smo zelo zadovoljni, saj je nezadovoljstvo s sprejetim Zakonom o malem delu resnično veliko. Z zbiranjem podpisov nameravamo nadaljevati vse do konca zakonsko določenega roka," je povedala predsednica Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Katja Šoba.
Po mnenju ŠOS je število zbranih podpisov že v prvem dnevu jasen signal študentov, da niso zadovoljni z zakonom in socialnim položajem. Prav tako pa število zbranih podpisov pošilja jasen signal državnim svetnikom, da je vložitev in sprejem veta nujen korak k preprečitvi dokončnega sprejetja zakona. "Resnično upamo, da nam uspe preprečiti socialno bombo v Sloveniji, na kar opozarjamo že več kot leto dni. Z zakonom o malem delu bi se ravno položaj nas mladih najbolj poslabšal in naredili bomo vse, da zakon v praksi ne bo zaživel," je napovedala Šoba. ŠOS je namreč prepričan, da je zakon izjemno škodljiv tako za dijake in študente kot tudi za brezposelne in redno zaposlene delavce.
Da bodo uporabili vsa razpoložljiva legalna in legitimna sredstva, da Zakon o malem delu ne bo uveljavljen, so napovedali tudi v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Kot je sporočil prvi sindikalist Dušan Semolič, bodo predstavniki delojemalcev v državnem svetu vložili predlog za odložilni veto na Zakon o malem delu. ZSSS se je prav tako pridružil zbiranju podpisov.
Referendum podpira tudi podmladek NSi, Mlada Slovenija, ki se je tudi aktivno priključila iniciativi in zbiranju podpisov. ''Če državni svet ne bo izglasoval veta na Zakon o malem delu, je referendum edina možnost, da se prepreči socialno bombo, ki bo na račun malega dela odjeknila med študenti, dijaki in njihovimi starši,'' pravijo v Mladi Sloveniji, kjer vse politične podmladke in ostale mladinske organizacije pozivajo, da se priključijo zbiranju podpisov.
Na ministrstvu za delo zavračajo očitke
Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve medtem zavračajo očitke glede zakona. Po njihovem mnenju so argumenti ŠOS in ZSSS težko razumljivi, njihove navedbe pa netočne in zavajajoče. Na ministrstvu se ne strinjajo z navedbami ŠOS, da bo zakon o malem delu študentom in dijakom preprečil delo, s katerim si financirajo študij. Kot so zapisali, se socialno-ekonomski položaj študentov na podlagi zakona o malem delu in drugih zakonov, ki jih pripravljajo na ministrstvu, izboljšuje.
Navedbe ZSSS, da bo malo delo ustvarilo več revnih ter da bodo posledice uvedbe malega dela podobne kot v Avstriji in Nemčiji, na ministrstvu ocenjujejo kot netočne. "Avstrija in Nemčija pri malem delu ne poznata nobenih omejitev za delodajalce in delavce, zato je veriženje in delitev delovnih mest mogoče. Slovenija pa je uvedla zelo restriktivne omejitve, ki bodo to v največji možni meri onemogočali," navajajo na ministrstvu in dodajajo, da bodo prav zaradi omejitev v tem zakonu delodajalci primorani zaposlovati v večji meri kot do zdaj.
Prav tako se na ministrstvu ne strinjajo z navedbami ZSSS o ustvarjanju revnih zaposlenih in manj zaščitenih zaposlitvah, ki naj bi bile posledica zakona o malem delu. "V kontekst izkoriščajočih oblik dela bi lahko najprej uvrstili prav študentsko delo, od katerega se ne plačujejo socialni prispevki, ki se ne šteje v delovno dobo in ne daje formalnih delovnih izkušenj," še navajajo na ministrstvu.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.