V petek med 9.30 in 11. uro se ne pozabite ozreti v nebo. Pomladno enakonočje nas bo namreč nagradilo z delnim Sončevim mrkom. Ker vremenoslovci za petek napovedujejo sončno vreme, pa nam oblaki ne bodo zastirali pogleda.
Popoln Sončev mrk bo sicer viden na severu Evrope, in sicer na Norveškem in na Ferskih otokih, medtem ko bo pri nas in v večini Evrope viden le delni Sončev mrk. Mrk se bo začel ob 8.41 uri po našem času, glavno dogajanje pa bo ob 10.45 uri, ko bo Luna za dve minuti in 27 sekund zakrila Sonce.
Da vam bo lažje načrtovati, kdaj se ozreti v nebo, vam sporočamo, da se bo v Sloveniji višek predstave začel ob 10.41 uri, medtem ko bo ob 10.52 že vsega konec. Kot navajajo v reviji Spika, se delni Sončev mrk nikakor ne da primerjati s popolnim, a je to kljub temu astronomski dogodek, ki ga nikakor ne smete zamuditi. "Pri delnem mrku ni videti Bailyjevih biserov, tik preden zadnji košček Sonca izgine za Luninim robom in takoj po tem, ko se znova prikaže, ni veličastne Sončeve korone in protuberanc, ni svinčenosive svetlobe, ki lije po pokrajini in ni srhljivega migotanja atmosfere," so zapisali, a naj vas to ne odvrne od opazovanja mrka.
Ne glede na to, da ne bomo uživali v popolnem Sončevem mrku, zakritega bo namreč le 68 odstotkov Sončevega premera oziroma 60,4 odstotke njegovega površja, pa se je potrebno primerno zaščititi, ko gledate v sonce. "Sonce je daleč najsvetlejše nebesno telo. Tako je svetlo, da ne smemo gledati neposredno vanj, saj si lahko trajno poškodujemo vid," opozarjajo v reviji Spika, kjer vam svetujejo, da Sončev mrk opazujete s folijo mylar in varilskimi stekli. Ustrezne filtre in očala za varno opazovanje Sonca lahko kupite v njihovi astronomski trgovini, lahko pa si jih izdelate tudi sami, saj so objavili navodila za izdelavo primerne zaščite.
Seznam javnih opazovanj delnega Sončevega mrka 20. marca v Sloveniji, ki so ga zbrali in objavili v reviji Spika:
– Ljubljana, organizira Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije v sodelovanju z revijama Gea in Spika, Prirodoslovnim muzejem Slovenije in Elektrotehniško-računalniško strokovno šolo in gimnazijo Ljubljana. Sonce boste lahko spoznavali in opazovali od 9. do 12. ure na Kongresnem trgu v Ljubljani.
– Ljubljana, organizira Gimnazija Jožeta Plečnika. Sonce boste lahko spoznavali in opazovali od 9. do 12. ure na Plečnikovem trgu.
– Maribor, organizira Astronomsko društvo Orion. Sonce boste lahko opazovali na platoju pred Filozofsko fakulteto v beli in H-alpha svetlobi.
– Murska Sobota, organizira Astronomsko društvo KMICA in Gimnazija Murska Sobota. Sonce boste lahko opazovali pred Gimnazijo Murska Sobota. – Nova Gorica, organizira Amatersko astronomsko društvo Teleskop in Šolski center Nova Gorica. Člani društva bodo opazovanje organizirali na Bevkovem tgu v Novi Gorici. – okolica Celja, organizira Astronomsko društvo Kosci Šentjur. Mrk bodo skupaj z učenci in dijaki opazovali na štirih lokacijah: na dvorišču OŠ Hruševec Šentjur, na dvorišču OŠ Blaža Kocena Ponikva, na dvorišču OŠ Slivnica pri Celju in na dvorišču I. gimnazije v Celju – Vipava. Opazovanje mrka bo pred pred osnovno šolo Draga Bajca. – Grosuplje. Opazovanje mrka bo na igrišču šole OŠ Brinje Grosuplje. – Jesenice, organizira Astronomko društvo Nova. Opazovanje mrka v beli in H-alpha svetlobi bo na igrišču šole OŠ Toneta Čufarja Jesenice. – Turnišče. Opazovanje mrka bo na športnih igriščih OŠ Turnišče. – Dob. Opazovanje mrka bo na šolskem igrišču OŠ Dob (okolica Domžal).
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.